Heroji iz 63. padobranske pomažu veliku RUSKU SVETINJU u Srbiji
Mnoge zgrade u Beogradu, poput Vlade, Patrijaršije, crkve Ružice na Kalemegdanu, projektovali su i gradili ruski arhitekti koji su u Srbiju pobegli posle Oktobarske revolucije.
Ipak, ruski hram - Svete Trojice na Tašmajdanu koji je počeo da se gradi ubrzo po njihovom dolasku, još je nedovršen i neoslikan. Zato je Udruženje boraca 63. padobranske brigade pokrenulo akciju prikupljanja novca za oslikavanje crkve.
Stara je gotovo vek. U njen temelj 1917. položen je grumen ruske zemlje. Tu se čuvaju ikone koje su Rusi poneli sa sobom bežeći posle Oktobarske revolucije. Ali njeni zidovi ni danas nisu oslikani.
- Između dva rata se ovde dosta skromno živelo što se tiče ruskih izbeglica. Posle 1945. takođe su nam bile malo skraćene mogućnosti finansiranja koje bismo mogli da uložimo u freskopisanje - kaže Vitalij Tarasjev, starešina ruske crkve "Sveta trojica".
U crkvi su do 1944. bile zastave Napoleonove i turske vojske - zaplenjene u bitkama. Tu je još šal carevića Romanova. U njoj je sahranjen i poslednji belogardejski general Petar Vrangel.
Iako je prvo sahranjen u Briselu, po njegovoj poslednjoj želji, prenet je u Srbiju. Crkva je oštećena i u noći bombardovanja RTS-a 1999. godine.
Veterani 63. padobranske brigade žele da pomognu u njenom oslikavanju.
- Motiv je bio kada se obeležavalo 180 godina diplomatskih odnosa Rusije i Srbije i kada smo bili pozvani kao gosti sa ruske strane u Hram Svetog Save i kada smo videli kako se to sve radi, onda smo počeli da razmišljamo kako da se uključimo - kaže Marko Zorica, veteran 63. padobranske brigade.
Novi zadatak za Muhina
I našli su način. Ideja je da umetnik Nikolaj Muhin, koji je oslikao Hram "Hrista Spasitelja" u Moskvi i sada radi mozaik u Hramu "Svetog Save", oslika i Hram "Svete Trojice".
Prikuplja se novac i materijal.
NESUĐENA JUGOSLOVENSKA KRALJICA: Da je došla na srpski dvor ne bi doživela TRAGIČNU SUDBINU
Danas je Veliki ponedeljak: Ako zagrlite ove osobe i kažete im koliko vam znače, imaćete sreće cele godine
OVO NISTE ZNALI: Trobojka je PONOS SRBIJE, a evo KAKO je nastala - NIJE onako kao što SVI misle
- Mogu da vam kažem da smo poželeli da vratimo zadužbinarstvo, na svoj način, da pokrenemo narod. Ovom pričom mi vraćamo zahvalnost - kaže Žarko Bošković, veteran 63. padobranske brigade.
- To me je podsetilo na one momente s početka prošlog veka kada je veliki broj Rusa došao u Kraljevinu Srba, Hrvata i Slovenaca i kada smo ovde naišli na najtopliji doček - da smo zaista zajedno, da smo dobrodošli i da možemo da se oslonimo na pomoć srpskog naroda - kaže starešina ruske crkve "Sveta trojica".
O potrebnoj sumi, veterani ne govore, jer je od novca, kažu, važniji cilj. Deo su prikupili, a do dovoljnog iznosa, računaju, stići će uz pomoć svih koji mogu da pomognu.