NAJNOVIJI PODACI! Još 817 novoobolela, preminulo četiri lica: Četiri goruće teme nas pritežu, vreme je za mere!
Najnoviji korona presek u Srbiji
U poslednja 24 sata u Srbiji je na korona virus testirano 7.921 osoba, od kojih je pozitivno 817 dok je, nažalost, 4 osobe preminulo.
Na respiratorima je 27 pacijenata.
NE MOŽEMO SPREČITI ČETVRTI TALAS, ALI MOŽEMO GA USPORITI! Verica Jovanović poslala apel svim građanima
KORONA SE RASPLAMSAVA, ODMOR VEĆ BUKIRAN - IMA LI MESTA ZA BRIGU? Da li ćemo u septembru moći na more?
DA TE STREFI SRČKA, I OD VEĆE IMA VEĆA! Zmije haraju u Užicu - nova fotografija iznenadila stanovnike (FOTO)
Srbija je danas probila psihološku granicu od 1.000 zaraženih korona virusom na dan, koja je označena i kao crvena linija nakon koje moraju da se donesu nove strože mere, a najave sednice Kriznog štaba nema ni na vidiku.
U poslednja 24 sata u Srbiji je na korona virus testirano 10.712 osoba, od kojih je pozitivno 1.005 dok je, nažalost, pet osoba preminulo. Na respiratorima je 25 pacijenata.
Epidemiolog dr Predrag Kon rekao je "da se naredne sedmice mogu očekivati četvorocifreni brojevi novozaraženih i da je jasno da bi trebalo doneti vrlo ozbiljne restriktivne mere". Međutim...
- Nisam siguran da će do toga doći, ali sam sasvim siguran da će medicinski deo Kriznog štaba za borbu protiv korone na tome insistirati. Jasno je da bi moralo da dođe do restrikcije radnog vremena pre svega kada je noćni život u pitanju - rekao je on za TV Prva.
Ono što je u ovom trenutku potpuno jasno je da bi članovi Kriznog štaba, kako oni iz medicinskog, tako i oni iz političkog dela, pod hitno morali da pruže odgovore na četiri goruće teme od kojih umnogome zavisi dalji razvoj epidemiološke situacije u Srbiji.
Prof. dr Branislav Tiodorović je u nekoliko navrata jasno rekao da “kada se pređe granica od 500 zaraženih na dan mora da se počne planiranje novih mera, a čim dođemo do 1.000 moraju odmah da se primenjuju”.
Epidemiolozi nemaju dilemu da bi pre svega trebalo ograničiti radno vreme kafića, restorana i svih drugih ugostitelsjkih objekata i to do 22 sata ili ponoći. Dakle, ne bi mogli da rade noćni klubovi, ali ni splavovi na kojima se odvijaju žurke tokom cele noći.
Druga stavka je ograničavanje broja ljudi na organizovanim okupljanjima poput svadbi i drugih vrsta proslava. Trenutno je dozvoljeno do 500, a predlog je da ubuduće bude do 200, pa čak i samo do 50.
Takođe, moglo bi da dođe do redukcije broja gledalaca na sportskim manifestacijama, mada se i ove koje su trenutno na snazi - ne poštuju.
Proces imunizacije u Srbiji je skoro potpuno stao. U našoj zemlji je vakcinisano nešto manje od 2,8 miliona ljudi, odnosno nešto više od 50 odsto punoletne populacije, ali i tek oko 40 odsto svih stanovnika naše zemlje. I poslednjih meseci - ni makac!
Krizni štab bi morao da donese bilo kakvu odluku, uz pomoć Vlade Srbije, kako bi se ponovo pokrenula vakcinacija, posebno među mladima od 18 do 30 godina, ali i da otvoreno, kolektivno i pojedinačno, pozovu na masovno cepljenje dece. I da u tome učestvuju svi, od Kriznog štaba, "Batuta", Ministarstva zdravlja, naših najuglednijih pedijatara...
Oni moraju da predlože mere kako bi se aktivirala vakcinacija, od davanja svojevrsnih povlastica vakcinisanima kao što je slučaj u skoro svim evropskim zemljama (ulaz na stadione, diskoteke...), do ranije najavljenih nagradnih igara, dodatnih ispitnih rokova za studente... Krizni štab mora da izađe sa predlogom pa makar bio odbijen od političara!
Takođe, neophodno je izaći i sa jasnom strategijom za treću dozu vakcine pošto je pojedinim građanima Srbije već prošlo više od šest meseci od revakcinacije i dokazano nemaju više antitela. Da jasno kažu ko, kad i koju vakcinu treba da primi, ili u suprotnom da isto tako javno kažu da za trećom dozom nema potrebe.
Možda i najaktuelnija tema, s obzirom da je do početka nove školske godine ostalo tek nešto više od dve nedelje. Krizni štab, na osnovu epidemiološke situacije, mora da izađe sa zvaničnom preporukom da li će đaci od 1. septembra ići normalno u školu ili će ponovo pribeći onlajn ili kombinovanom modelu.
Sve opcije, sve ideje i svi različiti stavovi koji su obelodanjeni proteklih dana moraju da budu razmatrani i da se donese konačan zaključak kako bi se za povratak u škole na najbolji način pripremili đaci, ali i roditelji i nastavnici.
Da li će đaci biti u učionicama, da li će odeljenja biti podeljena, da li će svi morati non-stop da nose maske, da li će časovi trajati 30 ili 45 minuta, da li će biti onlajn predavanja... Dakle, sve dileme moraju da budu razrešene.
Avgust je poznat kao mesec festivala. Danas startuje Sabor u Guči, baš kao i glavni program Nišvila u Nišu i takmičenje za Prvu harmoniku Srbije u Sokobanji. A zatim slede Bir fest u Beogradu (prva zvezda Bijelo dugme i Goran Bregović), Roštiljijada u Leskovcu (nastupaju između ostalog Ceca, Zorica Brunclik, Ana Bekuta...) i mnoge druge manifestacije koje će svakodnevno na jednom mestu okupljati više desetina hiljada ljudi. Pa čak iako su na otvorenom prostoru, predstavljaju rizična dešavanja.
- Festivali koji su već odobreni teško da će da se ukidaju, ali će biti zaoštreno poštovanje onoga što je neophodno da bi se njima prisustvovalo - najavio je dr Predrag Kon.
Članovi Kriznog štaba su na potezu.