SRPSKI SIBIR Ovo je najledenije mesto u Srbiji - izmereno čak minus 40
Kad temperatura padne na minus 30 ili 40, ovde i drvo puca od mraza.
Danas je počelo najhladnije godišnje doba, a zima je već u novembru pokazala svoje zube. Ipak, tokom hladnih dana u Srbiji zna se gde je najhladnije.
SRBIJA OKOVANA SNEGOM: Pahulje veju trenutno u OVIM delovima zemlje, evo kada možemo da očekujemo OTOPLJENJE
Peštersku visorovan već odavno nazivaju srpskim Sibirom i to sa razlogom, jer je 2006. godine upravo na tom području u selu Karajukića Bunari izmereno rekordnih -39,5. Meštani ovog sela kažu da su spremni za još jednu ledenu zimu i oblače debele jakne, tople cipele i navlače šal na usta samo da bi od kućnog praga prešli nekoliko metara do štale.
Selo Karajukića Bunari najledenija je tačka Srbije, te 2006. godine bila je drugo po redu najhladnije mesto na Balkanu, a veći minus zabeležen je samo na Igmanu sa temperaturom -42,5.
U povratku u zimsku 2006. godinu, Srbija je zabeležila jedno od najekstremnijih meteoroloških pojava u svojoj istoriji. Na rubu Pešter planine, u srcu Srpskog Sibira, selo Karajukića Bunari postalo je epicentar rekordne hladnoće, s temperatura koje su pale do impresivnih -40°C (tačnije -39,5). Ovo nezapamćeno zimsko čudo nije samo označilo ekstremne uslove, već je i stavilo ovaj skriveni kutak Srbije na mapu najledenijih mesta u zemlji.
Prema podacima meteoroloških stanica, hladni talas je zahvatio region tokom decembra 2006. godine, a najniže temperature zabeležene su upravo u selu Karajukića Bunari.
Pamti se i priča nekih od meštana da su tada na termometrima ispred kuća izmerili neverovatnih minus 41 stepen, što je najniža ikada izmerena temperatura u Srbiji.
Meštani sela koji je na par kilometara od Karajukića Bunara opisuju da je zvuk koji se sa planine redovno čuje za ovako ledenih noći, jak, seče planinu, rezak, da podseća kao kad puca puška ili kad se cepa led na jezeru.
-Bezbroj puta sam slušao taj zvuk! Prolomi se planinom, onda nastupi tišina, pa ponovo… I on znači da, bukvalno, u planini drvo puca od mraza, cepaju se stabla na pola, da je strahovito hladno, da se treba sklanjati, tražiti zaklon što pre. Tada ni vukovi ne izlaze na prtinu nego se sklanju, traže gde će da se saviju, da dočekaju zoru - pričali su meštani iz sela Doliće, koje je na desetak kilometara od Karajukića Bunara.