"NEMOJTE DA VAS ZBOG KAZNE OD 10 EVRA NE PUSTE U EU" Ovo je jedan od KLJUČNIH RAZLOGA zbog kog mogu da vam zabrane ulazak u evropske države
Pri ulasku u Evropsku uniju od 10. novembra ove godine građanima Srbije i još 60 zemalja biće potrebna posebna prijava, a od sredine sledeće godine i sertifikat, odnosno dozvola za ulazak u EU.
Zahtev za sertifikat popunjavaće se pre odlaska na put, a između ostalog proveravaće se i "kriminalna pozadina" svakog ko pokušava da uđe u EU, što je ujedno jedan od ključnih razloga da neko ne dobije sertifikat.
Sistem je sačinjen iz dva dela:
- prvi deo - EES počinje sa radom već 10. novembra, i služiće da se putnik prijavi za put potpuno besplatno. U pitanju je automatizovani sistem za registraciju ulaska i izlaska iz EU. Preko aplikacije i veb sajta uz putni dokument biće neophodna jednostavna registracija.
- drugi deo - ETIAS podrazumeva izdavanje dozvole za putovanja i ne predstavlja samo prijavu za put, već se radi provera putnika. Sistem ETIAS ne prikuplja biometrijske podatke, za razliku od EES-a, a povezan je sa pasošem. Kada putnik aplicira za ulazak u Evropsku uniju od sredine 2025, dozvolu za put može dobiti za svega nekoliko minuta, osim ako ne postoji neki problem, što znatno može da produži čitavu proceduru.
Drugi deo sistema upravo i komplikuje stvari. Mnogi Srbi već su se zabrinuli da li će dobiti dozvolu kada sistem stupi na snagu ukoliko imaju neplaćene saobraćajne kazne, kako u Srbiji, tako i u inostranstvu. Iz godine u godinu svedoci smo vraćanja sa granica i problema na prelazima, pa čak i hapšenja naših državljana zbog mizernih saobraćajnih prekršaja koji nisu plaćeni.
"Nemojte da vas zbog kazne od 10 evra ne puste u EU"
Upravo zbog toga, u popularnoj Fejsbuk grupi "Grčka info" osvanuo je apel svima koji obožavaju da odlažu plaćanje kazni.
"Pošto po svemu sudeći u maju sledeće godine počinje program ETIAS koji će značiti trogodišnje odobrenje za ulazak u zemlje EU, želim da svim članovima dam jedan savet. Ukoliko su vam napisane kazne za saobraćajne prekršaje obavezno ih platite. Plaćanje se vrši u poštama ELTA. Znam da će mnogi reći "ma nema veze niko to ne proverava i slično". Imajte na umu da živimo u svetu tehnologije gde se sve belezi elektronski. Nemojte sebi dozvoliti da zbog jedne kazne od nekoliko desetina evra rizikujete da budete zbog toga odbijeni prilikom zahteva za ovu dozvolu. To važi i za druge zemlje EU", napisao je Radmilo Belić, Srbin koji dugo godina živi u Grčkoj, a inače je veoma aktivan u pomenutoj grupi i često našim građanima daje savete.
Sistem ETIAS proveravaće putnika do detalja
Ipak, da li će se putem sistema ETIAS stvarno proveravati putnik do najsitnijih detalja? Da, Radmilo je u pravu.
Kako se navodi na zvaničnom sajtu ETIAS.org, od 2025. do tančina će se proveravati putnik koji aplicira za sertifikat. Sistem će takođe sadržati detalje o građanskim i krivičnim pitanjima koja se odnose na vas, kao što su neplaćene kazne, zastareli nalozi, detalji o imigracionim prekršajima u šengenskom prostoru...
Neki od ličnih podataka koje ćete morati da navedete u prijavi uključuju sledeće:
- ime i prezime
- zemlja rođenja, nacionalnost i država prebivališta
- zanimanje
- adresa e-pošte
- obrazovanje (od osnovnog do visokog obrazovanja)
- broj mobilnog telefona
- datum i mesto rođenja...
Moraćete da pružite verodostojne i iskrene odgovore o sledećem:
- vaše zdravstveno stanje
- šta planirate da radite u zemlji
- koliko dugo planirate da ostanete u zemlji
- vaša planirana tačka ulaska u zemlju
- ako ste ranije doneli odluke koje su zahtevale da napustite teritoriju države članice EU
- ako ste nedavno bili deportovani iz bilo koje zemlje EU ili druge zemlje kojoj je potrebna viza za ulazak u Evropu
Kao deo dužne pažnje za odgovarajuću bezbednost u ETIAS i Šengenskoj zoni, moraćete da date odgovore na sledeće krivične statuse:
- pranje novca
- seksualna eksploatacija
- seksualni prestupi prema maloletnicima
- silovanje
- trgovina ljudima
- ubistvo
- krivična šteta nanesena životima ili imovinom
- trgovina decom
- trgovina drogom
- terorizam (u poslednjih dvadeset godina) i dalje informacije o vremenu i zemlji kada se desio
Naravno, svi vaši odgovori proći se kroz sistem provere, a nakon toga dobićete odobren sertifikat, ili će on biti odbijen (slično kao sa vizom za Sjedinjene Američke Države, Ujedinjeno Kraljevstvo...)
Između ostalog, na sajtu se navodi da vreme dobijanja sertifikata uglavnom iznosi do 4 dana, dok ono može biti produženo ukoliko se pojavi određen problem u proveri podataka ili nepoklapanju odgovora sa informacijama iz bezbednosne baze podataka.
Saobraćajna kazna može da vam napravi problem
S obzirom na to da ETIAS koristi bezbednosnu bazu podataka, to znači da će moći da se proveri svaki prekršaj, a ukoliko postoji neplaćena kazna ili sličan prekršaj, moguće je da će se vreme za dobijanje sertifikata produžiti, ili da će vam on biti odbijen.
Kako je ranije naveo i Vladimir Vlaho iz Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije, neplaćena kazna može da bude jedan od razloga da vam sertifikat bude odbijen.
"Mogu biti odbijani ljudi koji su u sistemu Evropske unije obeleženi kao kriminalci, kao neko ko se bavi o nekim stvarima mimo zakona, ili kao neko ko možda nije platio saobraćajnu kaznu. Oni koji zaista imaju problem sa zakonom u evidenciji EU, oni mogu čekati do 30 dana, a "normalni" građani će je dobijati čak za nekoliko minuta, ukoliko provera podataka nije potrebna. Aplikacija će biti puštena šestog oktobra, ali neće biti u primeni do desetog novembra", naveo je ranije Vlaho za RTS.
"Neće biti problem ako platite"
Ipak, kako navodi direktor YUTA-e, Aleksandar Seničić za "Blic", ne veruje da će neplaćena saobraćajna kazna predstavljati veliki problem tokom aplikacije za sertifikat
"Ne verujem da će to biti problem, osim što će biti neophodno da se plati. Svakako i sada imamo sporazum sa skoro svim zemljama EU za plaćanje kazni putem advokata koji su opunomoćeni za određene zemlje", pojašnjava on.
Građani će imati dovoljno vremena da plate neizmirene kazne jer će ovakav način provere stupiti na snagu tek 2025. godine, dok u prvoj fazi koja na snagu stupa u novembru, odbijanja neće biti.
Svakako, ETIAS nije jedini razlog da se građani brinu oko neplaćenih kazni ili kazni koje su načinili na putovanju, jer smo i pre ovog sistema imali niz primera kada su porodice vraćane sa graničnih prelaza baš iz ovog razloga.
Mnogi su na kaznu plaćali i kamatu, pa se minijaturni prekršaj od 20 evra pretvarao u 10 puta veći. Podsetimo, baš ovog leta na graničnom prelazu Gostun jedan Čačanin proveo je 13 sati zbog neplaćenog saobraćajnog prekršaja.
Srbija Danas/Blic