Podaci koji menjaju tok epidemije: U jednom delu naše zemlje žene više umiru od kovida
U Vojvodini je zabeležen rast smrtnosti kod žena.
Od početka pandemije govori se da su muškarci ugroženiji od virusa korona u odnosu na žene, kako u svetu, tako i u našoj zemlji.
Međutim, zanimljiva je činjenica da su u Vojvodini žene više obolevale od muškaraca u trećem talasu epidemije.
Na tu statistiku ukazao je direktor Instituta za javno zdravlje Vojvodine i član Kriznog štaba za borbu protiv korone prof. dr Vladimir Petrović.
Ulažu u budućnost - Meridian stipendira najbolje domaće studente
SMENJENA NAČELNICA "NARODNOG FRONTA": Dr Rakić došla zaražena koronom na posao, ugrozila pacijente i osoblje!
OPAKA BOLEST GODINAMA NOSI ŽIVOTE SRBA: Uz koronu, cifre ipak malo bolje nego ranije
- Kada je obolevanje po polu u pitanju, podjednako obolevaju muškarci i žene, a u ovom trećem talasu češće su obolevale žene. Indeks polova muškarci/žene u Vojvodini je do početka trećeg talasa imao vrednost 1,20, što znači da je na 12 obolelih muškaraca bilo 10 obolelih osoba ženskog pola. Međutim, već krajem novembra, dakle, u toku trećeg talasa ta vrednost se promenila, i sada iznosi 0,96 za ceo tok epidemije - rekao je prof. dr Petrović.
Ovaj podatak je kuriozitet budući da se uglavnom pominjalo da su muškarci daleko ugroženiji u poređenju sa ženama, bilo da je reč o zaražavanju, razvijanju težih simptoma bolesti i smrtnosti.
Koji je razlog tome – nije najjasnije.
Na početku epidemije u Srbiji, direktor Infektivene klinike KCS dr Goran Stevanović rekao da je nema odgovor na pitanje zašto češće obolevaju muškarci nego žene.
- To je jedna od opservacija, zapažanje, i praktično možemo reći da je karakteristika bolesti, jer se primećuje u svim zemljama. Zašto je to tako, verovatno ćemo znati kada sve ovo prođe, kada se svi podaci budu obradili - kazao je tada dr Stevanović.
Statistika u svetu
Budući da je broj obolelih u svetu odavno premašio 100 miliona, mnoge zemlje nisu u prilici da vode statistiku o učestalosti oboljevanja u odnosu na pol.
Prema bazi podataka sajta "Globalno zdravlje 5050", koji prati dostupnost podataka o virusu korona za 186 zemalja, samo polovina je prijavila bilo koje informacije o korona brojkama u odnosu na pol.
Podaci koji su dostupni pokazuju da je stopa zaraženosti u decembru prošle godine slična kod oba pola. Naime, među zaraženima je bilo 20.976.112 muškaraca i 20.863.024 žene, premda je u udelu testiranih bilo daleko više žena (57 odsto).
S druge strane, podaci za oktobar i novembar 2020. godine pokazuju da je u oba ova meseca bilo po milion više muškaraca među obolelima u odnosu na žene.
Smrtnost
Početkom aprila, u Italiji je primećeno da su među prvih 14.860 smrtnih slučajeva u toj zemlji, dve trećine bili muškarci. U istom tom periodu, izveštaj Kineskog centra za kontrolu i prevenciju bolesti utvrdio je da je stopa smrtnosti kod muškaraca iznosila 2,8 odsto, dok je kod žena bila 1,7 odsto.
Slična situacija primećena je u Srbiji. Primera radi, sredinom jula, kada je u našoj zemlji bilo blizu 500 umrlih od posledica korone, ministar zdravlja Zlatibor Lončar naveo je da je među preminulima 64,84 odsto muškaraca, a žena 35,16 odsto. Dakle, gotovo duplo više muškaraca je tada preminulo od korone.
Poslednja statistika o smrtnosti
Ipak, najnovija statistika u svetu pokazuje nešto izjednačeniji odnos u broju preminulih prema polu.
Podaci sajta "Globalno zdravlje 5050" govore da je u decembru 58 odsto muškaraca preminulo od korone, a slična statistika odnosi se i na oktobar i novembar. Takođe, muškarci su u većem broju (54 odsto) bili hospitalizovani nego žene (46 odsto).
U Južnoj Koreji češće obolevaju žene
Zanimljivo je, recimo, da se od ove ustaljene statistike izdvaja Južna Koreja, gde je od ukupnog broja obolelih za nijansu više žena.
Naime, od oko 76. 000 potvrđenih slučajeva u ovoj zemlji, 51 odsto su ženskog pola, a slični procenat odnosi se i na smrtnost među polovima u Južnoj Koreji, pokazuju zvanični podaci za kraj januara.
U Indiji češće umirale žene
Poseban kuriozitet je Indija, gde su istraživanja u junu pokazala da su žene više izložene riziku smrtnosti od korone nego muškarci.
Stopa smrtnosti kod zaraženih žena u toj zemlji iznosila je 3,3 odsto, dok je kod muškaraca 2,9 procenta.
Taj indijski fenomen se intenzivno istražuje, a kao mogući razlog se navodi to da je u Indiji mnogo više starijih žena nego muškaraca.