CELA GALAKSIJA "UPALILA SVETLA": Naučnici ugledali NEPONOVLJIV FENOMEN - Počela je i da zrači! (VIDEO)
Naučnici godinama nisu smatrali da je galaksija SDSS1335+0728 išta značajnija od svog serijskog koda.
Zatim je učinila nešto što naučnici nikada nisu videli da galaksija radi: odjednom, ovo naizgled zaboravljeno svemirsko susedstvo udaljeno 300 miliona svetlosnih godina upalilo je svetla. To se desilo pre gotovo pet godina, i od tada je postajalo sve svetlije.
Astronomi veruju da su upravo svedočili buđenju supermasivne crne rupe, uspavanog diva u njenom galaktičkom centru. Niko do sada nije video crnu rupu kako se budi dok se to dešava.
- Zamislite da ste posmatrali daleku galaksiju godinama, i uvek se činila mirnom i neaktivnom. Odjednom, njeno jezgro počinje da pokazuje dramatične promene u svetlosti, za razliku od bilo kakvih tipičnih događaja koje smo ranije videli - rekla je Paula Sánchez Sáez, astronom Evropske južne opservatorije.
Astronomi su navikli da posmatraju pojedinačne zvezde kako se iznenada osvetljavaju ili prigušuju. Poznato je da i druge galaksije imaju kratkotrajna izbijanja svetlosti nakon supernove ili kada crna rupa u njima proguta zvezdu, ali ti događaji obično traju samo nekoliko dana ili meseci. Za razliku od njih, sada se cela galaksija osvetlila i ostala svetla više godina.
Crne rupe su neki od najneprozirnijih fenomena u svemiru. Nemaju površine, kao planeta ili zvezda. Umesto toga, imaju granicu nazvanu „horizont događaja,“ ili tačku bez povratka. Ako nešto zaluta previše blizu, nikada ne može pobeći iz gravitacionog stiska crne rupe.
Kako nastaju supermasivne crne rupe, milion do milijardi puta masivnije od Sunca, još je nejasnije. Mnogi astrofizičari i kosmolozi veruju da ovi nevidljivi giganti vrebaju u centru praktično svih galaksija.
Nedavna posmatranja Hablovog svemirskog teleskopa ojačala su teoriju da supermasivne crne rupe počinju u prašnjavim jezgrima galaksija sa eksplozivnim stvaranjem zvezda, gde se brzo sklapaju nove zvezde, ali naučnici još uvek proučavaju tu teoriju.
Da bi bolje razumeli povećanu svetlost SDSS1335+0728, tim je pogledao arhivske podatke i nova posmatranja galaksije pre i nakon iznenadne promene u decembru 2019. godine. Ne samo da su otkrili da galaksija, unutar sazvežđa Device, emituje više svetlosti na ultraljubičastim, optičkim i infracrvenim talasnim dužinama, već je počela da emituje i X-zrake od februara ove godine.
- Ovi divovski monstrumi obično spavaju i nisu direktno vidljivi. U slučaju SDSS1335+0728, mogli smo da posmatramo buđenje masivne crne rupe, [koja] je odjednom počela da se hrani gasom dostupnim u njenoj okolini, postajući veoma svetla - rekao je koautor Claudio Ricci sa Univerziteta Diego Portales u Čileu u izjavi.
Tim planira da nastavi svoja istraživanja i isključi druge potencijalne objašnjenja. Otkrivanje šta se dešava sa crnom rupom SDSS1335+0728 moglo bi pružiti naučnicima uvid u to da li se nešto slično može dogoditi u našoj galaktičkoj kući.
Izvor: Srbija Danas