KRAGUJEVAC IMA ČIME DA SE POHVALI: Veliki broj procedura za veštačku oplodnju, uspešnost iznad EVROPSKOG PROSEKA
U Srbiji se obeležava Evropska nedelja neplodnosti.
Uprkos epidemiji koronavirusa, državni Centar za biomedicinski potpomognutu oplodnju u Kliničkom centru u Kragujevcu uradio je veliki broj procedura, a uspešnost je iznad evropskog proseka.
DANAS NAS OČEKUJE ZLATNA JESEN: Sledeće nedelje vremenski zaokret u većem delu Srbije
NOVIH PET MESECI KORONA PAKLA U SRBIJI: Naši stručnjaci se oglasili i objasnili šta nas čeka u budućem periodu
PREDSEDNIK VUČIĆ UPOZORAVA NA KOVID-19: Testirao sam se na koronu 34 puta
Prošle su istim putem višegodišnjeg čekanja, složenih medicinskih procedura, strepnji i nadanja. I dočekale najlepše vesti. Tijana je od pre dva meseca mama, Jasmina očekuje bebu. Već prvi pokušaj vantelesne oplodnje doneo im je najveću radost.
- Uz pomoć supruga, svoje porodice i najbližih prijatelja, sve se dobro završilo i mi smo dobili nalepši poklon u životu - kaže Tijana Stojanović iz Kragujevca.
Jasmina Lužnjanin iz Kraljeva kaže da im treba strpljenja, ali da su prezadovoljni.
- Ovde smo završili sve, tako da je samo ostalo da javimo kad se bebica rodi, donesemo sliku ovamo, bože zdravlja - kaže Jasmina.
Na zidu ljubavi - tridest lica sreće iz cele Srbije. Samo u septembru, urađena je 31 procedura vantelesne oplodnje. Kod 25 parova načinjen je embriotransfer i do sada potvrđeno više od polovine trudnoća. Iza rezultata - boljeg od evropskog proseka - stoji dvanaestočlani tim.
- Sve procedure koje se primenjuju u Evropi, da kažem i čitavom svetu, imlementirane su kod nas na našem odeljenju. Što se toga tiče, ne kaskamo niti zaostajemo - kaže dr Aleksandar Nikolov iz Centra za BMPO KC "Kragujevac".
Uzroci sterliteta su mnogobrojni i podjednako zastupljeni kod muškaraca i žena. Zato i sa lečenjem treba početi na vreme, kada su šanse za roditeljstvo najveće. U Kragujevcu najavljuju i nove procedure.
Direktor KC "Kragujevac", prof. dr Predrag Sazdanović, kaže da planiraju da u sledećih nekoliko meseci razviju i donatorstvo jajnih ćelija i spermatozoida. "Moramo da brinemo šta će biti posle korone, moramo da brinemo da se deca rađaju, ali i o našoj naciji i prirodnom priraštaju", kaže on.
Time će u Srbiji biti dostupne sve postojeće reproduktivne tehnologije. Pored države, dodatnu podršku roditeljstvu pruža i Grad.
- Još dve veštačke oplodnje o trošku grada Kragujevca, za sve dame od 43 do 45 godina. Pokušavamo na taj način da popravimo demografsku sliku u Kragujevcu - kaže Nikola Dašić, gradonačelnik Kragujevca.
Pre tri decenije, u gradu se godišnje rađalo više od 3.000 dece. Danas - za trećinu manje. Zato je svaki medicnski pomak, nada za novi život. I sreću, mnogobrojnih parova.