KARPOV I KASPAROV VUKLI POTEZE U RATU U BIVŠOJ JUGOSLAVIJI: Da li ste znali za najveće srpsko-hrvatske IGRE velemajstora? (VIDEO)
Karpov igrao za Agrouniverzal iz Zemuna, a Kasparov za klub Borovo Vukovar
Gari Kasparov i Anatolij Karpov, dvojica velemajstora i velikih šahovskih rivala, tokom građanskog rata u bivšoj Jugoslaviji zauzeli su suprotne strane - jedan je dao podršku Srbiji, a drugi Hrvatskoj.
PRVI VIKEND NAKON POPUŠTANJA MERA: Redari KONTROLIŠU, donosimo spisak šta je na SNAZI
DANAS SLAVIMO NIKODIMA SRPSKOG: Znate li zbog čega je ovaj svetac izuzetno važan za Srbe?
"VIRUS ĆE BITI USPOREN VEĆ SA 50 ODSTO PROCEPLJENOSTI": Poznati virusni imunolog objasnio put do "imuniteta krda"
U decembru 1990. godine ova dvojica najvećih šahovskih majstora svih vremena odigrala su svoj poslednji meč za svetskog prvaka koji je počeo 8.oktobra, a završio 30. decembra. Pobedio je Kasparov, koji je insistirao da ne igra pod sovjetskom zastavom nego pod ruskom. Bio je to vrhunac njihovog rivalstva u svetu u kom je pao Berlinski zid, a Sovjetski Savez se formalno počeo raspadati.
Kasparov je najmlađi šahovski svetski prvak u istoriji, tu je titilu osvojio sa 21 godinu. Na velika vrata sveta šaha ušao je 1979. godine u Banjaluci, a već sledeće, sa 17 godina, dobio je titulu velemajstora.
Karpov je titulu velemajstora dobio sa 19 godina i bio je najuspešniji turnirski igrač u istoriji šaha. Jedan preko puta drugog seli su ukupno 144 puta i bili veliki rivali. Za Kasparova šahovski stručnjaci kažu da je bio veliki taktičar, a za Karpova da je donosio odluke u trenutku i nepredvidivo igrao na intuiciju. Njih dvojica su odigrali 1984. godine i najduži meč u istoriji šaha koji je trajao ukupno pet meseci.
Kad je počeo raspad Jugoslavije, Karpov je stao na stranu Srbije, a Kasparov na stranu Hrvatske. Karpov je igrao za ekipu Agrouniverzala iz Zemuna, a 1995. je odigrao simultanku u razrušenom Vukovaru, kao podršku Srbima.
Počasni je građanin Valjeva i pre nekoliko godina je dobio Orden Svetog vladike Nikolaja, najviše odlikovanje eparhije valjevske.
Kaspravov je igrao za klub Borovo Vukovar pružajući time podršku Hrvatskoj. Njegovom zaslugom muška reprezentacija Savezne Republike Jugoslavije bila je izbačena sa Evropskog prvenstva 1992. za muškarce.
Gari Kasparov je od 2014. godine hrvatski državljanin i bio je hrvatski kandidat za predsednika FIDE.
Kasparov je držao prvo mesto na svetskoj šahovskoj listi neprekidno od 1983. godine do 2005. godine, kada se zvanično povukao. Odigrao je i nekoliko mečeva protiv kompjutera, prvi takav je odigrao protiv IBM-ovog računara Deep Blue u kom je, nakon prve izgubljene partije, uspeo da pobedi kompjuterski program. Nakon povlačenja bavio se politikom, kao veliki opozicionar ruskom predsedniku Putinu.
Karpov, kome je danas 69 godina, živi u Moskvi i bio je poznat po nemilosrdnom kažnjavanju protivnika u šahovskim partijama. On je ujedno i šahovski igrač sa najviše osvojenih turnira - čak 185. Aktivan je u politici, kao član Putinove partije Jedinstvena Rusija i polasnik u ruskoj Dumi.
- U Valjevu se osećam kao kod svoje kuće, tu imam mnogo divnih poznanika i prijatelja i svaki put ovde dolazim puna srca. Družim se sa prijateljima, ali se najviše bavim šahom, ovo je grad sa velikom šahovskom tradicijom. Inače, Jugoslavija je oduvek bila na visokom nivou u svetu šaha, a u Jugoslaviji su vrhunski šahisti bili, pre svih, Srbi. Setimo se Svetozara Gligorića, Aleksandra Matanovića, Milana Matulovića, Borislava Ivkova, Ljubomira Ljubojevića... Pokojni Gligorić je, kao najstariji među njima, dugo igrao i igrao je odlično - izjavio je Karpov nakon dodeljivanja Ordena Svetog vladike Nikolaja .
Kaže, u životu jedino žali što nije igrao protiv Bobija Fišera.