NEMA SAMO TARA PANČIĆEVU OMORIKU! Ovaj grad u Srbiji ponosi se ovom retkom biljnom vrstom, ali i JOŠ JEDNOM
Zasad napravljen početkom 60-ih godina prošlog veka.
Pored urbane infrastrukture, koju čine uglavnom stambene zgrade i solteri, sa samo dve ulice u kojima se nalaze kuće u kojima žive starosedeoci Majanpeka, sam centar grada krasi lepo uređen gradski park čiji su zaštitni znak četinari.
SUTRA VAM SE PRAŠTAJU SVI GRESI: Evo šta treba da uradite na Svetu Trojicu
DAN MUP-A I POLICIJE: Četa konjanika prodefilovala Knez Mihajlovom (FOTO)
Baka Ruža puni 102 godine i OTKRIVA TAJNU DUGOVEČNOSTI: I postim, i jedem, ali OVE TRI STVARI SU KLJUČNE
Mnogi Мajdanpečani gotovo svakodnevno svoje vreme provode baš ovde, a da i ne znaju da se upravo odmaraju ispod krošnje jede od veoma retkih biljnih vrsta, Pančićeve omorike. Njeno prirodno stanište je izdvojeno u rezervate prirode i nalaze se daleko od istoka Srbije. Za ovu retku vrstu smrče , koja se smatra još uvek živim fosilom svetske flore , malo ko zna da se retko može naći na drugom mestu osim u prirodnom staništu , posebno ne u gradskim sredinama. Majdanpek je jedan od retkih koji može da se pohvali da je poseduje u svom gradskom parku.
- Majdanpečka omorika, zasađena je još početkom šezdesetih godina kad je je i projktovan i izgrađen gradski park. Reč je o jednoj izuzetno retkoj i vrednoj biljnoj vrsti koja se osim u prirodnim staništima još može zateći na planini Tari sa srpske i bosanske strane Drine, kaže Bojan Ristić, šumarski inženjer u Javnom preduzežu "Srbijašume".
Za otkrivanje ove vrste četinara zaslužan je čuveni srpski botaničar Josif Pančić, koji je pronašao daleke 1875. godine na Tari kod sela Zaovine i Rastišta i po njemu je dobila svoje ime.
- Majdanpečki gradski park ne karski samo Pančićeva omorika, već se uz nju nalazi još jedan biljni relikt: četiri drveta kedra, čije je prirodno stanište planina Atlas u severnoj Africi, a pored njih posebnu dimenziju gradskom parku u Majdanpeku daju i retki primerci srebrne smrče čija je postojbina zapadna Amerika odnosno Kalifornija - napominje Ristić.
Tako da su retki gradovi poput Majdanpeka u Sbiji koji mogu da se pohvale ovim retkim vrstama četinara.
NAJEZDA KRPELJA JE U TOKU: Dragocen savet doktorke kako se vadi ovaj insekt, na OVO POSEBNO OBRATITE PAŽNJU
Zašto bele rode vole obronke Javora i Pešteri: Ovo mesto mami i ljude i ptice
Danas su DUHOVSKE ZADUŠNICE: Evo šta OBAVEZNO MORATE da uradite na veliki praznik za OPROŠTAJ GREHOVA
Žene vlasnice imanja su prava retkost: Branka iz sela Lipnica sa ponosom vodi poljoprivredno gazdinstvo
TRAŽE POMILOVANJE ZA DESANKU MAKSIMOVIĆ: Omiljenu srpsku pesnikinju izbacuju iz školskog programa?