Najezda tropskih bolesti u Srbiji: Pored groznice zapadnog Nila prete nam i druge OPASNE ZARAZE
Glavni uzrok je promena klime
Groznica zapadnog nila, denga groznica, malarija i čikungunja bolesti su od kojih ćemo, sasvim izvesno, obolevati mnogo češće u Srbiji nego što možemo da zamislimo!
Pročitajte i:
Međutim, ove bolesti nam ne stižu iz Afrike, već iz okruženja.
Kako stručnjaci navode većinu tih bolesti prenose tigrasti komarci, kojima je prirodno stanište bilo u tropskim krajevima. Zbog porasta temperature oni imaju idealne uslove da opstanu u Srbiji i okolnim zemljama. U Hrvatskoj je dokazana denga groznica, u Grčkoj malarija, i pitanje je vremena kada će se pojaviti i kod nas.
Dr. Goran Stevanović, direktor Klinike za infektivne i tropske bolesti KCS, kaže da očigledna promena klime donosi i bolesti koje idu s porastom temperature vazduha.
Vranjanci čekaju istinu o osiromašenom uranijumu
- Zna se da insekti, među kojima su komarci, prenose 20 odsto infektivnih oboljenja i sasvim je realno očekivati širenje denga groznice, zika groznice ali i malarije. Sve ih prenose zaraženi komarci – kaže doktor Stevanović, i kaže da se moraju povećati mere prevencije.
- U Grčkoj godinama imaju svoje autohtone ili grčke slučajeve malarije, koju nisu dohneli njihovi građani iz inostranstva. Na sreću, opasnost da nam se iz te zemlje raširi malarija je mala. Sa druge strane, denga groznica već je dokazana u Hrvatskoj. Naši susedi imali su sporadične slučajeve – kaže taj stručnjak i dodaje da Srbija i Hrvatska imaju iste komarce i iste vremenske uslove.
Srbi su ljudi velikog srca: Dušan i Maja sprečili tragediju u omiljenom srpskom letovalištu!
- Niko ne može da dokaže da li je neko iz Srbije letovao u Istri, tamo se zarazio i došao ovde ili je dengu dobio, na primer, na Voždovcu. Hrvati su dokazali čak dva autohtona soja virusa te groznice – kaže doktor Stevanović.
On kaže da ni groznica zapadnog nila, od koje u Srbiji trenutno boluje 213 osoba, nije nikakva novost u Srbiji, tačnije nije nam stigla 2012. godine.
- Ona je tu od sredine devedesetih! Prve epidemije bile su tada u Rumuniji, a virusa je bilo i kod nas, samo što smo mi 2012 godine bili u mogućnosti da serološkim analizama dokažemo prisustvo antitela – ističe ovaj stručnjak.
Prof. dr. Dragan Delić naglašava da promena klime pogoduje insektima.
- Pitanje je kada ćemo ponovo imati malariju, odnosno kada će nam stići i denga i druge groznice. Te bolesti su dosad bile karakteristične za suptropske i tropske oblasti – upozorava on. Francuski stručnjaci su 2010. godine napravili spisak 22 bolesti, čije bi širenje i pojavljivanje moglo imati veze sa globalnim zagrevanjem. Bolest plavog jezika, groznica doline Rift, groznica zapadnog Nila, visceralna lajšmanijoza, leptospiroza i afrička kuga konja naneće velike posledice po zdravlje životinja i ljudi, ocenili su oni.