NAJNOVIJI PODACI! Korona ponovo uzima maha, preminulo 51 lice: Da li vakcina štiti i kada nemate antitela?
Najnoviji korona presek u Srbiji.
Korona virus je u poslednja 24 sata potvrđen kod 6.978 osoba, a istovremeno je od posledica ove bolesti preminulo 51 pacijent.
Testirano je 22.978 osoba.
Na respiratoru je 282 pacijenta.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/392034/profimedia-0583050415.jpg?itok=ttDGpra8)
VIŠE OD MILION SRBA SE PLAŠI IGLE: Mnogi izbegavaju vakcinaciju zbog trauma, doktorka Irena savetuje kako da se prevaziđe strah
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2018/12/04/bebe.jpg?itok=SX_sedw9)
JEDNA BEBA 15 POTENCIJALNIH OČEVA: Zvanični momak prihvatio dete, momci iz Trgovišta strahuju da se mama ne predomisli i traži DNK
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/10/06/pjimage_1_0.jpg?itok=W_-g0fYC)
"SUOČIĆEMO GUGL I DOKTORE, IDEMO U ŽUSTRIJU KAMPANJU" Đerlek najavio nove mere, nevakcinisani pune kovid bolnice
Sve vakcine koje se primenjuju u Srbiji stvaraju ćelijski imunitet na virus korona, onaj koji ne može da se izmeri samo brojem antitela, ali su u tom imunom odgovoru velike varijacije od čoveka do čoveka.
To je, analizama koje se ne rade rutinski, egzaktno dokazala grupa stručnjaka iz više naučnih i medicinskih ustanova u našoj zemlji. Oni su, takođe, utvrdili da treća, buster doza vakcine značajno povećava broj memorijskih ćelija i aktivira ih.
Iako su ovakva istraživanja na nacionalnom nivou neophodna kako bismo znali kako su ljudi u našoj populaciji odgovorili na vakcine, projekat kojim rukovodi profesor dr Vladimir Jurišić sa Medicinskog fakulteta u Kragujevcu, sprovodi se - volonterski, bez pomoći države i fondova za istraživanja.
- Od kada je počela pandemija kovida 19, grupa entuzijasta koje sam okupio aktivno se uključila u istraživanja efekata vakcine na ćelijski imunski sistem, jer smo shvatili da je to glavni problem u sprečavanju epidemije - objašnjava profesor Jurišić za "Novosti".
- Od samog početka vakcinacije aktivno smo uzimali uzorke krvi od zdravstvenih radnika.
Preliminarni rezultati pokazali su da tri ispitivane vakcine: "sinofarm", koja je najviše primenjivana, "fajzer" i "sputnjik V" (i nekoliko "astra zeneka"), snažno dovode do povećanja i stimulacije ćelijskog imuniteta. Da bi se dobili definitivni naučni podaci potrebna su i dalja ispitivanja i - ogromna sredstva.
- Reakcije su veoma složene, i u celom svetu se sprovode ispitivanja kako bismo dobili pouzdan odgovor i podatke na ćelijskom nivou, koliko dugo vakcine zaista imaju efekta - kaže prof. Jurišić. - Naši rezultati pokazuju da postoji velika individualna varijacija između ispitanika, i to je očekivano. Sada pratimo koliko će dugo da traju efekti vakcina, kao i efekti memorijskih ćelija kod onih koji su već preležali infekciju.
To zapravo još niko nije precizno izračunao, a prvobitne procene su bile da će vakcine da štite minimum osam meseci i duže. Praksa je u međuvremenu pokazala da se kod nekih postvakcinalni imunitet gubi i pre isteka šest meseci od vakcinacije.
- U takva istraživanja su se uključile mnoge laboratorije i mnogi naučnici u celom svetu sa ogromnim sredstvima - kaže profesor Jurišić.
- Ona su enormno skupa. Mi koristimo nekoliko kombinacija reagensa, a svaki od njih košta 1.000 evra za ispitivanje jednog markera. Za dobijanje validnih podataka mora da se koristi kombinacija od pet-šest markera da bi se obeležile sve populacije koje postoje u krvi.
Profesor Jurišić kaže da se ista grupa entuzijasta, sa najbazičnijim medicinskim i zdravstvenim ustanovama u Srbiji, prijavila na konkurs Fonda za nauku, ali su tamo "odlučili" da ispitivanje imunskog sistema nije važno u Srbiji i nisu im dali sredsta za istraživanje. Profesor Jurišić je ličnim vezama uspeo da obezbedi minimalnu pomoć prijatelja iz Rusije i Francuske za reagense sa kojima je započeto ispitivanje imuniteta u Kragujevcu.
On objašnjava da kompleksnu sliku o imunskom sistemu dobijaju na osnovu podataka o ćelijskoj funkciji, i to o stepenu njihove aktivacije, i to različitih populacija ćelija u krvi. Zna se da je postojanje memorijskih ćelija osnov za primenu vakcina, ali svi patogeni ne pokreću jak i dugotrajan memorijski odgovor. Za neke bolesti takav odgovor na vakcine je doživotan, a za neke virusne infekcije je kratkotrajan. Rutinskim analizama, najčešće "spajk" proteina, dobijaju se samo informacije o antitelima, a ona nisu prava mera imuniteta.
- Imamo enormni broj zaraženih, a mali procenat vakcinisanih u odnosu na druge države koje su postigle visok stepen imunizacije - priča prof. Jurišić.
- Ispitivanjem ćelija možemo da vidimo da li je neko imao kontakt, da li je preležao infekciju, možda i bez simptoma, jer radimo istraživanja i kod onih koji su preležali bolest. Sve je ovo od ogromne važnosti za razumevanje kovid-infekcije.