Lepa slika Srbije stiže iz sela Ježevica: Mališani biraju ukrasne travčice i zajedno sa bakama raduju se Vaskrsu (FOTO)
Posebnu tajnu farbanja uskršnjih jaja daruje nasleđe koje se prenosi po ženskoj liniji s kolena na koleno
Danas kada se većina domaćica odlučuje za moderne tehnike farbanja uskršnjih jaja, Udruženje žena "Evgenija" iz Ježevice okupilo se da za ovaj Vaskrs jaja boje tradicionalnom metodom, a u tome su im pomogli i najmlađi meštani ovog sela podno Jelice. Mališani već znaju da svaka travka čini jaje posebnim.
TRI NAJVEĆE PROLEĆNE DILEME: Šta uraditi ako nas ugrize zmija, stižu li komarci i kako se zaštiti od svih napasti
APSOLUTNI HIT! Prizor iz Kragujevca ZAPALIO društvene mreže, vrti se ražanj nasred ulice! (VIDEO)
"IMALA SAM BEZBROJ OPERACIJA" Ispovest Katarine koja je zbog želje za preplanulim tenom završila sa MELANONOM!
- Pokušavamo da nađemo detelinu sa četiri lista, jer se jaje tako ukrešeno posle smatra amajlijom. Zatim su jako lepe za šaranje, bele rade i slične tračice. Volimo ove običaje, koje nam prenose naše bake i sa radošću farbamo jaja - kažu mališani iz Ježevice.
Posebnu tajnu farbanja uskršnjih jaja daruje nasleđe koje se prenosi po ženskoj liniji s kolena na koleno. Sva nabujala priroda koja se nađe kao dekoracija na usktršnjim jajima, veština je žena zapadne Srbije, koje su to nasledile od svojih majki i baka koje su bile mudre i maštovite.
- Većina domaćica farba jaja u lukovini, prvenstveno zbog toga što je to i zdravije, s obzirom na to da je na biljnoj bazi. Običaj je da prvo jaje koje ofarbamo u crveno nazivamo čuvarkuća, ono ostaje u kući i čuva se tokom cele godine. Bojimo ga, takođe u lukovini, a ove druge bojimo sa travkama maslačka, koprive i svime što nađemo u bašti, pa čak i livadi - pojasnile su Rada Kalajdžić i Brana Marković, članice Udruženja žena "Evgenija" iz Ježevice.