ČASOVI U ŠKOLI ILI ONLAJN? Više opcija za 1. septembar, evo šta o nastavi na daljinu misle NASTAVNICI
Do sada je u anketi precizno učestvovalo 14.715 nastavnika, stručnih saradnika i direktora osnovnih i srednjih škola.
Nastava u školama ili onlajn? Ministarstvo prosvete je pripremilo nekoliko varijanti za novu školsku godinu koja počinje 1. septembra, a koja će od njih biti izabrana, umnogome će zavisiti od mišljenja Kriznog štaba za borbu protiv korona virusa koji je obrazovala Vlada Srbije.
"SA VELIKIM ŽALJENJEM SAM PRIMIO VEST" Predsednik Srbije potresnim rečima oprostio se od Isidore Bjelice
BACALI KAMENJE NA POLICIJU! INCIDENT NA GRANICI SRBIJE: Migranti pokušali da pređu u Mađarsku (VIDEO)
BUDVANI UPUTILI APEL: Omogućite turistima iz Srbije dolazak uz OVAJ USLOV
Kako bi se detaljno utvrdilo koji je najbolji sistem rada, moraju biti pitani i nastavnici koji rade i uče decu. Zato je Zavod za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja uradio anketu koja je započeta još u maju ove godine, pri čemu je skoro 15.000 prosvetnih radnika odgovaralo šta misli o ostvarivanju obrazovno vaspitnog procesa putem učenja na daljinu.
Do sada je u anketi precizno učestvovalo 14.715 nastavnika, stručnih saradnika i direktora osnovnih i srednjih škola.
Prema rezultatima ankete više od polovine ispitanih prosvetnih radnika odgovorilo je da je ovo njihovo prvo iskustvo sa ovakvom realizacijom obrazovno vaspitnog procesa putem onlajn učenja.
Ukoliko pogledamo probleme sa kojima su se suočavali nastavnici prilikom vanrednog stanja i onlajn rada, prema rezultatima ankete najveći su bili dostupnost resursa i tehnologije učenicima.
Povećano radno opterećenje i stres prilikom rada od kuće takođe je istakao veliki procenat ispitanih u ovoj anketi, na pitanje koji su to bili najizraženiji poblemi izmenjenog školskog sistema učenja.
Da bi nastavu na daljinu trebalo sistemski uvesti u škole, ali kao dopunu redovnom nastavnom procesu, tačnije kombinovanjem onlajn i nastave uživo, bez izmena u školskom kalendaru, složilo se više od polovine ispitanika, tačnije 52,6 odsto.
Najčešću komunikaciju sa učenicima nastavnici su ostvarivali putem aplikacije Viber, dok odmah iza njega sledi komunikacija ostvarena unutar sistema za upravljanje učenjem (Gugl učionica, Edmodo..).
Obezbeđivanje alata i softvera koji će se koristiti na nivou čitave škole, najčešći je odgovor na pitanje "šta je potrebno za buduću realizaciju nastavnog procesa učenjem na daljinu".
Digitalni udžbenici i platforme izdavačkih kuća u najvećem broju slučajeva ispitanih nisu uopšte korišćeni, dok je nešto više od 20 odsto anketiranih navelo da je "ponekad" koristilo ove alatke za pomoć prilikom onlajn učenja.
Kako je najavljeno na sajtu Zavoda koji je spoveo ovo istraživanje, anketiranje će se nastaviti i tokom avgusta, i očekuje se da će broj ispitanika na kraju procesa biti oko 25.000 prosvetnih radnika, što čini izuzetno veliki uzorak u odnosu na ukupni broj zaposlenih u obrazovnim institucijama.
STARO VIZANTIJSKO UTVRĐENJE NA PLANINI JELICI: Na Gradinu je nekada stizalo i blago Proklete Jerine (FOTO)
Za samo nedelju dana ovo jezero u Srbiji je bilo kobno po dva kupača: Struje su opasne, a ovo su fatalne greške
DA LI NAS PONOVO OČEKUJU POPLAVE: Vodostaj se prati iz minuta u minut, sve službe u pripravnosti
"Balkanski Nostradamus" video SVE STRAHOTE NA BALKANU: Evo šta je otac Tadej rekao o Srbij i Crnoj Gori
Žena u grupi na Fejsu pitala da li u Srbiji postoje HOTELI BEZ DECE: Usledila je lavina komentara (FOTO)