Adligat: Izložba indonežanskih tkanina i modna revija
Udruženje za kulturu, umetnost i međunarodnu saradnju Adligat prikazao je sinoć u hotelu Moskva ekskluzivno po prvi put javnosti dragocene indonežanske tkanine koje se nalaze u indonežanskoj zbirci Adligatovog Muzeja knjige i putovanja.
Izložba je priređena povodom dolaska slavne indonežanske dizajnerke Popong Sopie iz grada Bandunga na Javi u Beograd i izložbe batik radova srpske dizajnerke Katarine Ivanović – Raskace, koja je studirala u Indoneziji i specijalizovala se za oslikavanje tkanine na tradicionalan indonežanski način.
Gospođa Sopia je, posle Njujorka i više evropskih prestonica, prikazala izvanredne umetničke kompozicije spajanjem tradicionalnih batik tehnika i modernog dizajna na modnoj reviji održanoj juče u hotelu Moskva u organizaciji ambasade Indonezije u Beogradu.
Ambasador Indonezije u Srbiji gospodin Mohamad Čandra Vidja je istakao da je batik, drevna javanska tradicija izrade ručno bojenih tkanina od pamuka i svile uz pomoć voska, pod zaštitom UNESKA kao nematerijalno kulturno nasleđe čovečanstva. Njegova ekselencija posebno se zahvalila Adligatu na predstavljanju vrednih tkanina javnosti.
Na Adligatovoj izložbi prikazani su javnosti po prvi put ručno oslikana košulja indonežanskog princa indonežanskog Sultanata Ternate, vredno dvostruko tkanje iz istočne Indonezije dar supruge jednog visokopozicioniranog indonežanskog generala i zlatni vez songket tkanine sa zapadne Sumatre, koji je tkan šest meseci specijalno za indonežansku zbirku beogradskog muzeja uz neprekidne molitve.
Adligat je udruženje u okviru kojeg rade dva muzeja i Dom legata, sa više od dva miliona knjiga, nastao na temelju tradicije dva i po veka sakupljanja knjiga i antikviteta porodice Lazić. Projekat vodi naslednik u devetoj generaciji ove porodice Viktor Lazić (1985), advokat i putopisac koji je petnaest godina proveo putujući po stotinu zemalja na šest kontinenata i o tome napisao devet knjiga i više od hiljadu književnih i novinskih tekstova. Indoneziju je posetio četrnaest puta i lično je nabavio veliki deo predmeta koji se sada nalaze u Zbirci Indonezije Muzeja knjige i putovanja.
Na jednom putovanju posetio je udaljeno ostrvo Ternate i sprijateljio se sa princem Firmanom Mudafarom Šahom (Firman Mudaffar Sjah), sinom slavnog sultana Mudafara Šaha (Mudaffar Sjah). Princ je na poziv Lazića posetio Beograd, održao predavanje u Muzeju knjige i putovanja u lokalnoj batik košulji vrhunske izrade, koju je zatim poklonio Laziću za muzej.
Adligat je pre nekoliko godina posetila delegacija na čelu sa suprugom jednog visokopozicioniranog indonežanskog generala i poklonila Laziću tkaninu izvanredne izrade sa dvostrukim tkanjem iz istočne Indonezije (Nusa Tengara). Ova tkanina našla se i na poštanskoj marki objavljenoj povodom 70. godina uspostavljanja diplomatskih odnosa Srbije i Indonezije.
Udruženje Adligat u 40 zemalja sveta ima svoje članove i predstavnike, a u Indoneziji čak 12 članova, uglavnom pisaca, umetnika i novinara. Zvanična predstavnica Adligata u Džakarti, ambasadorka ovog udruženja, Hristina Nikolić Murti, obezbedila je poseban songkat – zlatno tkanje na svili koji je izrađivan posebnim metodom uz neprekidnu molitvu tkalja. Indonežani veruju da ih ovako satkana tkanina može zaštititi čak i od prirodnih katastrofa. Uz molitve, utkane su najlepše želje, ljubav i nada. Na Zapadnoj Sumatri, gde je tkanina nastala, ovako se tka verovatno još od 18. veka. Tkanine se koriste u ceremonijalne svrhe i nose se na važnim događajima poput večnanja i tradicionalnih proslava. Koriste se i za izradu odeće, šalova i ukrasa, poveza za glavu koji su često u tradicionalno važnim oblicima poput stilizovanih bivoljih rogova. Songkat je prikazan i na indonežanskoj novčanici od 5.000 rupija, što dodatno ističe njegov kulturni i istorijski značaj.
- Velika je čast predstaviti ogromnu prijateljsku naciju kao što je Indonezija, sa blizu 300 miliona stanovnika, i njihovu umetnost, srpskoj javnosti. Ova zbirka rezultat je višedecenijskog prijateljstva moje porodice sa značajnim Indonežanima. Na sebi večeras nosim batik košulju koju je za mene načinio lični krojač predsednika Indonezije, koju je za mene iz Indonezije doneo nekadašnji indonežanski ambasador Samuel Samson. Ovo su sve veze našeg naroda sa udaljenom ali prijateljskom zemljom i ovakvim darovima mesto je u muzeju i na izložbama - izjavio je Lazić posle modne revije.
Tokom modne revije izvedeni su indonežanski plesovi a na koktelu su služena indonežanska posluženja. Veliki broj gostiju došao je na događaj, na predlog ambasade i Društva srpsko-indonežanskog prijateljstva Nusantara, obučen u tradicionalne batik košulje.