KARAĐORĐE DOBIO MURAL U VELIKOJ PLANI: U društvu patrijarha Pavla i Irineja
Ironijom sudbine mural je naslikan u Ulici Miloša Velikog.
Đorđe Petrović Karađorđe, legendarni vođa Prvog srpskog ustanka, jedan od najvećih vojskovođa u srpskoj istoriji, dobio je mural u Velikoj Plani, pomoravskoj opštini u kojoj se nalazi Radovanjski lug, mesto gde je jedan od najvećih vojskovođa u srpskoj istoriji mučki ubijen.
TRAGIČNO NASTARADALOG MILOSAVA NISU ZABORAVILI: Poginuo kad se traktor prevrnuo na njega, a sada mu prijatelji podigli spomenik
NAJNOVIJI KORONA PRESEK: Brojke u padu, danas manje novozaraženih i preminulih
Uklonjeni rasistički grafiti sa igrališta u Kragujevcu
Ironijom sudbine mural je naslikan u Ulici Miloša Velikog.
Tako se veliki Vožd pridružio srpskim patrijarsima Pavlu i Irineju, još dvojici velikana, koji su svoj mural u ovom gradu dobili prošle godine.
Mural je juče naslikala akademska slikarka iz Velike Plane Una Nikolić, uz pomoć svog kolege iz Šapca Đurađa Stevanovića. Njih dvoje su autori i murala velikodostojnika Srpske pra voslavne crkve.
Odslikavanje sva tri murala finansirala je Turistička organizacija Velike Plane.
Vožda Karađorđa i njegovog pratioca i pisara Nauma Kanara, u kolibi Dragića Vojkića, u selu Radovanju, ubio je Nikola Novaković iu noći između 25. i 26. jula 1817. godine, sekirom, na spavanju.
On je mrtvom vođi prve srpske revolucije odsekao glavu i nju, zajedno sa odelom, koje je skinuo sa ubijenog i njegovim stvarima, predao organizatoru ubistva smederevskom vojvodi Vujici Vulićeviću. Vulićević, koji je bio Karađorđev kum, je taj nesrećni „tovar“ poslao u Beograd, drugom voždovom kumu Milošu Obrenoviću.
Glava, oprana od krvi, je jedan dan stajala u konaku kneza Miloša, preko puta Saborne crkve, položena na beli tanjir a sutradan odneta beogradskom veziru. Vezir je glavu vratio Milošu, koji je našao kasapina i naredio mu da sa nje skine kožu.
Nakon što je osoljena i ispunjena pamukom i slamom, koža je poslata veziru, koji je istu poslao u Carigrad, gde je po naređenju sultana bila istaknuta na bedemu, pred sarajem.
Glava je ukradena sa bedema. Nije poznato ko je to učinio. Ostalo je predanje da je to učinio neki Grk.
Voždova lobanja je pokopana pored Saborne crkve, da bi 1819. godine bila prenesena u Topolu i sjedinjena sa Karađorđevim telom, koje je izvađeno iz grobnice u Radovanjskom lugu i takođe preneto u palanku na Oplencu.
Knez Miloš i Karađorđe su se okumili kad je vožd krstio njegovog prvog sina i dao mu ime svog oca – Patar. Dečak je umro dok se sa majkom Ljubicom krio u zbegovima na Jelici i drugim planinama tog dela Srbije. Sahranjen je u manastiru Nikolje, u Ovčarsko-kablarskoj klisuri.
Karađorđe još uvek nema spomenik u Velikoj Plani.