NAJNOVIJE INFORMACIJE MINISTARSTVA ZDRAVLJA: U Srbiji 31 osoba zaražena korona virusom, testirano više od 200
Najbolja lična prevencija je često pranje ruku i dezinfekcija površina, nošenje zaštitnih maski na licu i rukavica u javnom prevozu i ustanovama.
Ministarstvo zdravlja Srbije upravo je objavilo najnovije podatke o broju zaraženih i testiranih državljana Srbije na korona virus.
KAFA SA DRUGOM NIJE VREDNA ŽIVOTA: Marta iz Italije apeluje na mlade da se ne ponovi situacija zbog korona virusa!
PRVA ISPOVEST SRBINA ZARAŽENOG KORONOM: Ispričao sve detalje smrtonosne bolesti
Srbija ima 24 osobe zaražene korona virusom i 1.008 respiratora: Uskoro stiže još 500!
U Republici Srbiji je do 8 časova 13. marta 2020. godine registrovan ukupno 31 potvrđen slučaj COVID 19.
Do 8 časova 13. marta 2020. godine, u nacionalnoj referentnoj laboratoriji Instituta Torlak testirano je ukupno 214 osoba koje su ispunjavale kriterijume definicije slučaja.
Od poslednjeg izveštaja do 8 časova, 13.03.2020. godine testirani su uzorci 29 osoba od kojih je 7 pozitivnih i 22 negativna na novi korona virus.
Za bliže informacije možete kontaktirati 064 8945 235 (broj koji je otvorilo Ministarstvo zdravlja), zatim Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović–Batut" (ul.Dr Subotića br.5, 11000 Beograd; Tel: 011 2684 566) ili institute/zavode za javno zdravlje na teritoriji na kojoj boravite.
Infekcija novim korona virusom ima inkubacioni period između 1-14 dana. Studija objavljena u "Žurnalu Američkog medicinskog udruženja" otkrila je novi dokaz da se virus može širiti asimptomatično. Stručnjaci su procenili da svaka zaražena osoba tokom epidemije u proseku inficira još dve do tri osobe.
Infekcije korona virusom imaju širok spektar simptoma, uključujući groznicu, kašalj, kratak dah i poteškoće s disanjem. Blaži slučajevi uzrokuju simptome poput prehlade, dok teži mogu dovesti do upale pluća, teškog akutnog respiratornog oboljenja, prestanka funkcije bubrega i smrti.
Najbolja lična prevencija je često pranje ruku i dezinfekcija površina, nošenje zaštitnih maski na licu i rukavica u javnom prevozu i ustanovama.
Tretman obolelih od novog korona virusa za sada ne postoji i u većini slučajeva simptomi sami prolaze. Stručnjaci savetuju obolele da uzimaju dosta tečnosti, da odmaraju i spavaju, a ako se simptomi pogoršaju da odu kod lekara.
Naučnici širom sveta utrkuju se da naprave vakcinu, međutim, stručnjaci upozoravaju da od njenog testiranja do proizvodnje može proći 18 meseci do dve godine.
SZO pozvala je zemlje širom sveta da se pripreme na moguću pandemiju, ali su stručnjaci izrazili i strah da zemlje van Kine "nisu spremne" za takav scenario.
KORONA VIRUS MOŽE DA IZAZOVE OVU OPAKU BOLEST: Upozorenje pacijentima, infekcija ostavlja ogromne posledice
Ovo su glavne razlike između epidemije i pandemije
REŠENA NEDOUMICA: Poznato da li VAKCINA PROTIV GRIPA može da vas zaštiti od korona virusa
TAČNO JE, SUNCE UBIJA VIRUSE: Da li spas u širenju zaraze korone leži u toplijem vremenu?
"Otkud meni KORONA, pijem po DVA KILA RAKIJE DNEVNO" Reakcija ovog čiče je POBEDA DANA (VIDEO)