Gde ste vi ovih dana? #kodkucesam - SD apeluje na građane: Zaštitite sebe i druge!
U Republici Srbiji uvedeno je vanredno stanje na prostoru celokupne teritotije države
U skladu sa novonastalom situacijom u vezi sa pandemijom korona virusa, Vlada Republike Srbije je usvojila mere kojih se treba pridržavati kako bi se zaštitili od potencijalnog oboljevanja.
Jedna od novopropisanih mera je i preporuka da se što manje vremena provodi van kuća i stanova, kao i da se izbegava boravljenje na javnim mestima i među velikim brojem ljudi. Ova mera u najvećoj meri utiče na sprečavanje širenja epidemiološke situacije i veoma je važno da svi shvatimo da je moramo poštovati.
U nameri da dodatno apelujemo na građane Srbije da se pridržavaju ovih pravila i mera portal SrbijaDanas, pokreće akciju #kodkucesam. Ovakav vid apela ima za cilj da se ukaže na neophodnost zaštite kako sebe, tako i drugih građana, porodice, kolega, ali i svih onih koje i ne poznajete, jer svi smo mi ljudi.
Vreme je za zajedno pokažemo da pazimo i na sebe i druge i zbog toga budi i ti deo akcije #kodkućesam. Umesto što na društvene mreže postavljamo fotografije iz kafića i sa žurki, vreme je da uz haštag #kodkucesam pokažemo da smo društveno odgovorni, brinemo o svom zdravlju i zdravlju svih naših sugrađana. Zato recite ne žurkama, kafićima, proslavama, većim okupljanjima, neka vaša deca, bake i deke budu u kućama, nije teško reći #kodkucesam.
Za više informacija možete kontaktirati 064 8945 235 (broj koji je otvorilo Ministarstvo zdravlja), zatim Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović–Batut" (ul.Dr Subotića br.5, 11000 Beograd; Tel: 011 2684 566) ili institute/zavode za javno zdravlje na teritoriji na kojoj boravite.
Infekcija novim korona virusom ima inkubacioni period između 1-14 dana. Studija objavljena u "Žurnalu Američkog medicinskog udruženja" otkrila je novi dokaz da se virus može širiti asimptomatično. Stručnjaci su procenili da svaka zaražena osoba tokom epidemije u proseku inficira još dve do tri osobe.
Infekcije korona virusom imaju širok spektar simptoma, uključujući groznicu, kašalj, kratak dah i poteškoće s disanjem. Blaži slučajevi uzrokuju simptome poput prehlade, dok teži mogu dovesti do upale pluća, teškog akutnog respiratornog oboljenja, prestanka funkcije bubrega i smrti.
Najbolja lična prevencija je često pranje ruku i dezinfekcija površina, nošenje zaštitnih maski na licu i rukavica u javnom prevozu i ustanovama.