KORONA BROJKE I DALJE PETOCIFRENE Najnoviji presek: Još 11.248 obolelih, preminulo 26 pacijenata
Najnoviji podaci.
Korona virus je u poslednja 24 sata potvrđen kod 11.248 osoba, a istovremeno je od posledica ove bolesti preminulo 26 pacijenata.
Testirano je 25.323 osoba. Na respiratoru je 99 pacijenata.
Od početka epidemije testirano je 7.634.520, pozitivno je bilo 1.436.395, a preminulo je 13.071.
DANAS SLAVIMO SVETOG MUČENIKA GORDIJA: Bio je nepokolebljiv i i tvrd, svoju veru je branio ovim rečima
POSTKOVID SIMPTOM KOJI ĆE ZABRINUTI SVE MUŠKARCE: Evo kako preležana korona može da vam UNIŠTI sek*ualni život
POTRAGA NE PRESTAJE NI NOĆU! I večeras se traga za Matejem - vatrogasci sa Palilule i MZO traže nestalog Splićanina (VIDEO)
Nova godina donela je novi odnos sojeva korone u Srbiji pa je sada čak 70-80 odsto obolelih zaraženo omikronom
Nova godina donela je novi odnos sojeva korone u Srbiji pa je sada čak 70-80 odsto obolelih zaraženo omikronom dok su ostali inficirani deltom. Čak i oni koji su pre mesec-dva preležali delta soj mogu da se zaraze omikronom, ali na sreću, u takvim situacijama novi soj virusa uglavnom daje blažu kliničku sliku.
To su najnoviji podaci koje je iznela Tanja Jovanović, virusolog i članica Kriznog štaba u vreme kada gotovo svakodnevno obaramo rekorde u broju novozaraženih.
Činjenica da svakog dana imamo skoro 14.000 inficiranih ukazuje da je omikron „zavladao“ u Srbiji, a to pokazuje i statistika.
Od Nove godine omikron postao dominantan
- Do 31. decembra 70 odsto zaraženih imali su delta soj virusa, a 30 odsto omikron. Od tada situacija se dramatično promenila pa sada 70-80 odsto obolelih inficirano je omikronom, a 20-30 procenata deltom – podvlači Jovanović.
Među zaraženima ima i onih koji su vakcinisani čak i sa tri doze, ali i onih koji su pre samo mesec-dva preležali koronu.
- To je moguće zato što se virus promenio pa može da probije imunitet stečen vakcinom ili preležavanjem ranijih sojeva. Na sreću, i kada se to dogodi oboleli uglavnom imaju blažu kliničku sliku. To su do sada istraživanja pokazala za mlađe od 65 godina. Za starije još nije utvrđeno – naglašava Jovanović.
Kako kaže, virus i antitela funkcionišu po principu ključa i brave.
- Ako se ključ malo izmeni ili ošteti vi ne možete da otključate. Tako je i u ovom slučaju pošto se virus promenio antitela stečena vakcinom ili preležavanjem ranijih sojeva štite nas oko 40 odsto – objašnjava Jovanović.
Delta napada donje, a omikron gornje delove respiratornog sistema
Pošto trenutno u Srbiji postoje dva soja postavlja se pitanje da li je moguće i kako da oboleli sazna da li je zaražen omikronom ili deltom?
- To je moguće na osnovu simptoma. Delta soj češće izaziva infekciju pluća i napada uglavnom donje delove respiratornog sistema dok omikron u većini slučajeva zahvata gornje delove respiratornog sistema – apostrofira Jovanović.
Preležala deltu, a sad boluje od omikrona?
Koliko su različiti simptomi delte i omikrona možda najbolje zna Beograđanka Aleksandra M. koja ima iskustva i sa jednim i sa drugim sojem.
- Koronu sam prvi put preležala u novembru 2020. godine. Za omikron tada nismo ni znali. Grozno mi je bilo, temperaturu nisam uspevala da spustim danima, kašalj, upala pluća, bolovi u mišićima... Dve nedelje sam se užasno osećala, pila antibiotike, po ceo dan spavala. Nisam se nakon toga vakcinisala, računala sam imam prirodni imunitet barem narednih par meseci, pa kada je počela priča da se pojavio novi soj nisam previše brinula, mislila sam da imam antitela – naglašava Aleksandra M.