NAJNOVIJI PRESEK GROZNICE ZAPADNOG NILA U SRBIJI: Kritično u Beogradu - tri osobe preminule
U Beogradu je registrovano 11 slučajeva sa ozbiljnim oblikom groznice Zapadnog Nila, a jedna osoba je preminula
Tri osobe su preminule, a do sada su registrovana 34 slučaja obolevanja od groznice Zapadnog Nila. Epidemiolog dr Ivana Begović Lazarević iz Gradskog zavoda za javno zdravlje objašnjava koji simtomi su karakteristični za ovu infekciju.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/08/15/collage_maker-15-aug-2022-10.26-am_1.jpg?itok=crXTtoiu)
PORODICA MOLI ZA POMOĆ! Suprug Ane Miletić objavio potresno pismo na društvenim mrežama: Budite uz nas do pobede! (FOTO)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/08/15/collage_maker-15-aug-2022-07.06-am.jpg?itok=ImYcwGWm)
PAKLENE GUŽVE NA SRPSKIM GRANICAMA: Na ovom prelazu se čeka TRI SATA, dobro se pripremite za put (FOTO)
Naime, na teritoriji Beograda registrovano 11 slučajeva sa ozbiljnim oblikom groznice Zapadnog Nila, a jedna osoba je preminula.
Doktorka Ivana Begović Lazarević za RTS objašnjava da groznica Zapadnog Nila u oko 80 odsto slučajeva prođe bez ikakvih simptoma.
- Osobu je ujeo zaraženi komarac, ona ima infekciju, ali bez ikakvih simptoma, ni ne zna da je inficirana - dodaje doktorka.
Dvadesetak odsto slučajeva ima simptome poput gripa, povišenu telesnu temperaturu, glavobolju, malaksalost, povraćanje, prolazne ospe po telu, uvećane limfne žlezde.
- Otprilike za nedelju do dve dana oni se potpuno oporave - navodi.
Doktorka objašnjava da jedan odsto osoba koje dobiju infekciju imaju mnogo ozbiljnije simptome, jako intenzivne glavobolje, koči im se vrat, dezorijentisani su, može da se javi koma, konvulzije, paraliza i takvi slučajevi zahtevaju obaveznu hospitalizaciju.Navodi da je svih 11 težih slučajeva groznice Zapadnog Nila u Beogradu hospitalizovano na Infektivnoj klinici, a uglavnom su to osobe starije od 50 godina.
- Najviše su u riziku naši stariji sugrađani sa pridruženim bolestima pluća i srca - kaže Begović Lazarevićeva.
Na pitanje kako da se zaštitimo, doktorka kaže da je najvažnije da se zaštitimo od uboda komaraca tako što ćemo nositi duge rukave, nogavice, kao i da izbegavamo boravak u prirodi kada su komarci najaktivniji, u zoru i predveče.
- Ako imamo otkrivene delove tela da ih tretiramo repelentima, da boravimo u klimatizovanim prostorijama ili da imamo komarnike tj. mrežice na prozorima i vratima, a ako građani imaju dvorište bar jednom nedeljno da prazne posudice u kojima drže saksije, kao i one u kojima daju hranu ljubimcima, ako imaju burad ili kante da ih prazne, jer se tu skuplja voda i komarci polažu jaja - navodi doktorka.
Dodaje i da grad Beograd preduzima sistematsko zaprašivanje komaraca, kako bi se larve i odrasle jedinske sistematski uništili.