KRUŠEVAC OPHRVAN KORONOM: Dogorelo do nokata, zabranjene svadbe, utakmice i koncerti
Pojačane su epidemiološke mere u borbi protiv kovida-19
Štab za vanredne situacije u Kruševcu doneo je nove mere u borbi protiv epidemije kovida-19, na preporuku Zavoda za javno zdravlje u ovom gadu i u skladu sa preporukama Kriznog štaba, a jedna od glavnih promena je zabrana održavanja utakmica, koncerata i drugih manifestacija zabavnog karaktera.
DA LI ĆE POMOĆI U RAVNANJU KRIVE? Pet gradova u Srbiji uvelo DODATNE MERE u borbi protiv korone
PRETEĆA EPIDEMIOLOŠKA SITUACIJA! U Srbiji korona divlja, u jednom delu zemlje ALARMANTNO
VANREDNA SITUACIJA U JOŠ JEDNOM MESTU U SRBIJI: Srednje škole kreću na onlajn nastavu
Najviše pet rekreativaca, uključujući i trenera može biti u zatvorenom prostoru, dok se obustavljaju trenzi kolektivnih sportova i sportova sa kontaktom. Profesionalni sportisti mogu trenirati po instrukcijma Ministarstva za sport. Zabranjuje se i rad zatvorenih i otvorenih bazena, spa i velnes centara. Zabrana upotrebe bazena ne odnosi se na profesionalni sport i upotrebu u svrhu lečenja uz poštovanje preventivnih mera.
Od utorka, pa u narednih 10 dana, neće biti ni proba hora, folklora, plesa, kao ni organizovanih proslava:svadbi, rođendana, krštenja u ugostiteljskim objektima.
Ostale mere praktično su poznate:obavezno i bezuslovno korišćenje lične zaštitne opreme (zaštitne maske) u zatvorenom prostoru, kao i na otvorenom prostoru u onim situacijama gde se ne mogu izbeći međuljudski kontakti.
- Zabranjuje se okupljanje više od 5 osoba u zatvorenom i na otvorenom prostoru, a od ove mere izuzeti su: radne organizacije, školske ustanove, prodavnice, tržni centri i slični objekti, za koje važi propisano ograničenje broja prisutnih osoba u svakom trenutku u odnosu na kvadraturu objekta (minimum 4 m2 po osobi) - navodi se među zaključicma Štaba za vanredne situacije.
- Ukoliko u ovim objektima postoje kafeterije ili menze i slični prostori gde se prodaju i služe voda, sokovi ili hrana, zabranjuje se njihov rad do daljnjeg kako bi se smanjilo okupljanje većer broja osoba na jednom mestu i skratilo vreme boravka u zatvorenim prostorima.
Rad tržnih centara ukoliko imaju ugositeljski deo, moguć je uz poštovanje zabrane okupljanja ljudi, uz obavezno poštovanje fizičke distance u lokalima i drugim objektima unutar tržnog centra, ali je njihovo radno vreme ogranično na period do 18 sati. Ista pravila važe za sve markete i kladionice, koji imaju i ugositeteljske objekte, kao i i kafiće, barove, restorane, hotele i hotelske restorane. Ograničenje, kao što je poznato, ne važi za apoteke, organizovanu dostavu hrane, delovi benzinskih stanica za naplatu i točenje goriva i privredne subjekte, koji imaju i treću smenu.
Distanca, redovna dezinfekcija i nošenje zaštitne opreme obavezni su i u javnom prevozu, taksi-vozilima, kozmetičkim, frizerskim salonima i salonima lepote.
Roditeljima se preporučuje da organizuju čuvanje dece mimo vrtića.