Naučnici otkrili dve nove vrste STONOGA: Jedna potiče iz SRPSKE PEĆINE, a druga čekala 70 godina da bude otkrivena
Otkriće plod saradnje stručnjaka iz Beograda i Beča
Saradnja između Beogradskog univerziteta i Prirodnjačkog muzeja u Beču dovela je do otkrića dve nove vrste stonoga iz roda "Haasea". Kako navode iz Predstavništva Grada Beča u Beogradu, jedna stonoga je otkrivena nakon što je ranije pogrešno identifikovana, a druga je potpuno nova vrsta.
KONAČNO LEPE VESTI IZ SRBIJE: Braći Milosavljević, kojoj je poplava odnela 17 konja, stiže pomoć sa svih strana
SVE NOVE MERE VLADE SRBIJE NA JEDNOM MESTU: Evo šta je obavezno, a šta preporučeno i OD KADA STUPA NA SNAGU
ISPOVEST NATALIJE KOJA JE PREŽIVELA VIRUS ZAPADNOG NILA: "Nisam mogla da stojim, bolest mi je uticala na psihu"
Dr Nesrin Akari, koja je odgovorna za zbirke stonoga u Prirodnjačkom muzeju u Beču i dr Dragan Antić sa Beogradskog univerziteta su naučnici koji su prethodno ispitivali evropski rod stonoga "Haasea Verhoeff 1895" i tako otkrili dve nove vrste iz Srbije i Austrije koje do sada nisu opisane.
Jedna od vrsta "Haasea makarovi" (kako su je naučnici nazvali) sakupljena je poslednjih godina u pećini Bezdan u blizini Prijepolja, a sada je prvi put opisana. Druga vrsta "Haasea gruberi" bila je skrivena u postojećoj zbirci stonoga Prirodnjačkog muzeja u Beču više od 70 godina jer je tada pogrešno identifikovana.
Ovo dvoje naučnika morali su da ispitaju hiljade primeraka iz zbirke Prirodnjačkog muzeja u Beču, ali i referentni materijal iz muzeja u Berlinu, Ženevi, Minhenu i Sofiji - što je obuhvatalo sve poznate vrste ovog roda!
Ovim projektom se dodatno ističe značaj naučnih zbirki kao skupa aktuelnih i istorijskih podataka. Zbirka stonoga u Prirodnjačkom muzeju u Beču je jedna od najvećih i najznačajnijih u svetu. Ona obuhvata oko 20.000 predmeta sa skoro 2.000 primeraka. Većina primeraka je sačuvana u staklenim cilindrima i konzervirana u 75-procentnom etanolu, navode iz Predstavništva Grada Beča.