DA LI SMO BLIZU NOVOG POLICIJSKOG ČASA? Šta nas očekuje od 1. oktobra i kakva je epidemiološka slika Srbije
Sve su šanse da ovakve odluke neće biti, pre svega zbog relativno povoljne epidemiološke situacije u Srbiji.
Kad biste širom sveta pitali lekare koji je najefikasniji način za ekspresno suzbijanje korona virusa, većina bi verovatno odgovorila, uvođenje vanrednog stanja i što strožeg policijskog časa sve do dolaska prve bezbedne vakcine protiv kovida-19.
Denver uzvraća udarac - Podrži Jokića i društvo uz 1.000 RSD bonusa i to BEZ USLOVA
ČETIRI NAJOTPORNIJA GRADA U SRBIJI: Imaju NAJVIŠE ZARAŽENIH od početka pandemije, ali i jednu VELIKU PREDNOST
SRBIJA PONOVO UVODI VANREDNO STANJE? Tiodorović o situacijama kad nemate kontrolu nad širenjem zaraze
Koliko karantina je dovoljno?
Tu dolazimo na temu o navodnom uvođenju vanrednog stanja u Srbiji od 1. oktobra koja je, iako na krajnje klimavim osnovama, pobudila mnogo pažnje danas u Srbiji. Sve su šanse da takve odluke neće biti, pre svega zbog relativno povoljne epidemiološke situacije u Srbiji.
Dr Tidorović je u svom komentaru na ovu temu danas bio mnogo oštriji, pominjući "budale" i "glupost".
Pored vanrednog stanja i policijskog časa kao zdravstvenog pitanja, jasno je da je borba protiv korona virusa ograničavanjem kretanja postalo jedno od glavnih političkih pitanja širom sveta.
Život mora dalje
Slična situacija je i u političkim arenama širom sveta. Predsednički izbori u SAD će se lomiti upravo na pitanju, koliko karantina i zatvaranja je dovoljno? Demokrate u SAD oštro napadaju Donalda Trampa zbog opuštenog stava prema kovidu, njegovi saveznici se, pak, zalažu za relativno blage epidemiloške mere, u strahu da bi svako dalje zatezanje uticalo na još drastičniji ekonomski ponor.
U Italiji se političari javno zaklinju da "neće biti novih zatvaranja" uprkos jakom udaru drugog talasa korone, dok je britanski premijer Boris Džonson primenio strategiju kojoj je sklona većina vlada u Evropi. Ograničavaju se sporedna okupljanja, poput svadbi, malog fudbala i sahrana kako bi se stvorio utisak da se nešto zatvara, dok sve zapravo ostaje relativno otvoreno i ekonomija, kljakava kakva jeste, ipak nekako nastavlja dalje. Show must go on.
Tek kada su razmere novog talasa korone u Britaniji dostigle zastrašujuće razmere, Džonson se odlučio na uvođenjenje policijskog časa posle 22 sata.
Sračunati rizik
Treba biti pošten, pa ne zaboraviti da se ovako teške odluke o životu i smrti kroz prizmu politike i ekonomije donose bukvalno svaki dan čak i u najbolja vremena mimo pandemije.
To je mračna, ali sasvim logična društvena kalkulacija. Mogli bismo, na primer, da ograničimo brzinu kretanja automobila na 20 kilometara na sat i tako smanjimo broj smrti u saobraćaju na nulu, ali kako bismo s druge strane stizali na posao ili kod lekara? I stanovi u novogradnji bi mogli da se grade da budu 100 odsto zaštićeni od provale, požara, poplave i zemljotresa, ali ko bi želeo da kupi toliko skup kvadrat?
Kao pripadnici društva, svi živimo u sračunatom riziku i nadamo se najboljem. Koliko ga dobro sračunamo, tako ćemo i proći.