KOLIKO NAM TAČNO NOVCA TREBA ZA KLIME? Ovo su najjednostavnije metode kako da uštedite novac za rashlađivanje ovog leta
Potrebno nam je više para za usluge majstora
Pakleni letnji dani već su počeli i klima uređaji su ponovo jedan od omiljenih uređaja u srpskim domaćinstvima. Međutim, iako dosta pomažu tokom vrućine, ne treba zanemariti činjenicu koliko može da nas košta samo njihovo servisiranje, odnosno usluge majstora koje ne možemo da izbegnemo, kao i to što će nam zbog njihovog aktivnog korišćenja u narednim mesecima i računi za struju biti dosta veći.
NJEN NESTANAK PODIGAO SRBIJU NA NOGE! Mala Jana (14) šokirala sve pričom: Ovo je razlog njenog bekstva
SLEDI NAM PAKAO! Čeka nas NAJTOPLIJI DAN ove godine, evo kada stiže osveženje
Prvi rođendan Euronjuz Srbija! Kuća istinitog i nepristrasnog novinarstva
Evo koliko tačno novca treba da izdvojite ove godine za račune i majstore ukoliko ste korisnik klima uređaja, kao i kako da najjednostavnijim metodama probate da uštedite struju prilikom rashlađivanja ovim putem.
Cena servisa, kupovine, montaže...
Da je servisiranje klima uređaja bitno i neophodno govore i podaci koji pokazuju da je njihova neispravnost jedan od najčešćih uzroka požara u stambenim zgradama tokom leta, te je njihovo pravilno korišćenje i održavanje imperativ, a ono obuhvata pranje, čišćenje i dezinfekciju jedinice, pranje i čišćenje spoljne jedinice, proveru freona i dopunu do 250 grama freona.
Ove godine su, kao i većina drugih usluga, poskupele i usluge redovnog servisiranja klima uređaja i to od 10 do čak 50 odsto, pa se tako, kada je o malom servisu klima uređaja reč, cena kreće od 3.000 do 4.000 dinara, dok je veliki servis dosta skuplji i njegova cena ide od 5.000 do čak 8.000 dinara, zavisno od kapaciteta uređaja, pokazuju podaci sa sajta pružaoca takvih usluga.
Jedan od važnijih koraka za održavanje klima uređaja jeste svakako i njeno punjenje freonom, dok je cena toga, kako stoji na pomenutom sajtu, 600 dinara.
Oni koji u kućama ili stanovima poseduju klima uređaje moraće ih u jednom momentu i popravljati, odnosno obezbediti majstore za zamenu kondenzatora, osigurača, holendera, ventila, dok su ponekad neophodna i takozvana "pertlovanja", kao i popravke i ispitivanje elektronike, a te usluge kreću se od 1.000 do čak 10.000 dinara, zavisno od toga šta vam je od navedenih usluga potrebno.
Kao već pomenute usluge, i sama kupovina klima uređaja sada zahteva više novca nego što je to bio slučaj tokom 2021. godine, te su one u 2022. veće za od 10 do 15 odsto.
Nakon kupovine uređaja zarad rashlađenja prostorija sledi i montaža, za koju takođe treba spremiti "jači" novac. Prema podacima sa sajta beogradskog pružaoca ovih usluga, cena montaže varira u odnosu na kapacitet klima uređaja, pa je tako za one sa malim kapacitetom 12.000 dinara, dok za one sa većim bude i 15.000 dinara.
Za neke je potrebna i usluga demontaže, a ona je, sudeći prema cenama sa pomenutog sajta, dosta niža i kreće se od 2.500 do 5.000 dinara.
Same cene klima uređaja zavise od marke, jačine ali i prodavnice u kojoj ih kupujemo, pa je tako najjeftinija, sudeći prema ponudi sa sajtova, oko 32.000 dinara, dok su među najskupljima one koje omogućavaju i hlađenje i grejanje, a koje, pride, imaju na sebi i neka od najpoznatijih imena iz sveta tehnike. Njihova cena se kreće od 120.000 do čak 260.000 dinara.
Potrošnja struje - crvena i zelena zona
Neizostavan za sve one koji koriste klima uređaje u domaćinstvima svakako je i veći račun za struju, a koji će onima koji je "ne gase" i po deset sati dnevno biti čak i duplo veći. Pored toga koliko je vremenski koristiti, bitno je i u kom delu dana palite ove uređaje. Naime, u zavisnosti od toga da li ona radi danju ili noću, račun može da iznese i do 8.000 dinara.
Razlog za ovako "paprene" cene je taj što klima uređaji troše kilovate isto kao grejalica ili TA peć, a ako je uključimo preko dana, kada je struja i četiri puta skuplja, uvećani računi za struju i ne čude.
Prema sajtu Elektrodistribucije Srbije (EDB), postoje tri zone u kojima koristimo klima uređaje - zelena, plava i crvena, a sudeći prema njihovim podacima, svakako najgore prolaze oni korisnici klima koji je koriste u "crvenij" zoni koje je ujedno i najskuplja, te će im umesto paklenih temperatura tada stići pakleno skup mesečni račun do približno 8.000 dinara, za one koji je koriste do deset sati dnevno svakog dana.
Kako bi se izbeglo plaćanje ovako velike svote novca, pametnije je, navodi EDB, da koristite klima uređaje tokom dnevne "zelene" tarife, kada će račun iznositi nepunih 3.000 dinara, dok će samo za 1.000 dinara biti skuplje korišćenje klima uređaja u takozvanoj "plavoj" zoni, takođe ukoliko se klima koristi deset sati dnevno svakog dana.
Načini uštede
Vrele letnje temperature već su nas zadesile i iznenadile početkom maja, te su ljudi već masovno počeli da koriste klima uređaje, pa im je i jako važno da saznaju da li postoji način da se ovi uređaji koriste, a da se pritom uštedi novac.
Kako objašnjavaju stručnjaci, najefikasniji način da se uštedi jeste da se klima koristi umereno, dok treba obratiti pažnju i na proizvođača, jer potrošnja u mnogome zavisi i od toga.
Kako dalje objašnjavaju, zabluda je da se manje struje troši ukoliko se klima češće isključuje, jer je, za efikasnije hlađenje, uz racionalniji utrošak energije, svakako mnogo bolje da radi "punom parom" tokom celog dana, jer će se tada umanjiti račun, a prostorija će ostati konstantno hladna, tačnije prijatna za boravak.
Još jedan trik koji može da vas spasi i obezbedi uštedu jeste i preporuka da se klima podesi na višu temperaturu, odnosno da razlike između temperature spolja i u prostoriji ne bude viša od 7 stepeni.