Nesreća na naftnoj bušotini kod Požarevca: Dejan i Goran dobili teške opekotine, građani im dali kožu s leđa (VIDEO)
Javili se mnogi, petorica odabrani
Radnici Dejan Jerinkić i Goran Belančić, koji su prošlog četvrtka prilikom nesreće na naftnoj bušotini kod Požarevca zadobili opekotine trećeg stepena, na lečenju su na Klinici za opekotine, plastičnu i rekonstruktivnu hirurgiju Kliničkog centra Srbije. Urađene su im transplantacije kože sa pet donora koji su odabrani od građana su se prijavili da pomognu. Povređeni radnici su u stabilnom stanju, ali je pred njima dug period oporavka.
Stojan, Đorđe, Radovan, Sava, Jovan - to su heroji koji su donirali kožu za povređene radnike. Mnogo građana se prijavilo u želji da pomogne, a su njih petorica su ispunili kriterijume za doniranje kože.
Herojstvo zadivilo svet: Snimak Srbina iz Niša za tri dana videlo 30 miliona ljudi
Načelnica Odeljenja opekotina sa intenzivnom negom dr Biljana Ćertić objašnjava da donori moraju da budu apsolutno zdravi, a starosna granica je od 18 do 65 godina.
Miloš je izlečio leukemiju, ali se opaka bolest vratila: Ocu dve devojčice treba naša pomoć (FOTO)
Specifično za donore kože jeste da na regijima sa kojih se koža uzima ne sme da ima apsolutno nikakvih promena.
- Ovi humani ljudi su zaista heroji i dali su šansu za preživljavanje teško povređenim radnicima - napominje dr Ćertić.
Donori se oporavljaju posle operacija, a povređeni radnici su u stabilnom stanju. Pred njima je još operacija i dug period oporavka.
- Važno je da smo, zahvaljujući donorima, uspeli da napravimo prvi korak - kaže dr Ćertić i napominje da o povređenim radnicima čitav tim lekara i tehničara vodi brigu 24 časa dnevno.
Odeljenje opekotina sa intenzivnom negom trenutno je puno. Tamo borba za živote pacijenata neretko traje i mesecima. To je referentni centar za zbrinjavanje najtežih pacijenata, ne samo iz zemlje, već i regiona, a dežuraju 365 dana godišnje 24 sata dnevno.