NOVI TALAS KORONE ILI SLOBODNO LETO? Prognoza dr Petrovića nije obećavajuća - sledi "eksplozija" virusa na jesen?
Ima li razloga za strah?
Dok Velika Britanija zbog porasta broja novozaraženih korona virusom odlaže dalje ublažavanje mera za mesec dana, a sa skokom zaraženih suočava se i Rusija, Francuska je izašla na "zelenu granu" sa manje od 2500 novih slučajeva dnevno. Iako broj zaraženih opada i u Srbiji, pitanje je - treba li se plašiti povratka "eksplozije" virusa na jesen?
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/06/20/profimedia-0596228474.jpg?itok=M0Xj-k0y)
OBRNI, OKRENI, STIŽE NAMA JOŠ JEDAN TALAS KORONE: Dr Šekler objasnio kakve su prognoze i šta nas sve čeka posle leta
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/06/20/pjimage_4.jpg?itok=tPjzLytN)
VISOKE TEMPERATURE I SVRAB NA KOŽI NE SLUTE NA DOBRO: Iz Hitne pomoći apeluju da odmah reagujete ako primetite simptome
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/06/20/tan2020-7-26_155038342_0.jpg?itok=-nDGg2UC)
"NISMO POBEDILI KORONU" Reči dr Pelemiša šalju jasnu poruku - ispred nas je jasan cilj i jedno rešenje
Epidemiolog Radmilo Petrović kaže da u Velikoj Britaniji, čija je Vlada prijavila 11.007 novozaraženih, što je najveći dnevni broj od 19. februara, prevladava novi indijski, delta soj virusa koji je nešto zarazniji od prethodnih sojeva i podseća da je vakcinacija i dalje osnovna mera u zaštiti od širenja epidemije.
Treba li se plašiti povratka "eksplozije" virusa na jesen
On napominje da je tačno da u Evropi generalno, a naročito u Srbiji opada broj obolelih, ali kako kaže, postoji nešto što je ipak zabrinjavajuće i ukazuje da još nije došao trenutak za opuštanje.
- Kod nas sve polako ide na bolje, međutim taj broj opada i u susednim zemljama koje imaju nekoliko puta manji obuhvat vakcinacije i manji procenat vakcinisanih nego mi. To znači da sveobuhvatna vakcinacija u Srbiji nije jedini faktor koji utiče na pad broja novoobolelih, pa to što na pad broja zaraženih u Evropi i kod nas očigledno deluje još nešto osim vakcinacije, a što je za sada nepoznato, jeste nešto što me muči i zabrinjava - kaže Petrović. Ipak, kako dodaje, sa vakcinacijom treba nastaviti, naročito populacije mlađe od 30, odnosno 25 godina.
- Ako kod nas dođe taj indijski soj virusa on će preko leta da tavori, da bude nevidljiv kod tinejdžera i dece školskog uzrasta koja će se asimptomno zaražavati i dalje prenositi lanac infekcije od jednog do drugog. Oni će, dakle, održavati, „čuvati“ virus do jeseni, a kada dođe hladnije vreme, grejna sezona i kada se đaci skupe u učionicama, a studenti u fakultetskim salama, onda će najverovatnije krenuti novi talas i povećanje broja obolelih. Naravno, nadamo se da će taj talas biti daleko manji od prethodnih - navodi Petrović.
Maske i distanca u zatvorenom prostoru
- Na otvorenom prostoru takoreći ništa ne može da se prenese, jer je temperatura visoka, vlažnost mala, a virus razređen. Ali, mislim da mere u zatvorenom prostoru treba da budu mnogo rigoroznije, dakle manji broj ljudi, obavezno sa maskama i fizičkom distancom i na ograničen broj sati - ocenjuje Petrović.
- Pet puta više imamo onih koji su zaraženi, pet puta više imamo onih koji "seju" virus, a on zahvata ove koji nisu imuni, nisu vakcinisani. Zato verujem da su rigoroznije mere i dalje neophodne kako nam se ne bi ponovila situacija iz 2020. godine - ukazuje Radmilo Petrović.
Britanski premijer Boris Džonson odložio je dalje ublažavanje mera do 19. jula, a naučnici smatraju da je novi delta soj virusa, koji predstavlja 95 odsto svih novih slučajeva zaraze u Velikoj Britaniji, između 40 i 80 odsto zarazniji od prethodnog dominantnog soja.