Na obdukcijama umrlih od korone pronađeni trombovi u plućnim arterijama: Doktorka Radosavljević otkrila nepoznate stvari
Doktorka Tatjana Radosavljević otkriva istinu o ovoj teoriji.
O SARS-CoV-2 virusu još uvek se ne zna dovoljno. Na pojedina pitanja struka i dalje nema odgovor, te se stoga mnoge informacije o koronavirusu zasnivaju na - pukom nagađanju.
Tako se na društvenim mrežama pojavilo tumačenje studije koje je objavila RSNA (Radiological Society of North America) o posledicama koje korona ostavlja na pacijente.
KO IMA SRCA DA OTIMA OD DECE? Ukradena kolica za bebu u Pančevu, građani se ODMAH ORGANIZOVALI
"NEMAM ŠTA DA JEDEM, OČIJU MI" TUŽNA PRIČA BAKE ŽIVKE: Živi sama u trošnoj kući, bez struje
SRBIJU ZASUO PESAK IZ SAHARE: Padala PRLJAVA KIŠA, evo da li je OPASNA PO ZDRAVLJE
Naime, prema mišljenju pojedinih, sam virus stvara ugruške u plućima čak i kod onih koji nisu kritično, a ovakvo tumačenje zabrinulo je mnoge.
Ono je interpretirano na sledeći način:
Današnja vest iz COVID-19 epidemije: studija u kojoj je 328 SARS-Cov-2 testirano pulmonarnom CT angiografijom. Kod neverovatnih 22% pacijenata kojima NIJE bila potrebna intenzivna nega su nađeni pulmonarni embolizmi. Šta je razlog zašto se vide toliko oštećenja srca i pluća čak i kod ljudi koji nisu bili dovoljno ozbiljno bolesni da završe u bolnici.
Ovim povodom, pulmolog dr Tatjanu Radosavljević, specijalista za plućne bolesti i tuberkulozu, objašnjava da se navedeni navedeni podaci odnose na teže pacijente i da je 22 odsto ispitanih sa COVID-19 imao plućni tromboembolizam, i da se ne odnose na lakše obolele pacijente. Ispitivani su samo bolnički pacijenti sa težim oblicima oboljenja, i to najviše oni koji su na intenzivnoj nezi, koji su na kiseoniku ili respiratoru.
- CT angiografija je rađena samo teškim pacijentima. Dakle, samo ozbiljna bolest može da bude povod da se radi CT angiografija - kaže ona.
Kako navodi dr Radosavljević, ovakvih snimanja bilo je više tokom koronavirusa. Prema njenim rečima na obdukcijama umrlih sa COVID-19 viđeni su trombovi u plućnim arterijama.
Izričita je u tome da sama CT angiografija u ovoj studiji nije rađena onim pacijentima koji imaju lakšu kliničku sliku, te stoga i sama teorija o plućnoj emboliji kod lakših pacijenata - pada u vodu. Konačno, to se i ne tvrdi u citiranoj studiji.
- Važno je da se shvati da CT nije običan skener, da se on radi kada postoji klinička sumnja da imamo neki tromb. To je skupa metoda, te se radi samo kada postoji visoki stepen sumnje na poremećaje zgrušavanja krvi i nastanka trombova koji mogu da se "zaglave u plućima" - navodi ona.
Svrha citirane studije jeste da skrene pažnju na visok stepen postojanja trombova u plućima, tzv. plućnog tromboembolizma kod osoba obolelih od teških oblika COVID-19.
Spremite telo za BORBU PROTIV KORONA VIRUSA: Ovo su najefikasniji načini za podizanje imuniteta i jačanje organizma (VIDEO)
ISPALJENO 300 RAKETA, ALI UZALUD: Nevreme u Srbiji ostavilo veliki haos iza sebe, ATMOSFERNA EKSPLOZIJA kakva se ne pamti
NOVO UPOZORENJE RHMZ: Olujni talas IZNAD SRBIJE, evo kada će prestati PROVALA OBLAKA
Vratio se avion Er Srbije iz Seula sa medicinskom opremom
POTPUNO NOVA PRAVILA NA AERODROMU: Ovih 10 stvari MORATE ZNATI ako planirate putovanje avionom
PATRIŠA ŽIVI U ZAMBIJI I GOVORI SRPSKI JEZIK: "Srbija je prelepa zemlja, zatečena sam lepotama i prirodom"