DA LI JE MOBILNI UGAŠEN ILI JE NESTAO SA MREŽE? Ključno za istragu - otkriti šta je bilo sa Matejevim telefonom (VIDEO)
Srbija, za razliku od Hrvatske, nema AML, koji hitnim službama u slučaju potrage omogućava precizno lociranje mobilnog telefona.
Protiče i šesti dan potrage za Matejem Perišem, ali još joj se ne nazire kraj. Savom između tramvajskog i Brankovog mosta u sredu je patroliralo nekoliko čamaca žandarmerije i policije.
Kako je pronalazak mobilnog telefona i komunikacija vrlo bitna za rekonstrukciju kretanja nestalog Splićanina, o tome šta bi i kako policija mogla da ustanovi pomoću mobilnog, odgovorio je Đura Lubura, stalni sudski veštaka za telekomunikacije.
"INCIDENT SE POKLAPA SA VREMENOM NJEGOVOG NESTANKA" Svedok iz kluba otkrio detalje o večeri kad se Mateju gubi svaki trag
"NIJE BITNO ŠTA JA OSEĆAM" Vapaj Matejevog oca kida dušu - važno je samo šta mi je sa sinom (FOTO)
SPRAVA POMOĆU KOJE TRAGAJU ZA MATEJEM Najsavremeniji sonar - pretražuju se korita reka (FOTO/VIDEO)
- Mobilni u slučajevima potrage za nestalom osobom može biti izvanredno pomoćno sredstvo, posebno ako država ima implementiran sastav Advanced Mobile Location (AML) i ako mobilni nije ugašen. U konkretnom slučaju, prema mojim informacijama, Srbija, za razliku od Hrvatske, nema AML, koji hitnim službama u slučaju potrage za nestalom osobom omogućava precizno lociranje mobilnog, a čini se i da je mobilni nestalog mladića u trenutku pokretanja potrage već bio isključen.
I u takvim situacijama policija može da dobije informacije o tome s kim je nestala osoba razmenila poziv ili SMS te približno na kojim se lokacijama kretala na temelju baznih stanica na koje je mobilni bio spojen. Ti su podaci spremljeni u bazama lokalnog telekomunikacijskog operatera, nezavisno od toga što je nestali mladić u mobilnom imao SIM karticu hrvatskog operatera i što mobitlni nije pronađen - kaže Lubura.
- Preciznost u gusto naseljenim područjima je veća jer je puno više baznih stanica s manjim područjem pokrivanja, pa se, kombinujući te podatke i informacije prikupljene s videonadzornih sastava, može prilično dobro rekonstruisati kretanje nestale osobe. Na temelju podataka mobilne mreže može se znati i gde je zadnji put mobilni bio aktivan, ali u konkretnom slučaju i jako važna informacija da li je mobilni ugašen ili je samo nestao s mreže. Naime, kad mobilni ugasite, on mobilnoj mreži pošalje taj podatak, a to u ovakvim slučajevima može da ukaže na potpuno drugačiji razvoj događaja od, na primer, situacije kad osoba upadne u vodu i mobilni zbog toga prestane da radi.
- Sigurnosne službe Republike Srbije vrlo su ozbiljne, dobro opremljene i ekipirane i uveren sam da će pronaći i ispravno tumačiti sve dostupne podatke kako bi se nestali mladić što pre pronašao - zaključuje Lubura.
Analiza snimaka
Vojin Maštruk, stalnog sudskog veštaka koji je ekspert za analize nadzornih kamera i 3D rekonstrukcije, analizirao je snimke objavljene u medijima.
- Nakon analize javno objavljenih snimaka kamera videonadzora vezanih uz nestanak Mateja Periša mogu, nažalost, samo konstatovati da su loših tehničkih karakteristika tj. loše rezolucije pa da nije poznato da li su usklađeni s realnim vremenom. Ne poznajem Beograd to jest lokacije na kojima su kamere navodno registrovale Mateja Periša, a to bi moglo da bude važno s obzirom na udaljenosti različitih kamera videonadzora. Navedeno bi trebalo povezati i s analizom lokacije njegovog mobilnog telefona - pretpostavljam da ga je imao. Iz navedenog bi bila moguća rekonstrukcija dinamike događaja tj. rekonstrukcija pretrčane udaljenosti i vremena u kojem je ta udaljenost pretrčana, a to bi moglo biti važno za istragu - zaključuje veštak Maštruko.
U sredu se pak najviše iščekivala izjava Aleksandra Vulina, ministra unutrašnjih poslova, kog su fotoreporteri u rano popodne snimili na policijskom čamcu. Sreda je bila dan kad je ministar dao prvu izjavu o nestanku mladog Splićanina, a jedan njen deo posebno je zaintrigirao i dalje veliki broj novinara koji izveštavaju o potrazi za 27-godišnjakom koji je nestao u noći s 30. na 31. decembra prošle godine.
- Mi imamo određena saznanja, ali šta god da se potvrdi, bilo dobro ili loše, to će prvo saznati porodica, a ne mediji. Naši su operativci razgovarali s prijateljima, s porodicom više puta, konobarima, obezbeđenjem iz klubova, prolaznicima, skinuli smo sve kamere - rekao je Vulin. Naslućuje se da policija ima neku informaciju više, ali je zasad ne namerava da iznosi u javnost. U potrazi za Matejem Perišem, prema Vulinovim rečima, angažovani su žandarmerija, jedinice rečne policije, dronovi, sve što je u moći jedne policije.
- Znamo da je bio u klubu, s prijateljima, gde su unajmili stan, ali nestanak je kasno prijavljen. Isključena je bilo kakva mogućnost nasilja ili sukoba - rekao je Vulin i potvrdio ono što je i rekao Nenad Periš i za medije - da je prepoznao Mateja na nekim vrlo kvalitetnim snimcima nadzornih kamera. Sad kad su odbačene verzije da je Matej žrtva krivičnog dela, kao i da bi eventualno počinio samoubistvo, nesrećan slučaj jedino je objašnjenje ako mladić nije živ, iako porodica ne gubi nadu u pozitivan ishod potrage, koja je i dalje fokusirana na potezu od samo nekoliko stotina metara.
Prvo pitanje koje je postavio beogradski taksista kad smo rekli da smo novinari i da izveštavamo o nestanku mladića bilo je: "Jesu li ga našli? Ima li šta novo? Znaš kako, imamo mi tu svoju Fejsbuk grupu i svi se raspituju o kolegi kog je pokušao da zaustavi". Kad mu je rečeno da je policija razgovarala s njim i razjasnila da nije mogao da ga primi jer je bio zauzet, rekao je: "Ma i da nije, nisam siguran da bi ga primio. Znaš kako je, svašta ima. Nije mi se jednom dogodilo da me zaustave grupa mladih, pa onda iz žbunja izvuku nekog pijanog koji mi uneredi auto".
Nenad Periš opovrgao je da je njemu neko od Matejevih prijatelja rekao da se konzumiralo išta drugo osim alkohola.
- Šta su oni izjavili policiji, ja ne znam jer te zapisnike nisam video - rekao je.
Više vesti o nestanku Mateja Periše možete pročitati OVDE