DANAS SLAVIMO SRETENJE: Sreću se i razdvajaju zima i leto, medved određuje vreme, a za neudate devojke postoji VAŽNO verovanje
Slavi se na 40. dan od Božića
Danas Srpska pravoslavna crkva i vernici obeležavaju praznik Sretenje Gospodnje, koji se slavi na 40. dan od Božića kao sećanje na trenutak kada je Bogorodica uvela novorođenog Hrista u hram radi posvećenja Bogu.
VELIKE PROMENE U OSNOVNIM ŠKOLAMA: Nove obaveze za roditelje i razredne starešine, a evo i šta čeka učenike
POSLEDNJI DAN PRODUŽENOG VIKENDA POKVARIĆE KIŠA: RHMZ objavio prognozu za Sretenje, čeka nas pravi ROLERKOSTER
MRTVI ROĐACI SE JAVILI S ONOG SVETA Novosađanku hoće da prevare za nasledstvo u Bosni, advokati ne mogu da se NAČUDE situaciji
Ovaj praznik se u Srpskoj pravoslavnoj crkvi slavi 2. februara po crkvenom kalendaru, odnosno 15. februara po gregorijanskom, a tradicija datira još od 554. godine. Ranije je Sretenje bilo Dan državnosti Srbije, ali je ukinuto nakon formiranja Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, da bi se ponovo počelo slaviti u Srbiji od 2002. godine.
Sveto pismo beleži da četrdeseti dan nakon Rođenja Hristovog, Presveta Deva uvela je svog Sina u hram u Jerusalimu kako bi ga posvetila Bogu i očistila sebe prema zakonu. Iako ni posvećenje ni očišćenje nisu bili potrebni, zakonodavac nije želeo da prekrši zakon koji je dao putem svog sluge i proroka Mojsija.
Uveren da je Isus novi car, Irod je poslao da ga ubiju, ali božanska porodica je već pobegla u Misir po uputstvu anđela, a praznovanje Sretenja je naročito ustanovljeno 544. godine za vreme cara Justinijana.
Šta sve proslavljamo
Na sutrašnji dan, koji je Sretenje, obeležavamo značajne događaje u istoriji Srbije.
Godine 1804. u Orašcu je održan Zbor koji je označio početak Prvog srpskog ustanka, što je kasnije bilo slavljeno kao Dan državnosti Srbije. Godine 1835. u Kragujevcu je donet Sretenjski ustav, prvi demokratski ustav Srbije, pa se ovaj datum takođe obeležava kao Dan ustavnosti. Takođe, 1909. godine u Skoplju je održana prva skupština Srba u Osmanskom carstvu, što predstavlja još jedan značajan događaj koji se povezuje sa Sretenjem.
Običaji i verovanja na Sretenje Gospodnje
Prema verovanjima, Sretenje je dan kada se sreću i razdvajaju zima i leto, označavajući početak dužih dana i kraćih noći, što se često izražava izrekom "Sretenje obretenje".
Legenda kaže da ako je na Sretenje sunčan dan i ako medvedi izađu iz jazbine samo da bi se uplašili svoje senke i vratili nazad, zima će potrajati još šest nedelja, dok ako ne vide senku, to znači da će zima uskoro završiti.
U starim običajima, na Sretenje se pale sveće kako bi plamen zaštitio kuću od nesreće i grmljavine.
Za neudate devojke, postoji običaj da će se udati za muškarca poput onog kog prvo sretnu tog dana.