Problem je u NEDOSTATKU EDUKACIJE: Osnivačica udruženja “Drug nije meta” o vršnjačkom nasilju
Najnoviji slučaj vršnjačkog nasilja koju se dogodio u Kraljevu je potresao celu Srbiju, a za njega se saznalo tek nakon što je snimak tinejdžera objavljen na društvenim mrežama budući da incident nije bio prijavljen.
Nakon što se video snimak vršnjačkog nasilja proširio društvenim mrežama, policija je po službenoj dužnosti pokrenula istragu i pronašla trojicu tinejdžera koji su osumnjičeni da su 25. oktobra vršili nasilje nad vršnjakom na ulici u centru grada, navodi se u saopštenju MUP-a.
Ono što je privuklo pažnju jeste činjenica da se incident dogodio tokom dana i to u vreme kada su otvoreni lokali koji se nalaze u prolazu u kom se i sam događaj desio.
Iz toga razloga, tema današnje emisije OKO je bila upravo vršnjačko nasilje, njegova prijava i sprečavanja, a gosti koji su o ovome govorili su diplomirani sociolog i osnivačica udruženja "Drug nije meta" i direktorka portala Srbija Danas Aleksandra Martinović, školski psiholog Biljana Lajović i psiholog Radmila Vulić Bojović.
- Moji prvi utisak je da su svi ovde akteri bili zbunjeni, jer nisu znali kako da reaguju. Oba roditelja su bila šokirana onim što se desilo, kako otac deteta koje je trpelo nasilje, tako i otac deteta koje je manifestovalo nasilje. Problem je u nedostatku edukacije, kako reagovati u takvoj situaciji - rekla je Aleksandra Martinović.
Neretko smo svedoci da deca i mladi dele snimke i fotografije vršnjačkog nasilja putem društvenih mreža, što je bio slučaj i ovoga puta, te je osnivačica udruženja "Drug nije meta" istakla da se to dešava jer deca nisu svesna posledica toga.
- Opet se vraćamo na pitanje i problem edukacije. Njima niko nije objasnio koje su posledice kada to objavite na društvenim mrežama, kada to postujete. Ne znaju koliki je doseg toga. Mi imamo nekako utisak taj da je to gurkanje međusobno, da nije ništa strašno, da je deo naše kulture i tradicije. Tome mora da se stane na put, jer je to uvod u vršnjačko nasilje, da je to početak vršnjačkog nasilja.
U martu ove godine, Vlada Srbije je, uz podršku Kancelarije za IT upravu, pokrenula nacionalnu platformu za prevenciju nasilja u školama „Čuvam te“ za podršku i edukaciju roditelja i nastavnika, a u čijoj izradi je učestvovalo i udruženje "Drug nije meta".
Nacionalna platforma ima za cilj koordiniciju i jačanje intersektorske saradnje svih nadležnih institucija u borbi protiv nasilja. Pored vršnjačkog nasilja koje je u fokusu ove platforme, ona predstavlja i alat koji će nam pomoći u borbi protiv nasilja prema svim zaposlenima u ustanovama obrazovanja i vaspitanja širom Srbije.
- To je zapravo bio jedan vrlo ozbiljan korak napred kada je reč o rešavanju ovog problema. Zato što smo mi pravljenjem ove platforme došli u situaciju da imamo tri vrlo bitna segmenta koji utiču na sam problem vršnjačkog nasilja, to je s jedne strane informisanje, sa druge strane edukacija, edukacija je potpuno besplatna i namenjena je i nastavnicima i deci i roditeljima. Treći segment je taj koji ima prijavni karakter koji pored toga što je anoniman njegova najveća vrednost je što je on automatizovan, pored toga što je anoniman postoji registar u koji ulazi prijava i ona mora da bude rešena. Na ovaj način će svaka prijava da bude rešena, znaćemo koji je status. To je jedan važan korak napred ka rešavanju problema vršnjačkog nasilja. "Čuvam te" je prva nacionalna platforma za prijavu i prevenciju vršnjačkog nasilja koju je podržala Vlada Srbije na čelu sa premijerkom Anom Brnabić. To je jedan važan korak napred ka rešavanju problema vršnjačkog nasilja. - rekla je Aleksandra Martinović u emisiji "Oko".
U Srbiji je, prema podacima UNICEFA-a iz 2019. godine, oko 65 odsto učenika i učenica bar jednom je doživelo nasilje, a 22 odsto njih je prijavilo učestalo vršnjačko nasilje.