METEOROLOG OTKRIVA: Kako možemo da predosetimo SUPERĆELIJSKU oluju?
Superćelijska oluja: šta je, kako nastaje, može li se predosetiti i očekivati ovog leta?
Prošlo leto obeležile su velike količine padavina, a na društvenim mrežama i u medijima smo gledali snimke poplavljenih kuća i ulica, oborenog drveća… Superćelijska oluja je nanela mnogo štete, ali i bojazni: da li će se opet ponoviti i u kojoj meri.
I ove godine, sunčeve zrake i toplo vreme smenili su kiša i naleti vetra, što je aktuelizovalo pitanje da li ćemo i ovog leta biti svedoci nove nepogode.
„U kojoj meri će u predstojećoj sezoni biti superćelijskih oluja teško je unapred proceniti, zbog kompleksnosti atmosferskih uslova koji su neophodni za njihov nastanak. Globalni porast temperature svakako može doprineti porastu ovakvih oluja”, rekao je za To Sam Ja Slobodan Sovilj, master meteorolog i načelnik Centra za hidrometeorološki sistem, rane najave i upozorenja Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srbije.
Pojasnio je i da broj oluja varira od jedne do druge sezone, te da se uspešno može prognozirati najranije 3 do 5 dana unapred, ako je u pitanju prognoza po regionima, dok se za konkrektne lokacije upozorenja izdaju uz pomoć radarskih i satelitskih osmatranja nekoliko časova unared.
Ceo tekst pročitajte na tosamja.media.