CRNI PANTER IZAZVAO HAOS U SRBIJI! Zbog ubijanja divljih životinja preti čak i ZATVORSKA KAZNA - ovo su detalji
Vest da je u okolini Sonte, sela u ataru Apatina, viđena divlja zverka, panter, odnosno leopard crnog krzna, uznemirila je javnost u Srbiji, a žitelji tog mesta ali i okoline su na oprezu.
Iz JP "Vojvodina šume" izdali su obaveštenje kojim upozoravaju na ovu opasnu životinju, a verodostojnost ove informacije nam je potvrđena iz ovog javnog preduzeća.
U njihovom obaveštenju piše sledeće:
- Javno preduzeće "Vojvodinašume" Petrovaradin, ogranak preduzeća ŠG "Sombor", Šumska uprava "Apatin" obaveštava sve sugrađane da je uočen crni panter (leopard) u atarima Opštine Apatin. Predator je izuzetno opasan i ovim putem apelujemo na građane da vode računa za sebe i svoje najbliže. Ukoliko neko uoči crnog pantera, potrebno je odmah obavestiti nadležnu policijsku stanicu.
Zatim je jedan medij preneo kako im je čitalac javio da je panter ubijen i poslao fotografiju na kojoj se vidi nepomični panter pored koga poziraju dva lovca. Dokazano je da reč o fotomontaži.
ISTINA O UBISTVU CRNOG PANTERA KOD APATINA: Evo da li je slika na kome se vidi ubijena divlja zver autentična (FOTO)
MEDIJI NAVODE: Lovci ubili crnog pantera?! Osvanula fotografija na kojoj poziraju pored nesrećne životinje (FOTO)
OPŠTINA APATIN IZDALA HITNO UPOZORENJE: Uočen crni panter, ne približavajte se ovom predelu!
Istražili smo koje su kazne u Srbiji ukoliko ubijete životinju kad nije sezona lova:
Krivični zakonik Republike Srbije propisuje da će se kazniti novčanom kaznom ili kaznom zatvora do šest meseci, lice koje lovi divljač za vreme lovostaja ili na području gde je lov zabranjen. Novčanom kaznom ili kaznom zatvora do godinu dana kazniće se lice koje neovlašćeno lovi na tuđem lovištu i ubije ili rani divljač ili je uhvati živu, a ukoliko je ovo delo učinjeno u odnosu na krupnu divljač, učinilac će se kazniti novčanom kaznom ili zatvorom do dve godine.
Kaznom zatvora do tri godine kazniće se lice koje lovi divljač čiji je lov zabranjen ili ko lovi bez posebne dozvole određenu vrstu divljači za čiji je lov potrebna takva dozvola ili ko lovi na način ili sredstvima kojima se divljač masovno uništava. Predviđeno je i da će se oduzeti ulovljena divljač i sredstva za lov.
Zakon o zaštiti životne sredine, takođe, zabranjuje uznemiravanja, zlostavljanje, ozleđivanje i uništavanja divlje faune. Zakon o divljači i lovstvu definiše lov kao aktivnost lovaca u traženju, posmatranju, praćenju, dozivanju i čekanju divljači radi odstrela, odstrel divljači, hvatanje žive divljači, kao i sakupljanje divljači ili njenih delova. U ovoj definiciji posebno bih istakla reč dozivanje, jer je dozivanje ptica sredstvima koja nisu dozvoljena - kršenje zakona.
Dodaje se i da je nezakonit lov ptica zabranjen članom 76 Zakona o divljači i lovstvu a da član 79 Zakona o zaštiti prirode koji zabranjuje upotrebu određenih sredstava za hvatanje i ubijanje divljih vrsta životinja, kojima se ugrožavaju i uznemiravaju populacije i/ili staništa, narušava njihova dobrobit i može prouzrokovati njihovo lokalno nestajanje.
Zakon o zaštiti prirode i Pravilnik o proglašenju i zaštiti strogo zaštićenih i zaštićenih divljih vrsta biljaka, životinja i gljiva štiti više od 1.000 zaštićenih vrsta u Srbiji, a kazne za njihovo mučenje ili ubijanje idu od 500.000 do dva miliona dinara. Spisak možete da pročitate OVDE.
U pojedinim državama kazna za krivolov je doživotna robija, ali postoje zemlje kao što je Kenija koja je dodatno pooštrila mere: za lovokradice je predviđena smrtna kazna.
Krivolov u Africi je visokoorganizovani kriminal.