POTRESNE PRIČE IZ KRUŠEVAČKE KOVID BOLNICE: Za godinu dana brinuli o čak 6. 000 pacijenata
Do sada ih je kroz ovu medicinsku ustanovu prošlo više od 6.000.
Pre tačno godinu dana, 20. decembra 2020, u Kruševcu je otvorena kovid-bolnica, posle one u Batajnici, druga u Srbiji.
UVIJEN U ĆEBE KRETAO SE LEVO-DESNO, ZASTAJAO I IZVIJAO SE: Građani Obrenovcu ostali šokirani ritualima ovog čoveka (VIDEO)
CELA EVROPA PARALISANA OMIKRONOM, A U SRBIJI GA NEMA NI NA VIDIKU: Da li postoji šansa da IZBEGNEMO novi talas?
POGLEDAO JE HOROSKOP I ZNAO DA MU SE NIŠTA NEĆE DESITI?! Evo kako komšije komentarišu incident poznatog jutjubera! (VIDEO)
Bila je spremna da primi 500 pacijenata obolelih od virusa korona. Dan kasnije počeli su da pristižu i prvi bolesnici. Do sada ih je kroz ovu medicinsku ustanovu prošlo više od 6.000. Ispostaviće se, bili su to pacijenti sa bezmalo najtežim kliničkom slikom u zemlji, neretko transportovani iz drugih zdravstenih ustanova iz centralne i južne Srbije, sa minimalnim šansama da prežive.
Reanimacije su, kako se saznaje, rađene i na ulazu u bolnicu. I to nisu bili jedini izazovi. U proteklih 12 meseci, u kovid-bolnici urađeno je više od 400 dijaliza!
Dešavalo se da celo Odeljenje za hemiodijalizu bude zauzeto, a da osim šest aparata na tom odeljenju, u punom kapacitetu rade i svi mobilni aparati u crvenoj zoni.
- Od starta smo bili prepoznati od strane gravitirajućih zdravstvenih ustanova kao bolnica tercijernog nivoa, gde se zbrinjavaju najsloženiji slučajevi - naglašava, u razgovoru dr Vladan Cvetanović, direktor kovid-bolnice u Kruševcu.
- To su bili kovid pozitivni pacijenti čije stanje, na primer, zahteva hitnu hiruršku intervenciju, urgentnu gastroskopiju, dijalizu. Bilo je pacijenata koji su imali prolongiranu kiseoničku terapiju i po nekoliko meseci, kao i onih, koji su dovoženi u toliko teškom stanju da je bilo malo mesta za manevar. Nažalost, i transport tih pacijenata može biti kompleksan.
Kakav pakao borbe su prolazili lekari, medicinske sestre, bolesnici u borbi protiv virusa, kako su mediji u prethodnih godinu dana pisali često kroz lična svedočenja i ispovesti svih boraca u ovoj bolnici, koja radi pod ingerencijom UKC Niš.
- Dođem u 8.30, u crvenoj zoni sam do 13 sati. Imam 8 sati da se odmorim, ali radim u zelenoj zoni. Pratim laboratoriju, pristižu rendgenski snimci, CT, odgovaram na konsultacije, pišem. Ne mogu da zaspim nikad u to vreme. U crvenu zonu se vraćam uveče, izlazim ujutro oko 10 - govori dr Leposava Slavković, anesteziolog.
Ispovesti medicinskih sestara i tehničara bile su i deo posebne predstave u Kruševačkom pozorištu. Iskustva rada medicinara sa Klinike za anesteziju i reanimaciju UKC Niš i kovid-bolnice u Kruševcu, gde je prešao deo kadra, javnost je mogla da vidi i čuje, lično, na sceni, maja meseca.
- Sve su priče mojih koleginica i kolega bolne. One su na neki način ispisale i moju, ličnu - svedoči glavna sestra Gordana Dragošev, duša i srce kovid-bolnice u Kruševcu.
Na hiljade pacijenta i na stotine zdravstvenih radnika, to ću pamtiti uvek. Ta naša patnja kroz koju smo zajedno prolazili.
Najmlađi pacijent u kovid-bolnici imao je 18, a najstariji nešto više od 90 godina.
Lečeno je nekoliko trudnica. Nažalost, preminula je jedna. Od 80 do 90 posto bolesnika bilo je nevakcinisano. Primani su u talasima, kako je gde epidemija uzimala maha. Iz Pomoravlja su pristizali pacijenti iz dijaspore. Onda bi se postelje ispunile bolesnicima iz Leskovca, pa iz Vranja. Dve su se manje sredine, po velikom broju pacijenata, izdvojile: Aleksinac i Aleksandrovac.
"Pik" u kovid-bolnici zabeležen je sredinom avgusta. Dešavalo se da dnevno bude primljeno i po 50 pacijenata.
- Između 400 do 450 pacijenata smo imali u tim danima, što je bilo veliko opterećenje za sistem i za osoblje - navodi dr Cvetanović.
- Taj talas je bio najteži i zbog težine kliničke slike. Pacijentima se stanje vrlo brzo pogoršavalo, tada smo beležili i najteže slučajeve u epidemiji.
Ovog vikenda pod krovom bolnice bilo je oko 150 pacijenata. Borba još nije gotova.
ŠTA JE SVE IZGRAĐENO
Poslednji dograđen objekat unutar kompleksa kovid-bolnice u Kruševcu je objekat "Republika Srbija", u okviru koga su apoteka, magacinski prostor, distributivna kuhinja i prostor za odmor osoblja u toku dežurstva. Bolnički krug ima tri zgrade, dijagnostički centar, odeljenja intenzivne nege sa 150 i poluintenzivne nege sa 350 postelja, dve operacione sale, angio-salu... Od opreme tu su 150 respiratora, 350 monitora, EKG aparati...