DANAS SLAVIMO SVETOG JOVANA ŠANGAJSKOG: Svetac koji je živeo u Srbiji, veliki mudrac, PROROK i KROTITELJ OLUJE
"Ako hoćete da vidite živog svetitelja, onda otidite u Bitolj, kod oca Jovana"
Sveti Jovan Šangajski je jedan od najvećih pravoslavnih svetitelja u 20. veku. Izbegavši pred revolucionarnom čizmom 1917. godine, u srpskoj prestonici je studirao bogosloviju i radio kao kolporter. Zamonašen je 1926. u Miljkovom manastiru, na Moravi, a za episkopa rukopoložen 1934. u Beogradu.
Kompanija Meridian pritekla u pomoć Infektivnoj klinici u Beogradu
NAJNOVIJE INFORMACIJE IZ NOVOG PAZARA: U poslednja 24 sata preminule tri osobe, 75 hospitalizovano
U ČETIRI GRADA NA SNAZI HITNE MERE: Šta sve podrazumevaju novi propisi za BORBU PROTIV KORONE
- Ako hoćete da vidite živog svetitelja, onda otidite u Bitolj, kod oca Jovana - govorio je o njemu Nikolaj Velimirović, tada episkop ohridski.
Životno putovanje
Mihail je rođen 4. juna 1896. godine u Rusiji, u malom mestu Adamovski. Bio je iz čuvene plemićke porodice srpskog porekla, i od malih nogu se zanimao za teologiju. Njegova pobožnost je zapala za oko arhiepiskopu Antoniju Hrapovickom, koji ga je uzeo pod svoje okrilje. Revolucijom u Rusiji 1917. godine izbegava u Srbiju, u Sremske Kralovce. Tamo osniva prvu Rusku pravoslavnu crkvu u izgnanstvu.
Po završetku Bogoslovskog fakulteta se zamonašuje i dobija ime Jovan (1926.). Tri godine kasnije, 1929. godine, postaje predavač i vaspitač u srpskoj seminariji Ohridske eparhije u Bitolju.
Sredinom 1934. godine dobija čin episkopa u Beogradu. Teškom mukom, te iste godine, napušta Srbiju i odlazi u Šangaj. Tamo je bila jedna od najvećih kolonija izbeglica iz Rusije. Po nagovoru arhiepiskopa Dimitrija, koji je već bio na umoru, otišao je na daleki istok, stopama svog pra-strica Jovana Maksimoviča, po kojem je i dobio ime.
Tu počinju čuda
Ruska kolonija imala je oko 50.000 ljudi. U doba nemaštine, pa preko okupacije Japana, pred sličnom okupacijom je izbegao iz domovine, Jovan je pokušavao na sve načine da pomogne.
Tu počinju neobjašnjiva isceljenje i lečenja teških, naizgled, neizlečivih bolesti. Kroćenje prirodnih sila, kao što je tajfun na filipinskom ostrvu Tubabao. Poznat je slučaj da je prošao kroz zidove bolnice za vreme nevremena i da je izlečio ljude, a potom nestao isto tako neobjašnjivo kako se i pojavio (izvor iz arhiva šangajske bolnice). Davao je razna proročanstva koja su pouzdana i koja su se obistinila.
Život na zapadu
Nakon revolucije u Kini, organizuje i prebacuje veći deo naselja u Ameriku, a on sam odlazi u Evropu. Poznate su reči jednog katoličkog sveštenika u Parizu.
- Vi tražite dokaze, kažete da danas nema ni čuda ni svetih ljudi. Ta šta će vam teorijski dokazi kad po ulicama Pariza ovog časa hoda živi svetitelj, sveti Jovan Maksimovič (Šangajski). On već živi negde iznad naše zemaljske ravni - rekao je on.
Episkop Jovan je služio liturgiju na ruskom, srpskom, kineskom, engleskom, grčkom i francuskom jeziku.
Smrt
Sveti Jovan Šangajski umro je 19. juna 1966. godine. Posle odslužene liturgije, u Sijetlu, otišao je na večni počinak. Neki ljudi tvrde da je znao da če otići na onaj svet. Naime, nekoliko dana pred smrt, bez ikakvog vidljivog razloga skinuo je sa zida ikone svetog Nauma i svetog Jovana Krstitelja. Umro je dan pre slave prepodobnog Nauma, a sahranjen je na dan rođenja svetog Jovana Krstitelja. Poznat je i kao zaštitnik novinara.
"SITUACIJA U NOVOM PAZARU POD APSOLUTNOM KONTROLOM": Lončar naglasio da je država uradila sve što je do nje
KRALJEVO U OBRAČUNU SA KORONOM: Tri nova slučaja, jedna osoba preminula
"ČEKAMO VEĆ 2 SATA, OVO JE KATASTROFA": Na grčkoj granici kolona vozila od 13 kilometara
SVE VIŠE MLADIH ZAVRŠAVA NA INTENZIVNOJ: Dr Stevanović otkrio ZASTRAŠUJUĆE PODATKE, preko noći DVOJE PREMINULIH
Još osam zaraženih u Čačku: Od početka juna u Moravičkom okrugu inficirano 99 osoba