"TREBA PRAVITI RAZLIKU IZMEĐU MIŠLJENJA I LAŽNE VESTI" Lekarska komora razmatra slučajeve lekara "antivakcinaša"
Da li ste za vakcinaciju ili protiv nje, stvar je ličnog stava. Međutim, kada ga delite sa drugima, važno je da od prava na slobodu mišljenja i izražavanja ne skliznete u krivično delo izazivanja panike i nereda.
Protiv doktora koji javno govore negativno ili dvosmisleno o vakcinaciji, Lekarskoj komori Srbije stiglo je desetak prijava od početka epidemije. I oni koji nisu medicinske struke, neretko iznose stavove o vakcinaciji, dele vesti o tome, često na društvenim mrežama. Zbog sumnje da su svojim objavama počinili krivično delo širenja panike, nedavno je privedeno nekoliko osoba.
"JEDAN PASUS NE MOŽE DA DEMANTUJE HILJADU STRANA" Oglasili se iz Agencije za lekove o vakcini, a pogotovu o AstraZeneki
GROBNICA SRBA, JEVREJA I ROMA: Pre osam decenija u Zagrebu proglašena zločinačka ustaška monstrum država NHD
RETKA PTICA OTKRIVENA U SRBIJI: Na svetu ih ima jako malo, juče se pojavila kod Niša! (FOTO)
Da li ste za vakcinaciju ili protiv nje, stvar je ličnog stava. Međutim, kada ga delite sa drugima, važno je da od prava na slobodu mišljenja i izražavanja ne skliznete u krivično delo izazivanja panike i nereda.
- Mora da se pravi razlika između drugačijeg mišljenja, naučnog, stručnog, i lažnih vesti. Jedna stvar je, na primer, kad neko iznosi neke naučne radove poznatih stručnjaka, a drugo je kad neko izmisli nešto. Na početku su možda neke ovakve ili onakve vesti mogle da izazovu paniku kod nas, međutim, sad već posle ovoliko vremena, svi već imamo, ja tako mislim, da svi već imamo neki izgrađen stav - smatra advokat Zora Dobričanin Nikodinović.
Stav sagovornice je da tužilac teško može da dokaže najpre da je neko svesno širio lažne vesti ili tvrdnje, a potom da je time izazvao paniku ili teže narušavanje javnog reda ili mira, ili značajnije ometanje sprovođenja odluka državnih organa.
- Ukoliko tužilaštvo i državni organi reše da primene taj neki represivni sistem, jako mora da vodi računa o tome jer on to mora da dokaže. Ja postavljam pitanje iz kog razloga samo društvene mreže, vi imate situaciju da se određeni medicinski stručnjaci pojavljuju na raznim televizijama, iznose svoje mišljenje sasvim slobodno i ne vidite da se postavlja pitanje eventualno njihove krivične odgovornosti i kakav efekat to ima pre svega na građane, to je ono što je suština cele priče, znači ne može neko da ima pravo na slobodu govora, a neko da nema - ističe Lidija Komlen Nikolić iz Udruženja javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca Srbije.
O tome jesu li doktori svojim rečima o vakcinaciji povredili etički kodeks i ugled profesije, može da presudi Sud časti Lekarske komore. Sankcije - od opomene, preko novčane kazne, do oduzimanja licence najviše na pet godina. Kažnjenih od početka epidemije za sada nema.
- Ne, zato što Sud časti funkcioniše po opštem upravnom postupku, a rokovi za to su značajno duži, jednostavno procedura sprovođenja samog postupka zahteva mnogo više vremena. Sud časti može da razmatra svaki predmet, ono što je bitno da li će taj predmet, kako je predstavljen Sudu časti, obuhvatiti ono što je delokrug rada Lekarske komore ili izaći na teren nečega što je predmet Krivičnog zakona, a onda je to problematika civilnog suda - ukazuje Milan Dinić iz Lekarske komore Srbije.
I izjave svih onih koji pozivaju na vakcinaciju nekada mogu da nas uznemire.
- Svi smo već u velikom stresu i vrlo je važno sve, i dobre i loše vesti, saopštavati na miran način, bez panike - ističe Zora Dobričanin Nikodinović.
- Niko od nas se nije školovao za javne nastupe i to može da bude otežavajuća okolnost nekada, ali smatram da zaista u ovoj situaciji svi treba da budemo umereni i naslonjeni na struku i profesiju - dodaje Milan Dinić.
Za krivično delo izazivanje panike i nereda zaprećena kazna je do tri godine zatvora. Do pet, ako se počini preko medija, na društvenim mrežama, javnim skupovima.