NI TRAGA NI GLASA: Nepoznata sudbina 837 nestalih Srba u akciji "Oluja"!
Dokumentaciono informativni centar Veritas saopštio je danas, povodom godišnjice stradanjas Srba u hrvatskoj vojno-policijskoj operaciji „Oluja“, da se u evidenciji te organizacije nalaze imena 1.856 poginulih i nestalih Srba tokom i posle akciji, od čega je do sada rasvetljena sudbina 1.019 osoba.
Na evidenciji nestalih vodi se još 837 osoba, od čega 613 civila, među kojima je 308 žena, navodi se u saopštenju. Veritas precizira da su 1.206 osoba (65 odsto) bili civili, od kojih je oko tri četvrtine bilo starije od 60 godina.
NAŠA TUGA JE VELIKA! Setimo se zajedno progona i stradanja srpskog naroda
Među žrtvama se nalazi 546 (29 odsto) žena, od kojih su oko četiri petine bile starije od 60 godina.
- Hrvatska izbegava bez valjanog razloga ekshumacije i poznatih mesta ukopa sa oko 214 posmrtnih ostataka, pokopanih uglavnom pod oznakom ''nepoznat'', što je jedinstven slučaj na području bivše Jugoslavije, kao što bez pravog razloga oteže i sa identifikacijama 349 ekshumiranih posmrtnih ostataka - istakao je predsednik Veritasa Savo Štrbac.
Kako se dodaje protiv krajiških Srba (oko 230.000 žitelja sa oko 30.000 vojnika) angažovano je oko 200.000 hrvatskih vojnika, od kojih je direktno u operaciji učestvovalo 138.500 pripadnika HV-a, MUP-a i HVO-a.
-Ako se tome dodaju snage ABiH i NATO, agresora je bilo više nego stanovnika u Krajini, a omer vojnika bio je najmanje 7:1 u korist agresora - konstatovao je Štrbac.
Za nekoliko danas slomljen je otpor Srpske vojske Krajine (SVK), od kojih je 1.500 pripadnika preživelo zarobljavanje.
Štrbac: 3.200 starih i nemoćnih na silu poslato u logore za civile
Ognjište je napustilo više od 220.000 Srba, dok je oko 3.200 starih i nemoćnih, koji nisu hteli ili mogli da napuste svoj dom, na silu poslato u logore za civile.
- Iako je bilo očigledno da je hrvatska vlast preduzela ovu agresiju zbog optiranja teritorije bez srpske većine koja je na njemu živela, Savet bezbednosti UN-a, osim ''snažne osude hrvatske vojne ofanzive velikih razmera'' nije doneo bilo kakve kaznene mere protiv agresora - podseća Štrbac.
Najveći paradoks te agresije, kao i onih koje su joj prethodile, nalazi se u činjenici što je agresor bila članica UN-a, a Krajina zona pod zaštitom iste organizacije i što su neke druge članice te organizacije odobrile i učestvovale u agresiji, ističe Štrbac.
- I umesto da Hrvatska, i bez naloga Međunarodnog suda pravde, odustane od slavljenja ''akcije etničkog čišćenja i masovnih zločina'' kao dvostrukog državnog praznika, od prošle godine u državnu proslavu ''Oluje'' uvrstila je i koncert poznatog proustaškog pjevača Marka Perkovića ''Tompsona'' - ističe Štrbac.
Prema njegovim rečima, obećanja o zaštiti manjinskih nacionalnih prava koja su dali hrvatski zvaničnici na dan ulaska te države u EU pre tri godine na Trgu Bana Jelačića u Zagrebu, pretvorila su se u svoju suprotnmost - srpska zajednica je postala još minornija, obespravljenija i napadanija, smatra Štrbac.
- Na sve to, međunarodna zajednica, uključujući NATO i EU, čija je Hrvatska u međuvremnu postala članica, ćuti kao što je ćutala i pre 21 godinu - zaključio je Štrbac.