INTERNETOM KRUŽE SLIKE SMEĆA PO VELIKOJ PLANI: Evo objašnjenja Por Verner Vebera
Za odnošenje smeća na teritoriji opštine Velika Plana zadužena je kompanija "Por, Verner i Veber"
Već danima na Fejsbuku i drugim društvenim mrežama kruže fotografije iz Velike Plane na kojima se vide prepuni kontejneri smeća ali i velike količine smeća oko kontejnera i po ulici.
"NEŠO, IZVINI ŠTO MI NISMO POMOGLI TEBI" Dr Danica se potresnim rečima oprostila od mladog lekara
VOZAČI, OPREZ! Ukoliko idete na put preko ove deonice pažljivo vozite, vidljivost smanjena
KOJI OBIČAJI SE VEZUJU ZA NOVČIĆ IZ ČESNICE? Jednu stvar nikako ne biste smeli da uradite kada ga pronađete
Meštani Velike Plane s pravom protestvuju i postavljaju pitanje kako je to moguće i zašto grad nije čistiji.
Za odnošenje smeća na teritoriji opštine Velika Plana zadužena je kompanija "Por, Verner i Veber", kojoj je opština poverila obavljanje ove komunalne delatnosti.
- Na žalost tako će biti do 2030. godine kad ističe ugovor sa Por Verner Veberom. Svuda po gradu je đubre a leti se širi smrad već godinama unazad - jedan je od pesimističnijih komentara na društvenim mrežama.
Rukovodilac radne jedinice "Pora" u Velikoj Plani Milan Matić kaže da su oni i za vreme novogodišnjih praznika radili normalno ali da stanje "nije normalno".
- Uobičajeno je da u Velikoj Plani u zimskom periodu prikupimo oko 700 tona smeća mesečno. U decembru smo prikupili i na deponiju u Jagodinu odvezli čak 1.010 tona smeća, što je povećanje za 30 odsto. Nemam objašnjenje otkud toliko povećanje smeća, tim pre što zbog mera radi sprečavanja epidemija korone ugostiteljski objekti, pa i trgovine, rade sa značajno manjim kapacitetom u odnosu na prošlu godinu.
Matić objašnjava da su glavni krivci za prepune kontejnere vlasnici ugostiteljskih objekata, prodavnica i drugih pravnih lica.
- Po ugovoru koji smo sklopili sa opštinom, svaki poslovni prostor bi morao da ima svoju posudu za smeće. Međutim, na prste ruke se mogu izbrojati vlasnici kafana, prodavnica i sličnih objekata koji ispunjavaju tu obavezu. Naprimer, u Ulici Nikole Pašića samo jedan kafić ima dve svoje kante i više niko. A u toj ulici ima 20-30 pravnih lica. Umesto da smeće odlažu u svoje posude oni zatrpavaju kontejnere. Naravno, cenu njihovog nemara plaćamo mi i građani.
Matić upozorava i da njegova kompanija nije dužna da skuplja i odvozi građevinski otpad.
- Kao što se vidi i na većini fotografija, uz kontejnere ima kauča i drugog nameštaja, čitavih gomila grana i kabastog građevinskog otpada. Razumem ja da građani to negde moraju da odlažu ali mi to ne možemo da trpamo u kamione kojima odvozimo smeće. To bi se trebalo regulisati nekim aneksom ugovora ili posebnim ugovorom.
Po njemu, cene usluga, posebno za pravna lica, su neodržive.
- Po sadašnjem cenovniku mi naplaćujemo manje od 13 dinara po metru kvadratnom poslovnog prostora. To je daleko najniža cena u Srbiji. I nije realna. Tražićemo razgovor sa rukovodstvom opštine oko povećanja cena.
Predsednik opštine Igor Matković kaže da je postojanje problema očigledno i da će posle božićnih praznika organizovati sastanak sa predstavnicima "Pora".
- Dve stvari su nesporne: da grad mora da bude čistiji i da neće biti povećanja cena usluga građanima. Pravna lica će morati da imaju sopstvene posude za smeće a oko cene usluga koju sad plaćaju ćemo razgovarati.
U Opštini ističu da će tema tih razgovora biti i neispunjavanje pojedinih ugovornih obaveza od strane "Pora".
Česte su pritužbe građana da ni posle skoro deceniju čekanja od niške kompanije nisu dobili kante za smeće, da u gradu i po selima nema dovoljno kontejnera i da su oni često postavljeni predaleko.
Nesporna činjenica je i da pojedini građani smeće ne odlažu u kontejnere već ga bacaju pored njih, pa ga posle raznose psi, mačke i vetar. Kao i da JKP "Miloš Mitrović", koje je takođe zaduženo za čistoću grada, nema dovoljan broj radnika koji su angažovani na tim poslovima.