KORONA KOBNA PO SRCE I OSTAVLJA TRAJNE POSLEDICE: Istraživanja pokazuju da je korona OPASNIJA nego što smo mislili
I kardiolog prof. dr Višeslav Hadži Tanović objašnjava ukoliko korona virus napadne srce, ono postaje masa bez snage.
- Korona virus ozbiljno i trajno oštećuje srce i ostavlja teške posledice po zdravlje - upozorava akademik prof. dr Petar Seferović.
- Veliki broj pacijenata koji su preležali kovid-19 - napominje dr Seferović, ostaje sa oslabljenim srčanim mišićem, nakon čega nastaju brojna oboljenja.
To potvrđuje i najnovija nemačka studija, koja pokazuje da su se kod više od tri četvrtine pacijenata koji su se nedavno oporavili od korone razvili trajni srčani problemi.
PAKLENE VRUĆINE MAME GRAĐANE NA KUPALIŠTA: "Pune plaže predstavljaju opasnost, nema distance ni zaštite"
"IMAMO PACIJENTA KOJI JE TREĆI PUT OBOLEO"! Dr Stevanović i Janković tvrde: Videli smo rezaražavanje I U SRBIJI!
"VAKCINA NA JESEN, ALI MORAMO BITI NA OPREZU": Naši epidemiolozi objašnjavaju žašto je jedan skup dovoljan da VIRUS BUKNE
Oslabljen mišić
Doktor Petar Seferović kaže za Informer da je kovid-19 vaskularna bolest i da direktno utiče na rad srca.
- Ovaj virus je jak i kada uđe u organizam, oštećuje mnoge organe, ali najčešće udara na srčani mišić. Virus zapravo dovede do zapaljenja mišića, odnosno miokarditisa. Oslabljeni mišić dalje slabi rad srca, što može da dovede i do smrti pacijenta čak i ako pre zaraze nije imao srčane smetnje. To je vrlo verovatno bio i uzrok smrti kod zaražene trudnice iz Niša - kaže prof dr. Seferović i nastavlja:
- Osim toga, sve promene u organizmu koje izaziva kovid-19 poput povišene temperature, proširenja krvnih sudova, dehidracije organizma, smanjenja krvnog pritiska dovode do otežanog rada srca. Srce funkcioniše u otežanim uslovima mora brže da pumpa i zato se brže zamara. Sve to utiče na slabljenje srčanog mišića što ostaje i kada se pacijent izleči od virusa. Srčani mišić se ne oporavlja i to dalje dovodi do brojnih kardiovaskularnih oboljenja - naglašava profesor.
I kardiolog prof. dr Višeslav Hadži Tanović objašnjava ukoliko korona virus napadne srce, ono postaje masa bez snage.
- Sve je veći broj pacijenata kojima se javlja slabljenje srčanog mišića usled zaraze virusom. Zato je izuzetno važno da ojačamo otpornost organizma jer se ne umire direktno od korone, nego od posledica koje virus napravi u telu - kaže dr Hadži Tanović i dodaje:
- Recimo, pluća budu napadnuta i u zavisnosti od toga koliki procenat plućaje oboleo, zavisi da li ćete preživeti, ali i koliko je srce jako da izdrži takvo stanje - rekao je dr Tanović.
Faktor rizika
Sa njim je saglasan i kardiolog Kliničkog centra Srbije prof. dr Arsen Ristić. On kaže da su kardiovaskularne bolesti važan faktor rizika za ishode u lečenju korona virusa.
- Kakvu god bolest da je pacijent imao pre zaražavanja, miokarditis koji dolazi sa kovidom-19 to će samo da pogorša, a oslabljen rad srca utiče na lečenje i oporavak - kaže dr Ristić.
Nemačka studija: Čak 78 odsto obolelih ima oštećeno srce zbog korona virusa
Nemački stručnjaci kažu da su se kod više od tri četvrtine pacijenata koji su se nedavno oporavili od kovida-19 razvili dugoročni srčani problemi.
- Lekari su upoređivali rezultate magnetne rezonance srca 100 pacijenata koji su preležali koronu i 100 osoba koje nisu bile zaražene. Prosečna starost ispitanika bila je 49 godina, a dve trećine bolesnika oporavilo se kod kuće. Nakon nešto više od dva meseca, među inficiranim pacijentima uočen je veći rizik za razvoj sečanih problema. Pokazalo se da su kod većine pacijenata, 78 odsto, nastala ozbiljna oštećenja srčanog mišića, poput onih koja se javljaju nakon srčanog udara. Rezultati studija upućuju na to da bi kod mnogih pacijenata koji su preležali kovid-19 moglo da se razvije zatajenje srca, stanje u kom ono ne može da ispumpa dovoljnu količinu krvi da bi zadovoljilo potrebe svih delova tela za kiseonikom i hranljivim materijama - navedeno je u najnovijoj nemačkoj studiji.
Još tri zaražene trudnice u KC Niš
U Klinički centar Niš juče su primljene još dve trudnice pozitivne na korona virus. Jedna je iz okoline Vranja, druga iz Niša. One se osećaju dobro i njihovo stanje je stabilno. Trudnice nemaju temperaturu, nisu na kiseoniku i imaju dobru saturaciju. Podsetimo, u utorak je primljena i jedna trudnica iz Kruševca, takođe stabiilnog stanja, pozitivna na korona virus.
Prevremeno rođena beba stabilno
Dečak čija je majka u utorak umrla posle porođaja od posledica korone u KC Niš negativan je na korona virus.
- Njegovo stanje je stabilno. On se nalazi u inkubatoru i i dalje je na mehaničkoj ventilaciji - kažu u ovoj ustanovi.
Podsetimo, dečak je rođen sa 920 grama, na početku sedmog meseca trudnoće. Njegovoj majci Brankici Ivanović (34) nakon preležane stanje se pogoršalo i u utorak je izgubila borbu za život na respiratoru. Brankica će danas biti sahranjena u rodnom Kumanovu, u Severnoj Makedoniji.
"Imala sam osećaj METALA U NOSU, obolela sam preko noći, a onda sam stala u red za test" Beograđanka (27) jedva izvukla živu glavu iz kandži korone
Kosta ima samo sedam godina, A CEO ŽIVOT JE U IZOLACIJI: Njegova STRAŠNA BOLEST može da proradi svakog trenutka
"SITUACIJA U NIŠU DELUJE MIRNO!" Dr Tiodorović objasnio koji je PRELOMNI TRENUTAK za taj grad
POSLEDICE OD KORONE MOGU BITI KOBNE! Srpski kardiolog upozorava: Virus može trajno da OŠTETI SRCE
NAJCRNJI DAN ZABELEŽEN JE U OVOM GRADU U SRBIJI OD POČETKA PANDEMIJE: Preminule četiri osobe od korona virusa