MEĐUNARODNI DAN ŽENA: Kada je u Srbiji prvi put obeležen ovaj dan i na koji način?
Prva parola koju su 1996. godine usvojile Ujedinjene nacije bila je „Slavimo prošlost, planiramo budućnost".
Danas svaka žena očekuje da dobije mali znak pažnje i dodatnu pažnju i to najčešće od svojih jačih polovina ili muških kolega. Iako bi ženama trebalo poklanjati pažnju svaki dan u godini, na ovaj dan navikli smo da ona bude posebna – jer danas je Dan žena – 8. mart.
Mnogi ovaj dan upravo vezuju za neku pažnju, ali malo ko zna šta ovaj dan zaista predstavlja i kako je počeo da se praznuje.
Ovaj dan nastao je kao dan sećanja na borbu za ekonomsku, političku i socijalnu ravnopravnost žena i muškaraca. 1908. godine, kada je 15.000 žena prošetalo Njujorkom zahtevajući kraće radno vreme, bolju platu i pravo glasa i tada je počela da se rađa i sama ideja o ovom danu.
Samo godinu dana kasnije, Socijalistička partija Amerike proglasila je prvi Nacionalni dan žena, a za to je zaslužna Klara Cetkin, koja je to predložila 1910. godine na Međunarodnoj konferenciji žena u Kopenhagenu. Na toj konferenciji prisustvovalo je 100 žena iz 17 zemalja sveta i one su jednoglasno prihvatile predlog.
Obeležavanje 8. marta u Srbiji
U tradicionalno patrijarhalnoj Srbiji, dan borbe žena za jednakost prvo su prihvatili komunisti i socijaldemokrate. Prva proslava u našoj zemlji održana je u Beogradu, u tadašnjem Narodnom domu, 1914. godine.
Međunarodni dan žena uskoro je počeo da se povezuje da socijalističkim zemljama. Nakon Oktobarske revolucije, zahvaljujući feminstkinji Aleksandra Kolontai Osmi mart je postao državni praznik u SSSR-u koji se koristio kao dan obeležavanja “herojstva radnica”. Tu praksu prihvatile su i ostale socijalističke države, pa je i u Jugoslaviji ovo bio veliki praznik.
Prve zemlje koje su obeležile Dan žena
Dan žena prvi put obeležen je 1911. godine, u Austriji, Danskoj, Nemačkoj i Švajcarskoj uz mnoge demonstracije i feministkinje širom Evrope. Žene su tražile da im se omogući pravo da glasaju i da imaju pravo da obavljaju javnu funkciju.
Takođe su protestovali protiv diskriminacije na osnovu pola prilikom zapošljavanja. U početku Prvog svetskog rata žene širom Evrope su održale antiratne demonstracije za mir.
Obeležavanje Međunarodnog dana žena 1914. godine u Nemačkoj bilo je posvećeno ženskom pravu na glasanje, koje nisu osvojile do 1918. godine. U Londonu je 8. marta 1914. godine održan marš kao podrška ženskom pravu glasa.
Prva parola koju su 1996. godine usvojile Ujedinjene nacije bila je „Slavimo prošlost, planiramo budućnost". Međunarodni dan žena postao je povod za proslavu koliko toga su žene postigle u društvu, politici i ekonomiji.
Dan žena je ostao državni praznik u Rusiji, Belorusiji, Ukrajini, Kazahstanu, Kirgistanu, Moldaviji, Mongoliji, Tadžikistanu i drugim zemljama.