Danas peta Parada ponosa u Beogradu
Glavni grad Srbije, inače, ima dve LGBT povorke tokom godine
Peta parada "Ponos Srbije" biće održana danas pod sloganom "Borba još uvek traje – pridruži se!", u čast 50 godina od Stounvolske pobune u Njujorku, koja važi za početak masovnog svetskog pokreta za prava LGBT osoba.
Učesnici parade prošetaće ulicama grada, a početak je najavljen za 11 časova u Pionirskom parku.
TAJNI SLATKI RAZGOVORI: O čemu uz kafu pričaju muškarci, a o čemu žene
FANTASTIČNI POPUSTI U TRAVELLAND-U SAMO DO 30. JUNA!
OTKRIVENA ALBANSKA PODMETAČINA! Navodna MIS SRBIJE nije SRPKINJA, sve je LOŠE smišljena PREVARA!
Zahtevi koji su izneli LGBT aktivistu su pravno regulisanje istopolnih partnerstava, sistemska depatologizacija trans identiteta i povećanje dostupnosti hormonske terapije, senzibilizacija zaposlenih u javnim istitucijama za rad sa LGBT osobama i povećanje budžetskih davanja za rad LGBT organizacija.
Ove godine, organizatori skreću pažnju na probleme sa kojima se suočavaju osobe koje žive sa autizmom.
"Imajući u vidu da LGBT pokret ne stoji sam, već da delimo probleme i sa drugim grupama koje se prepoznaju kao manjinske i koje se suočavaju sa mnogobrojnim problemima, Ponosu Srbije su se prethodnih godina pridruživali i šetnju podržali: romska zajednica, žene sa iskustvom partnerskog i nasilja u porodici, osobe sa invaliditetom i osobe koje žive sa HIV-om i AIDS-om. Ove godine, skrećemo pažnju na probleme sa kojima se suočavaju osobe koje žive sa autizmom, kao i njihove porodice, tako da će Prajd šetnju, između ostalog, otvoriti i jedan od roditelja čije dete živi sa autizmom", navodi se u saopštenju Gej-lezbejskog info centra.
Svoje učešće su najavili ministar državne uprave i lokalne samouprave Branko Ružić i pevačica Goca Tržan.
Ružić je nedavno izjavio da je Srbija država koja neguje različitost i toleranciju i teži da obezbedi još bolje uslove za ostavrivanje prava svih grupa koje se smatraju manjinskim.
Zašto se sestre odriču nasledstva u korist brata? Ovo je pravi odgovor!
DRŽAVNA POLITIKA URODILA PLODOM! Uspešan početak borbe protiv bele kuge, rađa nam se više beba!
OVA BOLEST SRBE NAJVIŠE UBIJA, a nije KANCER: Svake godine sve manje ljudi preživi!
On je istakao da je protekli period obeležen i rešavanjem određenih pitanja od značaja za lični status transrodnih osoba.
"Izmenom propisa uveli smo mogućnost evidentiranja činjenice promene pola u matičnu knjige rođenih čime smo stvorili i pravni okvir da se rodna raznolikost prihvati i prizna, kao što je to slučaj u modernom evropskom društvu", rekao je Ružić i dodao da je svestan da je još dosta toga treba uraditi na ovom polju.
Početkom ove godine stupio je na snagu Pravilnik koji prati Zakon o matičnim knjigama koji omogućava promenu imena i oznake pola u ličnim dokumentima, što predstavlja ključnu zakonodavnu promenu za LGBT zajednicu još od donošenja Zakona o zabrani diskriminacije.
Posle dugog niza godina, doneta je prva presuda za krivično delo, koje kao otežavajuću okolnost ima zločin iz mržnje prema LGBT osobama.
U Beogradu je počeo sa radom Drop-in centar za LGBTI osobe, koji pruža psihosocijalnu, pravnu i drugu pomoć LGBTI osobama koji su imali iskustvo sa nasiljem, diskriminacijom ili im je potrebna podršku.
Glavni grad Srbije, inače, ima dve LGBT povorke tokom godine, pored današnje, 15. septembra će biti organizovana i povorka "Beograd prajd".