(VIDEO) Dan prevremeno rođenih beba: Emotivna ispovest roditelja čija su deca dobila životnu bitku, o uzrocima i posledicama govori i doktorka
Danas se obeležava Međunarodni dan prevremeno rođene dece.
Novembar je mesec posvećen prevremeno rođenoj deci, a danas, 17. novembra obeležava se Međunarodni dan prevremeno rođenih beba.
Iako se Njihov dan obeležava širom sveta svake godine, svest o prevremenom porođaju i dalje je na niskom nivou, a prema poslednjim podacima, u svetu se godišnje prevremeno rodi oko 15 miliona beba, što je svako deseto dete. Samo u Srbiji, brojka je veća od 4 hiljade...
OTKRIĆE KOJE MENJA ŽIVOT PREVREMENO ROĐENIH BEBA: Naučnici napravili veštačku matericu i postavili jagnjeći fetus, evo šta se dogodilo (VIDEO)
Prevremenim porođajem se smatra svaki porođaj koji se desio pre 37. gestacijske nedelje. Ekstremno nezrelom decom smatraju se one bebe rođene pre 28. nedelje, i njihovo zbrinjavanje predstavlja najveći izazov savremene neonatologije. Srećom, oko 75% prevremeno rođenih beba spada u manje rizičnu grupu, jer na svet dođu u tzv. kasnom prevremenom periodu, odnosno od 34. nedelje trudnoće.
Prema nekim procenama, 75% prevremeno rođenih beba preživi uz adekvatnu brigu i negu, pre svega lekara neonatologa.
Kako bismo podigli svest ljudi o ovoj temi za naš portal govorila je dr Katarina Lazić, pedijatar na Institutu za neonatologiju u Beogradu, pevač Marko Bulat, čija je ćerka prevremeno rođeno dete, novinarka i urednica našeg portala Neda Perišić i urednica za društvene mreže portala "Srbija Danas" Ivana Jovičić, obe majke prevremeno rođenih beba.
Budući da je u Srbiji broj prevremeno rođenih beba preko 4.000, portal "Srbija Danas" i Fakultet društvenih nauka (FDN) donirali su Institutu za neonatologiju u Beogradu 5.000 pelena za prevremeno rođene bebe.
Emotivne ispovesti roditelja koji su se susreli sa najvećim životnim izazovom, kao i stručno mišljenje dr Lazić poslušajte na snimku ispod: