KOSOVO JE EVROPSKA PALMIRA: Ruski UNESCO daje 2 MILIONA dolara za obnovu SRPSKIH SVETINJA!
Ovo blago se ne sme izgubiti!
Srbija je organizovala izložbu kulturnog i istorijskog nasleđa Kosova i Metohije u Parizu, u sedištu UNESCO-a, da služi kao podsetnik na Zapadu kako su oni dozvoljavali to od 2000-ih.
Europe’s #Palmyra: how #Kosovo’s medieval culture was demolished by extremists https://t.co/jw4RjuGSf4 #Serbia pic.twitter.com/ub2FMnFn8H— Sputnik (@SputnikInt) September 10, 2016
Izveštaji ukazuju da postoji mnogo srpske kulturne baštine na Kosovu i Metohiji.Svet je bio šokiran antisrpskim nemirima u organizaciji Albanaca tokom kosovskog pogroma 2004. Mnogi srpski spomenici su oštećeni u haosu. Albanski ekstremisti koji žive na Kosovu, od 2000-ih, su nastavili da napadaju i uništavaju spomenike kulturne baštine Srba pod maskom političke krize.
Prošle godine, predsednik Srbije Tomislav Nikolić je pokazao film stranim ambasadorima o antisrpskim nemirima u martu 2004. godine u pokušaju i sa namerom da se spreči ulazak takozvane države „Kosovo“ u UNESCO. Diplomate su bile šokirane viđenim.
Nije poznato da li su ambasadori shvatili da srpska baština na Kosovu i Metohiji ne pripada nijednom određenom vremenu ili bilo kojoj generaciji, ali da celom čovečanstvu. Pokušaj da se gura takozvano „Kosovo“ u UNESCO nije uspelo, međutim, divljaštvo albanskih ekstremista nastavlja se i danas.
Sad scenes of the desecrated uncompleted church of Christ the Savior, Priština. Parts of burned tyres found #Kosovo pic.twitter.com/phWDgazTyF— Sava Janjic (@SavaJanjic) September 10, 2016
Istoričar umetnosti i bivši direktor Narodnog muzeja u Beogradu, Nikola Kusovac, rekao je da oni koji odlučuju o sudbini najznačajnijih spomenika očigledno ne razumeju da zahvaljujući ovim svetinjama Srbi održavaju svoj identitet i svoje korene. Ovi spomenici imaju trajnu vrednost, rekao je Kusovac za Sputnik.
NAJEŽIĆETE SE: Ovo je bio jedan od najlepših gradova na svetu, a danas je uništen (VIDEO)
- To je smešno čak i da pomislim da ruka nekog ko je uništio i spalio ove svetinje već godinama uživa zaštitu. Njihovo nasleđe je ograničeno samo zidovima koje su izgradili oko svojih kuća. Svi oni nemaju dokaz stvaralačkog duha, a sada žele da prisvoje ono što je stvoreno srpskim rukama - izjavio je Kusovac za Sputnik.
Najnovija epizoda bila je borba sa kosovskom policijom, koja uznemirava činjenicom da su Srbi poreklom iz kosovskog mesta Mušutišta želeli da posete uništenu crkvu Bogorodice Zaštitnice (crkva Bogorodice Odigitrije), koja je pod zaštitom UNESCO-a, kao i da posete grobove svojih predaka i rodbine.
Kako fotografija pokazuje, nije mnogo ostalo od crkve, simbol ne samo za Srbiju već i za hrišćane u celom regionu.
NEMA MIRA ZA SRPSKE SVETINJE: Ponovo oštećen manastir na Kosovu i Metohiji
Godine 1905. arheolog i istoričar umetnosti Gabrijel Mije posetio je srpske zemlje i napisao da je novi svet otkrio pre njega. On je odmah shvatio specifičnosti srpske vizantijske umetnosti i napisao da su spomenici srpske srednjevekovne kulture bili sasvim poseban i jedinstven primer. Sto godina kasnije, stari savezi su zaboravljeni i srpska naučna zajednica je još jednom morala da pokaže svetu dragocene primerke srpskog kulturnog nasleđa.
Vlada Srbije organizovala je izložbu da privuče pažnju UNESKO-a da zaštiti srpsko blago koje se nalazi na Kosovu i Metohiji. Skoro četrdeset ambasadora zemalja članica UNESCO-a pogledala je lepotu "srpske Vizantije" u Parizu. To je bilo pre samo 20 godina kada je Zapad zatvorio svoje oči o sudbini ovog nasleđa i čini mi se da se ne žuri da ih otvori. Više od 150 crkava i manastira je uništeno i oštećeno 2004. godine tokom masovnih napada albanskih ekstremista na srpske hramove.
NOVA PROVOKACIJA ALBANACA: Manastir Visoki Dečani "skinut" sa Gugl mapa! (FOTO)
Među ruševinama su manastiri na listi svetske kulturne baštine UNESCO. Deset srednjevekovnih arhitektonskih spomenika je uništeno samo u Prizrenu, među njima je bio hram Bogorodice Ljeviške, kao i ranije pomenuta Crkva Bogorodice Odigitrije. Manastir Svetih Arhangela je takođe skoro potpuno uništen.
Nakon rušenja, UNESCO je manastire Visoki Dečani, Gračanica i Pećku patrijaršiju stavio na listu zaštićenih. Treba napomenuti da je u 2012. godini, 2 miliona dolara sredstava kojim treba da se obnove pravoslavne crkave na Kosovu i Metohiji dodeljeno od strane UNESCO-a Rusije.
PRVO VENČANJE NAKON 1999: Posle 17 godina manastir je osvanuo u velikoj radosti (FOTO)
Ubrzo nakon rušenja spomenika, gradonačelnik Venecije Masimo Caciari rekao da je to kao da katedrala Svetog Marka u Veneciji bude uništena ili bilo koji drugi tako važan artefakt u Italiji ili Francuskoj. Danas, parole Is-a i drugih terorističkih organizacija sada su vidljive na srpskim svetinjama. Možda ovaj slogan najbolje ilustruje namere ekstremista. IS teroristi su srušili drevni grad Palmiru, jer su verovali da je istorija počela sa njima.