EVO KADA SE POKREĆE AMBER ALERT SISTEM U SRBIJI! Da li će biti aktiviran u slučaju devojčice sa Mirijeva?
Sistem Amber alert je široko rasprostranjen način alarmiranja javnosti i nadležnih službi u slučaju nestanka dece širom sveta.
U Srbiju je uveden krajem 2023. godine i do sad je primenjen samo jednom - u slučaju nestale devojčice Danke Ilić. Naravno, u međuvremenu je bilo mnogo nestanaka, ali ne ispunjavaju svi uslove da se pokrene ovaj mehanizam.
Zato se javnost, sa pravom pita da li u današnjem slučaju trinaestogodišnje devojčice sa Mirijeva ima osnova za aktiviranje Amber alerta.
Na zvaničnom sajtu sistema stoji nekoliko uslova koji definišu uslove pod kojima se ima aktivirati. Tu se navodi sledeće:
Potraga se vrši za maloletnom osobom (osobom mlađom od 18 godina);
Postoji potvrda od strane policije da objava alarma neće ugroziti život deteta;
Postoji sumnja da otmičar ima nameru da povredi dete;
Dostupnost osnovnih informacija (npr. kako dete izgleda);
Sumnja da nestanak ima potencijalno ugrožavajuće posledice po život deteta;
Nepoznate okolnosti nestanka;
Ukoliko je u pitanju dete koje je pobeglo od kuće, mehanizam se ne aktivira, osim u specifičnim okolnostima, i to obično kada dete ima manje od 13 godina, dakle, da dete nije u tinejdžerskom periodu.
Funkcionisanje Amber alerta je u nekoliko navrata bliže objasnio Igor Jurić, inicijator uvođenja ovog mehanizma u naš pravni sistem.
- Na godišnjem nivou, u Srbiji se prijavi nestanak između 1.300 i 1.500 mališana. Ukoliko bi se pokretao za svaki prijavljeni nestanak, izgubio bi smisao. Zato postoje kriterijumi kada se pokreće - naveo je Jurić.
Po njemu, u slučaju aktiviranja ovog alarma ključno je da policija ima određena saznanja da je život deteta ugrožen, a najčešće se odnosi na slučajeve otmica.
Takođe, iz MUP-a je saopšteno da "Nestanak maloletnog lica policiji prijavljuje roditelj ili staratelj, odmah po prijavi policija proverava verodostojnost dobijenih informacija, prikuplja podatke o nestalom maloletnom licu i informacije o okolnostima nestanka. Hitno se preduzimaju sve mere traganja za nestalim maloletnim licem i raspisuje objava. Odluku o pokretanju sistema donosi načelnik Policijske uprave u slučaju kada se sumnja da je nestalo maloletno lice žrtva krivičnog dela i u slučaju kada se radi o nestanku deteta do sedam godina, odnosno 18 za lica sa smetnjama u razvoju."
Dakle, moglo bi se reći da se sistem u slučaju trinaestogodišnje devojčice sistem može aktivirati samo ako nadležni organi procene, da je njen život, na osnovu prikupljenih informacija, ugrožen.
Sa druge strane da se radi o licu koje je mlađe od 7 godina, Amber alert bi svakako bio aktiviran brže, shodno riziku koji odmicanje vremena nosi po dete.
Izvor: Srbija Danas