METEOROLOZI NAJAVLJUJU VELIKI OBRT! Evo šta nas očekuje nakon superćelijske oluje koja je razorila region
Prama vremenskoj prognozi, prvo, i danas nas očekuje superćelijska oluja
Paklene temperature koje nam je doneo toplotni talas, prema stranim stručnjacima i autorima, takozvani "Lucifer", prekinuće nad Srbijom superćelijska oluja od koje mnogi strepe, jer koliko može da bude snažna i nepredvidljiva pokazala je i ove i prošle sedmice.
Evropljani sve više kupuju srpski toalet-papir: Evo i zbog čega
NAJSLOŽNIJI KAD JE NAJTEŽE! Komšijama se srušilo drvo na kuću, a aktivisti odmah prišli da pomognu
SUPERĆELIJSKA OLUJA NE PRESTAJE DA RAZARA SRBIJU I REGION: Pogledajte kako će se danas nevreme kretati iz sata u sat (FOTO)
Ona nam preti i danas, za kada su najavljeni olujni vetrovi, pljuskovi, munje, gromovi i grad... Donosi nam i blago zahlađenje, ali ne računajte na to da ćete lakše disati posle nje, naprotiv.
Jer, kiša, znači vlagu, a vlaga sa velikom vrućinom, koje su najavljene za naredne dana, znače sparinu. A na sparini se teško diše.
Prama vremenskoj prognozi, prvo, i danas nas očekuje superćelijska oluja.
Danas će u nekim delovima Srbije biti malo hladnije, sa temperaturama od oko i ispod 30 stepeni koliko je recimo predviđeno za Beograd, ali će zato na jugu Srbije biti i do 35, gde je zbog toga upaljen crveni meteoalarm.ž
U narednom periodu inače važi upozorenje na visoke vrućine. Dakle imaćemo nesnosne sparine, a najgore će biti u istočnoj i jugoistočnoj Srbiji i na KiM, jer će tamo biti i najtoplije.
Sparina je i prethodnih dana, nakon prošlonedeljne oluje pravila najviše problema jer se javlja prilikom naglog prelaska iz kišnog u vruće vreme.
Vazduh pun vlage počinje iznova da se zagreva i tada nas, a posebno hronične bolesnike i meteoropate muče vlaga i sparina.
Vlažnost vazduha skoro 100%
Recimo, juče se oko 15 časova vlažnost vazduha se u Srbiji kretala uglavnom oko 40 odsto, negde manje, negde više u zavisnosti od delova zemlje.
Ali zato danas i narednih dana, biće znatno veća - skoro 100 odsto! Prema meteorološkim sajtovima, najviša prognozirana vrednost za Beograd u narednih nedelju dana iznosi 97 odsto!
Preporuka bioprognostičara
- Zadržavaju se relativno nepovolјne biometeorološke prilike. Oprez se savetuje osobama sa srčanim, cerebrovaskularnim i respiratornim tegobama. Poremećaj sna, bolovi u kostima i razdražlјivost su moguće meteoropatske reakcije. Preporučuje se maksimalna opreznost u saobraćaju - navodi se u biometeorološkoj prognozi za Srbiju za subotu.
Svima se preporučuje boravak u hladovini ili klimatizovanim prostorijama, naročito u periodu od 11 do 17 časova, kao i primena adekvatnih mera zaštite od UV zračenja.
Tokom vrućih i vlažnih dana koža može da se oseća lepljivo i pregrejano, a vazduh može da bude toliko težak da disanje postaje teško.
Odgovor je da se zbog visoke vlažnosti možemo osećati vruće nego što je u sušnim danima.
To je zato što vlaga, količina vlage u vazduhu, može otežati odbacivanje viška telesne toplote putem znoja.
Obično, dok znoj curi na površini kože, toplota iz tela isparava taj znoj u vazduh, čime hladi našu kožu.
Vlažnost, međutim, sprečava da znoj lako isparava, jer okolni vazduh već ima visok sadržaj vlage i ne može da upije mnogo više.
I što manje vlage isparava sa naše kože, to nam je neprijatnije toplo.
Najteže je astmatičarima i srčanim bolesnicima
Kada se stvore uslove za sparinu najčešće su ordinacije pune astmatičara i srčanih bolesnika, ali ni zdravim osobama nije dobro.
Savet lekara je da se obavezno uzimaju lekovi za osnovnu bolest, da se izbegava boravak i fizički napor u najtoplijem delu dana, i bujna vegetacija upravo zbog vlage.
Kako je nedavno objasnio dr Branislav Jovanović, načelnik Službe za zdravstvenu zaštitu odraslih u valjevskom Domu zdravlja, vlaga remeti zdravstveno stanje mnogih pacijenata i najviše utiče na respiratorni i kardiovaskularni sistem.
Tako su prilikom nedavnog porasta temperature i vlage u vazduhu tegobe najviše imali pacijenti koji se leče od hronične opstruktivne bolesti pluća, pacijenti koji se leče od bronhijalne astme i hipertoničari, odnosno ljudi koji se leče od visokog krvnog pritiska.
Kod svih se javilo pogoršanje osnovne bolesti, jedni se javljaju sa simptomima gušenja, plitkog daha, tahikardije, zamaranja i malaksalosti, dok se hipertoničari javljaju sa oscilacijama krvnog pritiska, ulaze u hipotenziju ili imaju nagle skokove pritiska.
Savet lekara zlata vredan
Osnovni savet za pacijente ugrožene skokom temperature i vlažnosti vazduha svode se na to da ostanu kod kuće, ne planiraju put, ne zamaraju se fizički ili psihički i da uzimaju propisane lekove.
- Izbegavati i boravak na suncu u najtoplijem delu dana. Redovno koristiti propisanu hroničnu terapiju, sa što više tečnosti, hidriranja i polivitaminske terapije. Nipošto ne isključivati terapiju za osnovnu bolest, već u slučaju bilo kakve nedoumice treba se javiti izabranom lekaru. Za astmatičare je posebno važno da prate prognozu, jer astmatičar oseti i reaguje u periodu od 3 do 48 sati pre nego što usledi nagla promena temperature i zato je dobro znati bioprognozu, na osnovu koje lekar daje savet – savetuje dr Jovanović.
Ni zdravima nije lako i dobro
Naime, kad spoljna temperatura naglo skoči, kao što je slučaj nakon kišnog i hladnijeg talasa, organizam pokušava da se prilagodi hlađenjem, odnosno, znojenjem.
I to je moguće ako u organizmu postoji dovoljna količina tečnosti.
Čuvajte se kolapsa
Međutim, ukoliko je vode malo, a pri tome je vlažnost vazduha visoka, od znojenja nema ništa što je rizik za stvaranje toplotnog udara.
Tipični znaci ovog kolapsa zbog pregrejanosti, uzrokovanog dehidracijom i velikom vlagom, su usporeni puls, pad krvnog pritiska, hladna, bleda i vlažna koža.
– Kod simptoma pregrejanosti, smesta prekinuti svaku aktivnost, potražiti sveže mesto i u malim gutljajima piti nehlađenu tečnost. Sve to doprinosi smanjenju telesne temperature. Najbolje je piti vodu, dok kofein treba izbegavati. Opasnost od kolapsa veća je ako se u najtoplijem delu dana, a to je 14 časova, izlažete intenzivnom fizičkom naporu, bez obzira da li je u pitanju rad ili sport, ili ako je u međuvremenu došlo do dehidracije. Napici ne smeju biti ledeni, jer to stvara još veći problem po organizam – upozorenje je i savet lekara.