KORISTIO GA JE I TRAMP! Stručnjaci o NOVOM leku za kovid koji je stigao u Srbiju
Remdesivir se za sada pokazao efikasnijim od hlorokina, ali su potrebna dodatna ispitivanja.
Lek "remdesivir" koji se pokazao efikasnim za lečenje korone, od juče je dostupan građanima Srbije. Davaće se isključivo u određenim fazama bolesti uz odluku konzilijuma, potvrdio je RFZO. U medijima je nedavno objavljeni i da je predsednik SAD Donald Tramp od korone lečen između ostalog i ovim lekom.
EPIDEMIOLOZI UPOZORAVAJU: Korona bi mogla da se prelije iz Beograda u celu Srbiju, evo gde preti OPASNOST
MASKE NISU NIKAKVA ZAŠTITA! Dr Nestorović ponovo šokira: Njegove reči odjekuju Srbijom
DOKTORKA GRUJIČIĆ KAKVU DOSAD NISTE ČULI: Direktorka Onkologije o koroni, zaverama, batinama...
šta je sve korišćeno u Trampovom lečenju, kakav je "remdesivir" zapravo lek, koliko je efikasan i zbog čega je poznati “hlorokin” povučen iz protokola lečenja?
Tramp dobijao kombinaciju lekova
Zdravstvena situacija Donalda Trampa je sigurno bila ozbiljnija nego što se činilo na prvi pogled i neće se lako izvući bez ikakvih posledica, kaže dr Tatjana Radosavljević, pulmolog.
- On je lečen kortikosteriodima, koji važe za "dobrog slugu i lošeg gospodara". Priključena mu je infuzija i korišćen jejedan eksperimentalni lek, koji se koristi samo u tri ili četiri bolnice u svetu. On je zapravo mešavina više različih lekova, što je dobra varijanta. Lek za sidu napravljen je od mešavine različitih lekova - kaže doktorka.
Lečenje košta i do 3.000 dolara
Pored svega toga, Tramp je dobijao i lek "ramdesivir", koji je upravo odobren u Srbiji, Proizvodi ga "Gilead Sciences Inc.", košta 390 dolara po bočici, dok se bolničko lečenje plaća i do 3.000 dolara.
- Kod lakših oblika korone najpre se primenjuju druge terapije, kao što su antibiotici. Kada tako proceni konzilijum i kada postoje finansijske mogućnosti, primenjuju se drugi lekovi ili metode, kao što je lečenje krvnom plazmom. Sada je "remdesivir" registrovan i kada je dobio dozvolu naše agencije za lekove, dobili smo određenu količinu ovog leka, najverovatnije u sklopu projekta - kaže izvor.
Koristi se samo dan ili dva
Ovaj antivirusni lek već dugo postoji na tržištu, ali je sada njegova namena proširena na kovid pacijente. Koristi se u obliku ampula i primenjuje se samo jedan ili dva dana, nakon čega se lečenje završava.
- Remdesivir može da se dobije isključivo u bolničkim uslovima, odnosno kovid zdravstvenim ustanovama. Do sada je pokazao ohrabrujuće rezultate i tu nema sumnje. Prvi rezultat je bolji nego kod hlorokina, koji se do nedavno koristio kao terapija - objašnjava dr Tatjana Radosavljević.
Hlorokin prerano izbačen?
Hlorokin je lek protiv malarije, koji se širom sveta, pa tako i u Srbiji, koristio u lečenju korone.
- U našoj zemlji više nije u protokolu lečenja kovid virusa. Ipak, smatram da se možda prerano odustalo od njega i da je potrebno obaviti dodatna ispitivanja, jer se u određenim slučajevima pokazao dobro - kaže dr Radosavljević.
Otkriveni neželjeni efekti
Razlog zbog kojeg je “hlorokin” izbačen iz protokola lečenja kovida jeste što se pokazalo da ima određene neželjene imunološke efekte, kaže farmaceut Dragan Samardžić.
- Hlorokinu su otkriveni neželjeni efekti, za remdesivir se još uvek ne zna sve sa sigurnošću. I jedan i drugi su antivirusni lekovi, za koje je potrebno dodatno ispitivanje. U celom svetu, istraživanje neprestano traje. Potrebne su godine da bi se svaki efekat hlorokina i remdesivira otkrio - kaže dr Samardžić.