CILJ JE BIO JEDAN: Kad je krenula korona, ova srpska firma je uradila važnu stvar za ceo svet
Na kraju druge decenije ovog veka, koji je ceo svet dočekao sa toliko nade i vere u lepšu budućnost, dogodilo se nešto što je zapretilo da rasprši te snove.
Za prve dve decenije svet se nekako smanjio, daljine su se približile, a tehnologija zbližila ljude kao nikada pre. I kada nam je sve to postalo blisko, pojavio se nevidljivi neprijatelj.
Novi virus nazvan Covid-19 postao je planetarni problem i zajednički strah svih ljudi. U trenu je za njega saznao ceo svet, a za kratko vreme 212 zemalja i teritorija širom ove naše zajedničke kugle suočilo se sa bolešću koja odnosi živote, menja navike, obesmišljava planove.
Svaki doprinos je nova nada
Međutim, i danas stara narodna mudrost "svako zlo je za neko dobro" pokazuje zbog čega je istinita. U teškim vremenima borbe protiv virusa Covid-19, planetarna i lokalna solidarnost, zajedništvo i podrška postali su nova nada. Kao nikad do sada vlade država širom sveta, kompanije, različite organizacije ali i pojedinci pokazuju koliko je važan problem koji moraju da rešavaju. Prenoseći i nesebično deleći iskustva svojih najboljih praksi, mnogi žele da odgovore na izazove sa kojim se suočava ljudski rod. Svako se potrudio da u svojoj oblasti delovanja uradi i doprinese najbolje što treba, zna i može.
Sa simpatijama su primljene vesti da magovi visoke mode, Guči, Prada, Versaće, u svojim pogonima šiju maske i zaštitna odela. Da Bulgari proizvodi sredstva za dezinfekciju ruku, kao i da su u Francuskoj pogoni za proizvodnju parfema pretvoreni u linije za izradu dezinfekcionih sredstava. Svi oni su celokupnu proizvodnju donirali bolnicama, lokalnim zajednicama i organizacijama koje pomažu ugroženim grupama.
Među najboljim primerima ovakvog delovanja u Srbiji jeste kompanija Galenika a.d. Beograd koja je proizvela važan lek za koji se smatra da pomaže u borbi protiv virusa Covid 19. Naime, u martu je sestrinska kompanija Galenike, EMS iz Brazila, inicirala pokretanje kliničkih ispitivanja leka hidroksihlorokin u lečenju Covid 19, a Galenika je odmah ponudila svoje znanje i resurse kako bi aktivno podržala nacionalnu borbu protiv virusa Covid 19 u Srbiji.
Sreća je kad se pomogne svojoj zemlji
Ovaj lek EMS proizvodi u Brazilu i pre svega je namenjen lečenju lupusa, malarije i reumatoidnog artritisa. U terapiju se uvodi isključivo na osnovu mišljenja lekara njihovih uputstava o tome kako koristiti ovu terapiju.
EMS je prepoznala potrebu i želju Galenike da pomogne svojoj zemlji i pružila punu podršku lokalnom timu u Srbiji. Obezbedili su tehnologiju, potvrdili adekvatnost tehnoloških uslova, stručnost i sposobnost zaposlenih da po tehnologiji EMS-a proizvedu ovaj, danas tako tražen lek u svetu.
Već krajem aprila, kao odgovorna farmaceutska kompanija, Galenika je proizvela ovaj lek i donirala RFZO , Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje Srbije, koji se već distribuira ka institucijama zdravstvenog sistema. Vrednost donacije leka, koji je ocenjen kao bitan u borbi protiv Covid-19, iznosi 400.000 evra.
Zdravlje, najvrednije što imamo
Veoma je značajno da je Galenika trajno stekla proizvodnu sposobnost da u slučajevima ugroženosti redovnog snabdevanja ili vanrednih potreba našeg zdravstvenog sistema, pomogne sopstvenom proizvodnjom.
Pokazalo se da je taj potez Galenike i EMS-a, najveće farmaceutske kompanije u Brazilu i jedne od najvećih u celoj Južnoj Americi, bio ogroman doprinos borbi koju ceo svet i Republika Srbija i njeni građani vode protiv pandemije. Ovakva strategija Galenike pokazuje da njen dalji razvoj ide u pravcu moderne i fleksibilne kompanije, fokusirane na nova istraživanja i unapređenje svojih proizvoda.
Pandemija jeste velika borba u kojoj je svet ujedinjen u borbi za zdravlje svih ljudi, za ponovnu bliskost. Ta borba nije zaustavila put Galenike ka modernizaciji i povratku na liderske staze. Samo je podsetila da već 75 godina ova kompanija daje veliki doprinos unapređenju zdravlja i kvaliteta života u našoj zemlji negujući tradiciju čuvara zdravlja, onog najvrednijeg svakom od nas.