POŽAR KOD MANASTIRA GRADAC! Vatrena stihija se širi na Goliji, dim se vidi kilometrima
31.07.2024.
17:02
Komentari (0)
Danas je izbio požar na planini Golija u blizini manastira Gradac u Raškoj.
Kako se nezvanično saznaje gust dim diže se iznad planine, a primetna je i velika buktinja.
Uskoro opširnije...
Kada se suočavate sa požarom na planini, važno je postupiti brzo i efikasno da biste osigurali svoju bezbednost i pomogli u sprečavanju širenja vatre. Evo nekoliko koraka kako reagovati:
- Ostanite smireni: Panika može otežati donošenje racionalnih odluka. Ostanite smireni i procenite situaciju.
- Obavestite nadležne organe: Odmah obavestite vatrogasce ili lokalne vlasti o požaru. Koristite hitne brojeve za kontaktiranje odgovarajućih službi (u Srbiji je to 112).
- Procena rute evakuacije: Ako ste u blizini požara, proverite najbolji način za evakuaciju. Izbegavajte kretanje prema plamenu i pratite uputstva od strane vlasti.
- Povedite sebe i druge na sigurno: Ako je potrebno napustiti oblast, učinite to odmah. Povedite sve osobe koje su s vama i ne zaboravite kućne ljubimce ako je to moguće.
- Izbegavajte područja sa požarom: Ako je moguće, ne ulazite u područje zahvaćeno požarom. Ako se nalazite u području koje nije direktno pogođeno, ali u blizini, ostanite u zatvorenom prostoru sa zatvorenim prozorima i vratima.
- Koristite oblačenje za zaštitu: Ako ne možete da napustite područje odmah, obucite se u duge rukave i duge nogavice da biste se zaštitili od vrućine i dima. Pokrijte nos i usta mokrim maramicama ili tkaninom.
- Pripazite na dima: Ako morate ostati u blizini ili u otvorenom prostoru, izbegavajte udisanje dima. Pokušajte se kretati prema područjima sa manje dima ako je to moguće.
- Pripremite poslugu: Ako imate mogućnost, pripremite vodu i hranu za sebe i druge koji su sa vama, jer evakuacija može potrajati.
- Ostanite informisani: Pratite lokalne vesti i obaveštenja o stanju požara putem radija, televizije ili aplikacija za praćenje vremenskih uslova.
- Poslušajte pomoć: Postupite prema uputstvima lokalnih vlasti i spasilačkih timova. Oni su obučeni da upravljaju ovakvim situacijama i pružaju najtačnije i najbezbednije smernice.
- Ako ste zaglavljeni: Ako ste u nekoj oblasti i ne možete da se pomerite, potražite zaklon na visokom mestu koje nije direktno ugroženo plamenom, kao što je kamenita površina ili stena.
- Nakon požara: Kada se požar smiri, obavezno proverite stanje područja oko sebe. Izbegavajte ulazak u opasna područja i obratite se lokalnim vlastima za dodatne upute o povratku.
Uvek je najbolje biti pripremljen za hitne situacije, pa se informišite o planiranju evakuacije i sigurnosnim merama unapred ako se nalazite u područjima koja su sklona požarima.
Srbija Danas/Blic