SRBIJA IMA KAPACITET DA PROIZVEDE 20 MILIONA VAKCINA: Dr Stoiljković kaže da je "Torlak" spreman
Planira se proizvodnja šest različitih seruma
Paralelno sa borbom protiv virusa Covid 19, na "Torlaku" se proizvodi i vakcina protiv sezonskog gripa koja će nam na jesen i te kako pomoći da zaustavimo sudar korone i gripa.
"Ne vidi se kraj borbe sa koronom" Dramatično upozorenje dr Kisić o epidemiološkoj situaciji u zemlji
ČETRNAEST OSOBA NA RESPIRATORU: Danas je u Kragujevcu registrovano 55 novih slučajeva korona virusa
SPISAK JE SVE KRAĆI: Građani Srbije mogu da uđu bez PCR TESTA I KARANTINA samo u ovih 18 zemalja
U intervjuu dr Vera Stoiljković, direktorka Instituta "Torlak", kaže da je ova ustanova u februaru mesecu počela sa proizvodnjom vakcine protiv sezonskog gripa. U ovom trenutku, kapacitet za proizvodnju je 500.000 doza na godišnjem novu, dok bi uz ulaganje u realizaciju novog proizvodnog pogona od strane države Institut "Torlak" bio u stanju da proizvede i do 20 miliona doza na godišnjem nivou, čime bi zadovoljio kako potrebe stanovništva u Srbiji tako i u regionu.
- Institut za virusologiju, vakcine i serume "Torlak" je već u drugoj polovini feburara meseca počeo sa testiranjem biološkog materijala za koji je postojala osnovana sumnja da je zaražen bolešću Covid 19, izazvanu virusom SARS-CoV 2. Po proglašenju epidemije, a naročito po proglašenju vanrednog stanja od Vlade Republike Srbije, Nacionalna referentna laboratorija za grip i druge respiratorne viruse službe za laboratorijsku dijagnostiku Instituta "Torlak" je sve svoje raspoložive kadrovske i materijalne kapacitete usmerio na borbu protiv Covida 19 - kaže ona.
- Počev od marta meseca, kada je kapacitet testiranja na Institutu "Torlak" bio 350 testova dnevno, svojom angažovanošću, kontrolom, pravilnim usmeravanjem svog kadrovskog kapaciteta i na kraju velikim i požrtvovanim zalaganjem svojih zaposlenih, "Torlak" je povećao kapacitet testiranja, koji, na dnevnom nivou, u proseku iznosi preko 1.500 testova - dodaje doktorka.
- Počev od trenutka proglašenja epidemije na teritoriji Republike Srbije, Nacionalna referentna laboratorija za grip i druge respiratorne viruse Službe za laboratorijsku dijagnostiku Instituta "Torlak" je, metodom Real time PCR, testirao preko 100.000 građana. Što se obimnosti i zahtevnosti posla tiče, dovoljno je reći da je "Torlak" od samog početka epidemije sve svoje raspoložive resurse preuzmerio na borbu protiv Covida 19, i u tom smislu, angažovao sav svoj raspoloživi kadrovski kapacitet, istovremeno vodeći računa i o održavanju nivoa proizvodnje vakcina, seruma i dijagnostičkih preparata, kao njegove osnovne delatnost, angažujući pritom kadrove iz drugih organizacionih jedinica Instituta. Nacionalna referentna laboratorija Instituta "Torlak" vrši analizu briseva građana pristiglih od strane za to nadležnih Zavoda za javno zdravlje. Ali istovremeno pruža uslugu laboratorijske dijagnostike licima za koje postoji sumnja da su zaražena bolešću Covid 19, izazvanom virusom SARS-CoV 2, na njihov lični zahtev. Danas se taj broj kreće između 200 i 300 dnevno, iako je u jednom trenutku, shodno porastu broja zaraženih, taj broj dostizao i do 400 lica na dnevnom nivou - kaže ona.
- U proseku, svi rezultati analiza briseva, kako oni po zahtevu građana tako i oni koji se Institutu "Torlak" dostavljaju od strane Covid ambulanti, izdaju se u roku od 24 do 48 sati - kaže Stoiljković.
- Proizvodnja vakcine protiv sezonskog gripa počela je u februaru mesecu. U jednom trenutku bila je prekinuta usled proglašenja vanrednog stanja izazvanog epidemijom virusa SARS-CoV 2, ali je pregrupisavanjem i stabilizacijom kadrovskih kapaciteta u Institutu "Torlak" ista nastavljena u maju mesecu tekuće godine, kada su se ujedno stekli svi neophodni uslovi za bezbedan rad - dodaje Stoiljković.
- Trenutni maksimalni kapacitet pogona za proizvodnju vakcine protiv gripa koji poseduje Institut "Torlak" je 500.000 doza godišnje. Shodno planu proizvodnje za 2020. godinu, planiramo da proizvedemo što veći broj vakcina, shodno navedenim maksimalni kapacitetima. Međutim, uz neophodno ulaganje u proizvodni i kadrovski kapacitet, kao i uz ulaganje u realizaciju novog proizvodnog pogona od strane države, Institut "Torlak" bi bio u stanju da proizvede i do 20.000.000 doza na godišnjem nivou, čime bi zadoviljio kako potrebe stanovnišva u republici Srbiji tako i potrebe u regionu, za predmetnom vakcinom - rekla je ona.
Proizvodnja šest vrsta vakcina
- U okviru proizvodnog pogona Instituta za virusologiju, vakcine i serume "Torlak", trenutno se proizvode, BCG vakcina liofilizovana – vakcina protiv tuberkuloze, Tetavaksal-T® - vakcina protiv tetanusa, adsorbovana, Ditevaksal-T® - vakcina protiv difterije i tetanusa, adsorbovana, Ditevaksal-T® za odrasle - vakcina protiv difterije i tetanusa za odrasle, adsorbovana, Aldipete-T® - vakcina protiv difterije i tetanusa i velikog kašlja, adsorbovana, kao i virusna vakcina - TorVaxFlu - vakcina protiv sezoskog gripa, splitovana inaktivisana - dodaje Stoiljković.
KAKO IZGLEDA PROCES TESTIRANJA NA KORONU? Iz "Vatrenog oka" objasnili: Jedan deo posla obavljaju ROBOTI
KON JASNO STAVIO DO ZNANJA NADLEŽNIMA: Građani moraju da se kontrolišu da li poštuju mere
POZNATA SUDBINA NAPUŠTENE BEBE IZ KLENJA: Dečaku roditelji neće dati ni ime, a zna se i gde će biti smešten
NEMAMO DRUGOG IZBORA! Dr Kon upozorava: Virus ne sme da ima prostora, ova stvar je u tome KLJUČNA
AKTIVIRALA SE KLIZIŠTA! KNIĆ NA UDARU SNAŽNOG NEVREMENA: Olujni vetar i grad uništili useve i objekte (FOTO)