"Dnevno se prati stanje" Dr Tiodorović progovorio o zatvaranju škola i vrtića u Srbiji
Očekuje se da će i dalje dolaziti do povećanja broja obolelih
Epidemiolog Branislav Tiodorović izjavio je danas da se ne postavlja pitanje zatvaranja škola i vrtića i da je to stav koji postoji i u Evropi.
On je rekao da u Srbiji postoji dobar model kada je reč o školama i vrtićima, da se u njima dnevno prati stanje i učenici koji su bili u kontaktu sa pozitivnima ili koji su pozitivni i da tada odeljenja ili cele škole, zavisno od situacije, prelaze na onlajn model.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/08/01/profimedia-0548872745_1.jpg?itok=TGaJ4i7X)
U gradu na Kolubari preteća epidemiološka situacija: Raste broj obolelih, samo jedno mesto korona napušta!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/10/20/profimedia-0507587530.jpg?itok=kc9E8kUn)
"ČEKA NAS DUG TALAS" Predsednik Pokrajinske vlade Mirović UPOZORAVA na rast broja zaraženih
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2019/07/24/kasalj.jpg?itok=KyAElrDK)
KOJA JE RAZLIKA IZMEĐU UPALE PLUĆA I BRONHITISA? Saznajte odgovor i brže prodišite
On je rekao, kada se radi o porastu slučajeva korona virusa, da se može očekivati da će i dalje dolaziti do povećanja broja obolelih.
-Mi se nalazimo u situaciji da ćemo morati dobro da promišljamo svaki dan i ceo tim koji se ovim bavi i medicinski i ekonomski moraju da brinu da uspostave taj balans koji je neophodan između ekonomije i zdravlja, jer bez ekonomije nema ni očuvanja zdravlja, rekao je Tiodorović.
Prema njegovim rečima, ne očekuju se neke posebno rigorozne mere, jer ne smatra da je neophodno zatvaranje i dodao da može biti selektivnog zatvaranja u onim sredinama gde se nisu poštovale mere i gde bude skoka rasta obolelih.
Direktorka instituta za javno zdravlje "Batut" Verica Jovanović istakla je da joko 15 odsto svih novozaraženih pacijenata zahteva bolničko lečenje.
- Sa smanjenim brojem pozitivnih slučajeva u zajednici sprečićemo punjenje bolnica. Naš zdravstveni sistem je spreman i imamo dovoljno kapaciteta da prihvatimo pacijente, ali je problem ako se istovremeno pojavi ogroman broj inficiranih koji će zahtevati bolničko lečenje. Što je broj inficiranih veći, time je veći i broj pacijenata koji treba da se leče u bolničkim uslovima. To jedino možemo da sprečimo primenom previntivnih mera - kaže dr Jovanović.
Dr Predrag Kon je rekao da je industrija zabave ključni problem za rast broja zaraženih, kao i da imamo upliv virusa u školama i vrtićima. On je naglasio da su noćni provodi i masovna okupljanja nejveći izvori zaraze.
- Mi nikako nismo uspeli da virus u potpunosti potisnemo, nama ovo tinja i počelo je da raste. Ja dođem kao gavran koji stalno šalje negativne vesti. Činjenica je da je virus tu i da smo videli šta radi u Evropi i bili smo u nekoj prednosti. Sada više nismo - rekao je dr Kon.
Govoreći o školama on je rekao da se i tu vidi upliv virusa.
- Tamo gde se ponašaju kako treba tamo nema zaražavanja. Gde ne slušaju tamo ima zaražavanja. Sama industrija zabava i svih provoda nema nikakav nadzorni sistem koji funkcioniše, on uopšte nije uspostavljen - istakao je Kon.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/379887/profimedia-0512346127.jpg?itok=d4w-uErU)