NE UČITE DECU DA VOZE KOLA, ZA TO POSTOJE AUTO-ŠKOLE: Stručnjaci objašnjavaju zašto je bolje doći na obuku bez predznanja
Veliki broj saobraćajnih nesreća izazivaju mladi i neiskusni vozači. Kada dođu u auto-školu, već imaju neko predznanje. Stručnjaci ukazuju da to nije dobro.
Pedeset odsto polaznika već ima određeno vozačko iskustvo, pre nego što započne obuku, kažu u auto-školi koju je RTS posetio i dodaju da to nije dobro.
- Najbolje im je da krenu od nule, i nama instruktorima je onda lakše. Ovi koji već nešto znaju, teže nam bude da ih vratimo na školsku vožnju, to su tzv. divlji vozači - kaže Đoko Marković, instruktor i ispitivač u auto-školi.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/09/03/guzve.jpg?itok=xIx5MrCU)
GUŽVE POLAKO SKIDAJU NOGU SA GASA: Zadržavanja jedino ima na prelazu Batrovci, poznato koliko se čeka
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/09/02/bez_naslova.jpg?itok=Y-QdMbTa)
ŠOK I NEVERICA! Snimak koji je RAZBESNEO Srbiju - momak uleteo u pekaru i oteo KUTIJU ZA POMOĆ za lečenje male Katarine (VIDEO)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/322742/profimedia-0043373062.jpg?itok=lZgcmRjl)
NOVI SLUČAJEVI GROZNICE ZAPADNOG NILA: Skoro polovina obolelih u ovom okrugu
Profesor Milan Vujanić, stručnjak za oblast saobraćaja, navodi da obrazovanje u saobraćaju treba da ide stepenasto.
- Npr. ljude u osmogodišnjoj školi treba učiti kako da vozi romobil, biciklu i da prvo to nauči - smatra Vujanić.
Prema Zakonu o saobraćaju, na vozačku obuku može se sa 16 godina, a vozački ispit se polaže tek sa navršenih 17.
Kada mladi vozači dobiju probnu dozvolu, koja traje dve godine, ne smeju da voze više od tri osobe u vozilu. Takođe, to vozilo ne sme da ima više od 80 kilovata i 109 konjskih snaga.
- Većina njih ima strah kada dođu u auto-školu, njima je samo u glavi vozački ispit i to da završe, to im stvara najveći strah od svega - ukazuje instruktor Đoko Marković.
Milan Vujanić dodaje da je najveći broj civilnih žrtava u saobraćaju, oko 1.300.000 godišnje, a povređeno je od 30 do 50 miliona.
- Zato mi njih treba da pripremimo za saobraćaj da bi to izbegli - ističe Vujanić.
Za volan neretko sedaju i oni koji nemaju položen vozački ispit. Stručnjaci kažu da bi trebalo još u osnovnoj školi decu upoznavati sa saobraćajnim gradivom, a ne tek od 16. ili 17. godine.
- Nemamo gradivo u školama o saobraćaju. Malo dete učimo da pređe ulicu, malo starije da vozi biciklu, kad još odraste moped, automobil i ostalo, i kad skroz odraste i položi ispit dozvolimo mu da bude ravnopravan učesnik u saobraćaju - objašnjava profesor Vujanić.
U Americi je sa 16 godina dozvoljeno polaganje vozačkog ispita. U Crnoj Gori, osim vozača početnika koji ima probnu dozvolu, postoji i kategorija "mlad vozač" koja važi do 24. godine.
Smanjenju saobraćajnih nezgoda možda bi doprinelo to ukoliko bi bio usvojen predlog Agencije za bezbednost saobraćaja o trajnom oduzimanju vozačke dozvole i trajnoj zabrani polaganja vozačog ispita onima koji su načinili težak prekršaj.