ŠTA DOSAD ZNAMO O GAMA SOJU KORONA VIRUSA: Da li je otporan na postojeće vakcine, kako se prenosi i koliko je opasan
Ovaj soj se brže prenosi i slabije reaguje na terapiju
Srbiji preti nova mutacija korona virusa, gama soj, koji je nedavno registrovan u Bosni i Hercegovini, tačnije u Sarajevu kod jednog stranog državljanina.
HITNO! Maloj Aleksandri Uzelac (2) iz Zemuna potrebna je pomoć!
"USKORO ĆEMO IMATI I PETU VAKCINU" Vučić saopštio lepe vesti: Stiže Moderna, poznat datum
IZBEGNUTA STRAVIČNA NESREĆA: Zbog iskliznuća vagona sa šina između Grdelice i Predejana, saobraćaj prekinut više od 12 sati
Virusolog dr Ana Gligić kaže da će ovakvih varijacija biti još dosta, ali da nema razloga za paniku. Dr Gligić upozorava da je najvažnije da se poštuju epidemiološke mere i otkriva šta treba da znate o novom soju.
Po simptomima se ne razlikuje od ostalih varijanata koronavirusa. Simptomi su: povišena telesna temperatura, kašalj, bolovi u mišićima, gubitak čula miria i ukusa. Brže se prenosi i slabije reaguje na terapiju.
Zbog više promena - tri mutacije spajk proteina umesto jedne, smatra se opasnijim. Prvi put je otkriven u Japanu, kod ljudi koji su doputovali iz Manausa, u Brazilu.
Kod gama soja najviše zabrinjava to što brzo zamenjuje druge verzije virusa, ima mutacije u važnom delu virusa. Klinička slika zaraženog gama sojem može biti srednje teška do veoma teška, u zavisnosti od toga ima li pacijent urođena oboljenja.
Neke od ovih mutacija već su u laboratoriji pokazale da povećavaju sposobnost virusa da zarazi druge ćelije. Postojeće vakcine deluju na ovaj soj.
Gama i delta varijanta pripadaju, kao i prethodne varijante alfa i beta, u "zabrinjavajuće sojeve" (VOC, Variants of Concern).
Dokazano je da su zaraznije, teže se suzbijaju i dovode do teških oboljenja. Izaziva reinfekcije kod onih koji su već bilo preboleli koronu, bilo vakcinisani. Ima mogućnost da velikom brzinom izmiče antitelima stečenim prirodnim imunitetom.
Postojeće vakcine mogu da štite od brazilske mutacije koronavirusa, pokazala je studija Univerziteta u Oksfordu.